Sülearvuti vs Netbook

o2_freebroadbandfeb

Kuigi pealtnäha seisneb täisväärtusliku sülearvuti ning netbooki erinevus vaid suuruses, siis tegelikult on erinevusi palju rohkem. Sellest, milles nende erinevus seisneb räägin ma selles postituses.

Otstarve

Netbooki ja sülearvuti peamine erinevus on nende sihtotstarve. Netbook on mõeldud Internetis surfamiseks ja kontoritarkvaraga töötamiseks. Samas sülearvuti saab hakkama praktiliselt kõigega, ning on võimsuselt võrdväärne lauaarvutiga. Nii, et netbooki võimsus jääb suuremale vennale alla, kuna Internetis surfamine ja kontori tarkvara ei nõua arvutilt eriti paljut.

Riistvara

1267933396_250131Sülearvuti ja netbooki erinevus seisneb ka arvutite „täidises“, neil on erinev mälumaht ja protsessori võimsus. Mini-süleraalides on protsessorid vähevõimsad, kuna need nõuavad oma tööks vähem elektrienergiat. Ka kõvaketaste maht on neil väiksem kui suurematel vendadel.  Kuid siit tuleb välja netbookide eelis: paljudel neist on tavalise HDD kõvaketta asemel SSD kõvaketas. SSD-kettad on praegu küll väiksemahulised ja kallid, kuid nad on töös kiiremad, teevad vähe müra ja vajavad vähe elektrienergiat. Netbookide RAM ei ole suuremahuline, haruharva on see suurem kui 1 GB.

Operatsioonisüsteem

Netbookide vähese võimsuse tõttu pannakse neile täisväärtusliku OS asemel kärbitud versioonid, mida nimetatakse Netbook Edition-ks. Samas võib täisväärtuslikule sülearvutile panna üks kõik millise OS. Paljud netbookide omanikud eelistavad panna oma väikesele kaaslasele Linuxi operatsioonisüsteemi, kuna sellel on väiksemad süsteeminõuded.

 

Suurus

Kõige silmapaistvam erinevus sülearvuti ja netbooki vahel on suuruse erinevus. Süleraali ekraani diagonaal on keskmiselt  15 tolli, netbooki oma on aga kõigest 7-9 tolli. Netbook on muidugi kergem ja kompaktsem, kuid nii väikese ekraani pealt on ebamugav videot vaadata. Ruumipuuduse tõttu on klahvid klaviatuuril väikesed ja asuvad lähestiku, mis teeb trükimise ebamugavaks. Klaviatuuril võivad puududa või asuda teises kohas funktsionaalsed klahvid, mis on olemas teistel klaviatuuridel. Küllap ei tule teile üllatuseks, kui ütlen, et netbookidel pole CD/DVD-lugejat, selle asemel peaks kasutama mälupulka või välist CD/DVD-lugejat.

minh-pro__HuyenLizziewiththeToshibanetbook_photo_5Muide, ka igatsorti pesade ja portide arv on netbookil tagasihoidlik: paar USB-pesa, mikrofoni-ja kõlariteliides, VGA-ühenduse port ja Interneti ühenduse kaabli pesa.

Täiustamine

Netbooki täiendada on võimatu, sellele küll saab külge panna välise kõvaketta, kuid siis jääb jällegi vabu USB-pesasid vähemaks. Kuid sülearvuti pakub meile vajadusel sellist võimalust,  mälu lisamine süleraalile ei ole tavaliselt probleemiks.

Hind

Üheks oluliseks erinevuseks on hind: netbookid on tavaliselt odavamad kui sülearvutid. Kuid kui võrdleme kontori sülearvutit ja eksklusiivse disainiga netbooki, siis viimane osutub kallimaks. Kuid see on tavaliselt erandjuhtum.

Kokkuvõte

Nüüd, kui te teate mille poolest erineb sülearvuti netbookist, oskate te valida seadme, mis just teile sobib. Teile läheb vaja netbooki, kui kavatsete arvutit igal pool kaasas kanda ja sellega lihtsamat sorti tööd teha ja niisama internetis surfata.  Kuid keerulisemate ülesannete jaoks on sobilikum sülearvuti.

Advertisements

3 thoughts on “Sülearvuti vs Netbook

 1. Ei tiiä nüit… Võimalik, et mulle om sattunu’ erandlik netpuuk?
  Egästahes joosk tolle pääl lisäss interneeduksele nink Libreofficele eduliselt HD video. HDMi väljund om ka olleman.
  Mia paremb ei kõnelegi tollest, et täidsä kõrralikult tüütävä’ ka mitme’ muu’ asja’ – videomontiirmise proge Openshot vai Kdenlive kasvai, elüsalvestuksest nink -tüütlemisest rüükmädä.
  Trükkimine ei olle ka üldse ebämugav, varasembil mudeleil olli küll tuu ädä, a nüit om asi parembass lännü’.
  Ja mes jutt tuu om, et välisit kõvakait ei saa ühendädä? Mul küll probleemi ei olle.
  Lisäss, et “tavaline” läptop om vähämbäste miu jaoss ulka väsitävämb ku netpuuk…

  Aa, massinast endäst kah: Asus EeePC X101CH, pääl joosk Ubuntu 12.04 LTS.
  Nii et…?

  • No tegelikult ma ei väitnudki, et kõik netbookid on eranditult vähevõimsad. Kõik oleneb tootjast ja mudelist. Mis puutub nüüd teie arvutisse, siis tehniliste parameetrite järgi vaadates ja ASUS-e koduleht ütleb, et tegemist ei ole netbooki vaid väikese täisväärtusliku sülearvutiga. ASUS toodab ka taolisi väikeseid mudeleid. Ning ma ei väljendunud ennast piisavalt täpselt, välise kõvaketta saab muidugi ühendada, aga see võtab ühe USB-pesa ära, ning jääb vabaks ainult üks. Ma ei näe mõtet ühendada teie mudeliga välist kõvaketast, kui sellel on juba niigi 320 GB kõvaketal ruumi. Netbookidel on mälu tavaliselt väiksem, ning neil on vaja lisaruumi. Nagu ma kirjutasin ka oma artiklis, siis pannakse vähevõimsatele arvutitele tavaliselt Ubuntu, seepärast kulub OS tööshoidmiseks vähem resursse.

 2. Pingback: Kuidas valida netbooki? | thetechnorat

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s