Kuidas valida sülearvutit?

Dell-Updates-Studio-laptops-With-Core-i3-i5-and-i7-Chips-2Sülearvutiga me veedame koos väga palju aega: me võtame selle endaga kaasa, kuhu me ka ei läheks, usaldame talle väärtuslike dokumente, pilte ja muid faile. Sülearvutite abil me suhtleme sõpradega, töötame ja lahutame meelt. Sobiva sülearvuti valik on keeruline ülesanne, kuid kui te leiate endale sobiva, siis mugavus on juba garanteeritud. Sülearvuti, nagu ka igasuguse tehnika ostmisesse tuleks suhtuda väga tõsiselt. Tuleks hinnata tehnilisi näitajaid ja mugavust. Peab arvestama, milliste eesmärkide jaoks teile seda arvutit vaja on. Kuna sülearvuti ja selle osade  hilisem täiustamine on peaaegu võimatu, siis tuleks valida kohe sobivate osadega seade.

Selleks, et valida endale sobiv, usaldusväärne, võimas, mugav sülearvuti, see kaasaskantav abiline meie igapäevases elus, tuleb tähelepanu pöörata sellistele arvuti osadele ja nende parameetritele nagu: mudeli tootja, ekraan, protsessor, emaplaat, , operatiivmälu, kõvaketas, videokaart, sidevahendid, kaal, suurus, korpuse materjal ja muidugi kasutamise mugavus.

Mudeli tootja Mudeli tootja ja mudeli valik on puht maitse asi. Valige selline sülearvuti mudel, mis teile meeldib ning mille saate endale lubada. Enamusel sülearvuti mudelitest on sama kvaliteediga riistvara, ning samad riistvarade tootjad. Mudelid erinevad vaid korpuse  arvutiosade võimsuse ja kaubamärgi poolest. Seepärast valite ise, kui ilusa, silmatorkava või läikiva mudeli valite.

dell-inspiron-laptops

Apple ja Sony Vaio sülearvuti omamine on sama mis kalli sportauto omamine, suurem osa inimestest ihaldavad neid mudeleid. Need mudelid kuuluvad eliitklassi arvutite hulka. Nende disain ja osad on viimse detailini läbi mõeldud. Hind on neil ka vastav. ASUS, Acer, HP ja Samsung tegelevad sülearvutite masstootmisega. Kuid ka nemad toodavad eliitklassi arvutite mudeleid.  Veel on turul olemas ka MSi, DELL, Fujitsu, Lenovo ja Toshiba sülearvutite mudelid.

Ekraan Suure ekraaniga arvutiga on mugavam tööd teha, kuid kompaktsusel ja väiksel kaalul on omad plussid. Kontoritöö ja arvutimängude mängimiseks võib valida mudeli 15,6 tollise või suurema ekraaniga. Üldjuhul on nii suure ekraaniga sülearvutitel hea töövõimega osad ja võivad asendada tavalise lauaarvuti. Kuid kui teie jaoks on tähtis arvuti kompaktsus, siis valige 10-15 tollise ekraaniga arvuteid.

LP156WH1-TLA1

Ekraani resolutsioon peaks olema tähtis kriteerium mudeli valikul. Kõige levinumad on ekraanid resolutsiooniga 1366×768 pikslit ehk HD resolutsiooniga. Kallimatel mudelitel, näiteks Dell Vostro mudelitel on ekraani resolutsiooniks Full HD ehk 1080×1920 pikslit. Kui kavatsete töötada piltide ja graafiliste objektidega või mängida mänge ja vaadata filme siis valige suurema resolutsiooniga ekraaniga arvutid.

Disainerid ja gamerid peaksid hindama ka reaktsiooniaega. Kui suur on ajavahe käsu ja selle täitmise vahel ekraanil. Seda ajavahet mõõdetakse millisekundis, mida väiksem ajavahe seda parem. Oluline on ka vaatenurga suurus, ning ka siin kehtib reegel: mida suurem see on, seda parem. Kõige paremini saab värviülekandega hakkama IPS tüüpi maatriks. Vaatenurga suurus võib ulatuda 180 kraadini, nii horisontaal-kui vertikaalvaates. Paluge, et müüja-konsultant räägiks teile rohkem ekraani vaatenurga suurusest ja ekraani maatriksist.

Sülearvuti ostul peaks arvestama ka ekraani maatriksiga. Neid on kokku kolm erinevat, igaühel on omad plussid ja miinused.

  • Twisted Nematic (TN, STN, TN+Film). Selle kaitseks võib öelda, et tal on hea reaktsioonikiirus ja madal energiakulu. Miinusteks on kehv värviülekanne, madal kontrastsus ja väike vaatenurk. Seda tehnoloogiat kasutatakse madala hinna tõttu odavates mudelites.
  • Multi-Domain Vertical Alignment (MVA) on kõige optimaalsem valik, võrreldes TN-ga on tal hea värviülekande kiirus, kontrastsus, heledus. Vaatenurk ulatub 160 kraadini. Reaktsiooniaeg keskmiselt 25 millisekundit.
  • In Plane Switching (IPS) Vaatenurk kuni 180 kraadi nii horisontaal-kui vertikaalvaates. Sellise tehnoloogiaga ekraan vajab palju energiat, reaktsiooniaeg on pikk ja tehnoloogia on praegu veel kallis.

