Kuidas valida netbooki?

blu011s_1Möödas on need ajad, kui arvuteid oskasid ja said kasutada vaid doktorikraadiga teadlased, olid tervete tubade suurused ja mis töötamise ajal tekitasid nii suurt müra, et kaitsevahendita inimene võis kurdiks jääda. Tänapäevased arvutid on palju kompaktsemad ja vaiksemad. Sülearvuti väiksem vend netbook ei ole praegu enam nii populaarne kui ta oli paar aastat tagasi, kuid siiski, müüjaid ja ostjaid sellele leidub, ning seepärast räägin teile, kuidas sellist pisikest arvutit valida.

Netbook ei ole lihtsalt sülearvuti väiksem koopia. Sülearvuti on võimsuselt ja funktsionaalsuselt võrdväärne täisväärtusliku lauaarvutiga. Netbooki võimed on väiksemad (netbooki ja sülearvuti erinevustest lugege siit). Netbook sobib lihtsamate ülesannete täitmiseks, seepärast peaks netbooki valides arvestama teistsuguste parameetritega kui laua-või sülearvuti valikul.

Mugavus: Netbooki puhul hinnatakse kõige rohkem kompaktsust ja mobiilsust, kuna see on mõeldud kogu aeg endaga kaasas kandmiseks. Kuid suuruse valikul peaks leidma kuldse kesktee, et arvuti ei oleks liiga suur ega liiga väike. 7-tollise ekraaniga arvutit on küll mugav kaasas kanda, kuid sellega on raske tööd teha. See-eest 10-tolline on juba täiesti sobilik, millel on piisavalt suur ekraan ja klaviatuur.

1267933396_250131Ekraan peab olema piisavalt ere, et oleks mugav tööd teha ka õues, Päikese käes. Pöörake tähelepanu ka klaviatuurile ja mudeli kaalule. Enne kui otsustate ühe või teise mudeli valida, proovige selle klaviatuuril läbi kirjutada paarkümmend sõna, et kindlaks teha, kas ta on piisavalt mugav. Netbooki keskmine mass, mille ekraani suurus on 10-tolli, on 1-1.5 kg, raskemat mudelit valida ei tasu.

Protsessor: Netbookidel on protsessoriteks tavaliselt Intel Atom, sellest täiesti piisab netbooki ülesannete täitmiseks. AMD netbookide protsessorid ei ole nii võimsad nagu Inteli omad, kuid AMD protsessorite energiakulu võib olla väiksem kui Intelil. Netbookide protsessorite hulgas on veel Via kaubamärki kandev tooteid (Via C7-M ja Via Nano).

Mälu: Netbookide RAM on tavaliselt 1 GB, tüübiga DDR2. Suuremaks muuta seda kuidagi moodi ei saa, nii et valige endale kohe 2GB RAM-ga mudel, et ei oleks hiljem peavalu ega kibestumist.

Kõvaketas: Üldjuhul on tänapäevastel netbooki mudelitel kasutusel HDD kõvaketad, kuid esinevad ka mudelid SSD-ketastega, mis töötab samamoodi nagu mälupulk. SSD on kiirem, vaiksem ja väiksem kui HDD kõvaketas. Kuid nad on kallid, ning nende maht on väike. Praegu on saadaval SSD-mälusid mahuga 80-250 GB. Valida tasuks keskmise mahuga, ehk umbes 160 GB-ne.

vaiop_girlAku: Netbooki valikul pöörake tähelepanu ka aku tööajale. Netbooki aku tööaeg on pikem kui sülearvutil, kuna esimene vajab oma tööks vähem energiat. Olemas on 3-, 6- ja 9-lahtrilised akud, igapäevaseks kasutamiseks piisab 6-lahtrilisest, mis tagab 6-7 tunnise arvuti töö aja.

Pesad: Väga tähtis on valikul vaadata, millised on netbookil pesad ja moodulid. Kindlasti peaks mudelil olemad mitu USB-pesa, Etherneti  ja Interneti kaabli pesa, mikrofoni ja kõlarite ühendusepesa, kaardilugeja, WiFi ja Bluetoothi moodul. Soovituslikult võiks netbookil olla WiMAX ja 3G ühenduse loomise võimalus ja HDMI-ühenduspesa. Arvestage, et netbookidel puuduvad CD/DVD-lugejad, nii et vajadusel peate välise plaadilugeja juurde ostma.

OS: Mis puutub operatsioonisüsteemi, siis valige selline masin, millel oleks see juba tehases peale installitud. Kuna puudub plaadilugeja, on tülikas endal netbookile OS peale panna. Tavalisemad OS-d netbookidel on Windows ja Linuxi mõni distributiiv. Windowsi eeliseks on selle harjumuspärasus, enamus tavakasutajaid on sellega harjunud, kuid puudusteks on kõrged süsteeminõuded ja sellest tulenevalt on netbookidel Windowsi äralõigatud versioon „Netbook Edition“. Linuxi eeliseks on hind, õigemini selle puudumine, kuna see on tasuta ja sellel on madalad süsteeminõuded. Uuematel netbookidel on OS-ks isegi Google Android, nende kohta ei oska ma midagi öelda.

promotionlaptopsindubaiNing üks kõige tähtsamaks näitajaks ükskõik mille valikul on hind. Netbooki hind oleneb suuresti selle funktsionaalsusest. Vähevõimsad mudelid lähevad vähem maksma kui suure mälumahuga, võimsa protsessori, palju mahutava kõvakettaga ja lisapesadega masin. Ning loomulikult küsitakse teilt lisahinda „eksklusiivse“ mudelidisaini eest.

Antud postituses tõin välja peamised parameetrid, millega peaks arvestama  kui olete endale uut netbooki valimas. Kõige tähtsam on valida selline mudel, mis teile sobiks ning millel oleks hinnale vastav kvaliteet.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s