Pildikvaliteedi suurendamiseks katavad tootjad ekraane eriliste materjalidega. Sellega nad suurendavad ekraani eredust ja vaatenurka. Sülearvutid võivad olla läike-või mattmaatriksiga. Läikemaatriks ei tähenda, et ekraan hakkab valgust peegeldama. Tänapäeva läikemaatriksid erinevalt mattmaatriksitest peaaegu ei peegelda ning tagavad parema pildikvaliteedi.

Protsessor Protsessor on iga arvuti ja sülearvuti ajuks. Temast oleneb arvuti töö kiirus ja võimsus. Protsessori võimsus oleneb omakorda taktsagedusest, vahemälust ja tuumade arvust.  Sülearvutite protsessorid erinevad lauaarvutite omadest, mis tuleneb energiakulust ja eralduva soojuse hulgast. Tootjad kasutavad mobiilsete seadmete protsessorites erilisi tehnoloogiaid, et vähendada sellele kuluva energia ja eralduva soojuse hulka. Kui sülearvutit on vaja Internetis surfamiseks ja kontoritöö jaoks siis piisab 1-2 GHz taktsagedusega „ajust“. Tõsisemate ülesannete jaoks oleks rohkem hertse vaja.

core_2_duo_mobile

Kui on vaja valida tootjat kontoritöö arvuti jaoks, siis eelistage Inteli protsessoriga süleraali. Inteli suurimaks eeliseks on SpeedStep tehnoloogia kasutus, mis vähendab protsessori energiavajadust sülearvuti puhkeoleku ajal. Kui te aga tahate töötada tõsiste ja suurte programmidega siis valige AMD protsessoriga masinaid, ka nendel on energiakulu vähendamise tehnoloogia kasutusel olemas kuid seejuures protsessorid on veidi võimsamad kui Intel. Suurema taktsagedusega protsessorit on soovitav valida ka sellepärast, kuna see nõuab vähem elektrienergiat, eraldab vähem soojust ja sellega vähendab ventilatoorite tööd. Mida võimsam protsessor, seda rohkem saab arvutiga teha, kuid protsessor ei tee ainukesene tööd. Kogu arvuti võimsus oleneb ka operatiivmälu mahust ning graafiliste objektidega töötamise võimsus oleneb videokaardist.

Akud Sülearvuti valikul on eriliseks kriteeriumiks aku tööaeg. Sülearvutit kasutatakse tihtipeale eemal vooluvõrgust, seepärast peaks valima pikka tööajaga aku. Muidu võib arvuti välja lülituda kõige sobimatul hetkel. Kui te kavatsete kasutada sülearvutit pidevalt vooluvõrgu läheduses, siis akumaht ei ole nii tähtis. Aku miinimum tööaeg peaks olema 2 tundi, akutüübiks Li-Ion. Poodides on müügil ka mudeleid, mille aku võib töötada kuni 8 tundi, kuid see näitab aega, kui kaua saab arvuti olla lihtsalt sisselülituna. Sellega peaks kindlasti arvestama.

laptop-batteries

Operatiivmälu  Ehk RAM. Selle kohta kehtib reegel: mida suurem maht, seda parem. Kontoritöö jaoks piisab ka 1 GB-st mälust. Kuid tänapäeva arvutitesse selliseid enam ei panda, kuna operatsioonsüsteem vajab rohkem mälu, nii, et 2GB või rohkem. Kui mälust jääb puudu, siis ei pruugi programm tööle hakkata ning mäng ei hakka ka korralikult töötama. Paljudele sülearvutitele on võimalik mälukaarte lisada. Seda tehakse arvutiparandustes tasu eest. Teile endile ei soovita nokitseda, võite arvuti ära lõhkuda.

ramaxel-1gb-pc2-5300-ddr2-667mhz-laptop-memory-ram

Kõvaketas Üldjuhul on sülearvutites HDD kõvakettad, kuid moodsate ja võimsate arvutite tootjad eelistavad SSD kõvakettaid. Nad on  muidugi palju kallimad, kuid nõuavad vähem elektrienergiat, kaaluvad vähem ja on paremini kaitstud erinevate vigastuste ja ekstreemsete olukordade eest. Kõvaketta mahu valik oleneb juba teist, oleneb, mida te kavatsete seal säilitada. Juhul kui ruumist jääb puudu võib juurde osta väliseid kõvakettaid.

solid_state_drive_ssd

Kõvaketta parameetritest oleneb ka sülearvuti hind nagu ka teiste osade puhul. Sülearvuti kõvaketas erineb lauaarvuti omast. See on tingitud ruumi-ja võimalikust energiapuudusest. Elektrienergia kokkuhoiu mõttes kõvaketta pöörlemiskiirus ei ületa 5400 pööret minutis. Kontoritöö jaoks piisab isegi kõvaketast mis sooritab vaid 4200 pööret minutis. Valikul tehke kindlaks, kas kõvaketta vahetus mudeli puhul on võimalik või mitte. Välise kõvaketta kasutamine pole ka alati eriti mugav.

Videokaart Videokaart on seade, mis vastutab ekraanile ilmuva kujutise kvaliteedi eest, mida võimsam kaart, seda ilusam pilt. Kuid nagu ka teiste sülearvuti osade puhul, on tegemist sisseehitatud komponendiga mida välja vahetada ei saa. Sisseehitatud videokaart küll võimaldab vaadata pilte ja videot, kui graafika tarkvara ja mängude jaoks sellest ei piisa. Tänapäeval on müügil ka päris võimsate videokaartidega sülearvuteid, isegi terveid mänguarvutite mudeliseeriaid.

hd4670-front

Sidevahendid ehk võrgukaardid, antennid ja muud seadmed, mis võimaldavad ühendada arvuti Internetiga ja teiste seadmetega kaableid ja juhtmeid kasutades ja kasutamata. USB ühendust kasutavate seadmete ühendamiseks on vaja USB-pesa. Tavaliselt on neid arvutil 2-6. USB-pesad jagunevad kaheks: USB 2.0, mis on juba vananenud ja uuem USB 3.0, mis võimaldab kiiremat infovahetust kui ta eelkäija.

Kõigis sülearvutites on olemas Wi-Fi moodul, mis võimaldab juhtmevabalt saada ühendust Internetiga, samuti võivad olemas olla ka Bluetoothi ja WiMAX-i adapterid, mis võimaldavad ühendada arvuti teiste portatiivsete seadmetega.

Ühesõnaga, hinnake USB-pesade arvu ja tüüpi, vaadake, et oleks Wi-Fi moodul ja mida rohkem lisa adaptereid ja pesasid, seda parem.

Emaplaat Tootja üritab teha maksimaalselt väikseid emaplaate, et vähendada kaalu ja anda rohkem ruumi teistele arvuti osadele. Vahetada seda ei saa. Oluline on, et emaplaadil oleksid vabad mälukaardi pesad.

Klaviatuur  Sülearvuti klaviatuur võib erineda oluliselt lauaarvuti klaviatuurist. Mida väiksemad arvuti mõõtmed, seda rohkem erinevusi. Väiksetel mudelitel ei pruugi olla kõiki nuppe, mis on suurtel ja nad võivad asetseda teisiti. Täheklahvid on üldjuhul normaalsuurusega, teisejärgulised klahvid võivad olla teises kohas, väiksemad või üldse puududa. Enne ostmist proovige poes klaviatuur järgi. Klaviatuuri mugavus ei ole eriti oluline, kõigega võib harjuda. Kui aga klaviatuuriga töötamine juba poes proovides  muutub piinavalt tüütuks, siis valige teistsugune mudel.

109153_suppying_laptop_keyboard_of_toshiba_A10_A100_M100_

Kaal, suurus, korpus Sülearvutite puhul on kõik selge, mida suurem ekraan, võimsam videokaart ja protsessor, seda raskem koorem. Kui arvutit on vaja kogu aeg kaasas tassida, siis valige arvuti ekraanisuurusega umbes 14 tolli, see peaks kaaluma kuni 1.5 kg. Kui kavatsete hoida arvutit ainult kodus või kontoris, siis valige täisväärtusliku, üle 15 tollise laiuse ekraaniga masin.

Toshiba-Qosmio-X500-Multimedia-Laptop

Mis puutub nüüd korpusesse, seda ei lasta teil keegi enne ostu järgi proovida.  Ei lasta teil seda hammustada, haamriga vastu seda virutada või telliskiviga visata. Ainsaks nõuandjaks on Youtube videod, kus nende mudelite teste näidatakse. Sulaselge on see, et alumiinium peab kauem vastu kui plastik. Kuid plastmass on odavam ja kergem. Tootjad on leidnud lahenduse: metalli ja plastikusulam, mis on kerge ja vastupidav, võite näha  sellisest sulamist korpust Sony Vaio mudelitel. Värv ja läikivus on jube teie valik.

Loodan, et antud info aitab teil valida teile sobiva sülearvuti mis teenib teil mitmeid aastaid. Valikul ärge tehke ühte olulist viga. Ärge jahtige tuntud kaubamärgiga arvutit, eriti kui teie eelarve ei luba igal aastal uut arvutit osta. Peaaegu kõigi tootjate arvutid on ühesugused, erinevus on ainult kaubamärgis ja disainis ja muidugi võimsuses. Peamine on mugavus, usaldusväärsus, kvaliteet, suurus ja kaal, kui kavatsete seda kaasas kanda ja võimsus kui tahate sellega tõsiselt tööd teha või mängida.

Advertisements

One thought on “Kuidas valida sülearvutit?

  1. Pingback: thetechnorat | Esimese peatükki lõpp

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s