Virtuaalmaailma elukas: Häkker

hacker girlKui öeldakse sõna “Häkker” siis üldjuhul mõtlevad inimesed selle sõna all kurja geeniust, kes loob ja saadab viiruseid laiali, mis kustutavad tavakasutajate arvutite pealt andmeid, murrab valitsusasutuste serveritesse sisse, varastab isiklike andmeid, pangakaartide paroole jne. Sellise mulje jätavad meile meedia ja filmikunst. Kuid mis elukas see häkker on?

Häkker on inimene, kes tunneb huvi arvutite ja igat sorti tehnika vastu. Tema jaoks ei paku huvi mõne programmiga töö tegemine. Häkkerit huvitab, kuidas tarkvara töötab, millisel algoritmil see põhineb, kuidas panna programm tööle nii, et see teeks selliseid “trikke” millest tavakasutaja isegi unistada ei julgeks.

Kirjeldan siis lühidalt üht tüüpilist häkkerit: Arukas, mõistlik, natukene romantik, inimene kes tunneb arvuti ja arvutivõrkude sisemaailma nagu oma viit sõrme ning armastab seda. See on inimene, kellele meeldib testida, uurida kuidas miski töötab ja ise kõike järgi proovida.

Häkker on inimene, kes oskab ka ise luua, näiteks oskavad nad luua tarkvara, mis suudab murda teise tarkvara lähtekoodi lahti või kasutada ära arvutite ja serverite nõrku kohti. Nad ei ole ka kitsid infot jagama: nad jagavad oma teamisi programmide nõrkade, rünnatavate külgede kohta Internetis.

1286196549_1Kui me puutume juba Sotsiaalset Insenerlust või tavakeeli pettust, siis peab häkker nägema korralik välja, heas füüsilises vormis, seltsiv, usutav,  enesekindel, loov, heade näitlemis-ja suhtlemisoskustega. Kui loodus on häkkerile andnud hea välimuse siis tuleb see SI-s kasuks. Mõelge ise, te ei annaks ju oma krediitkaardi andmed mingisugusele räpastes riietes, pesemata, haisvale inimesele, kes ei suuda isegi korralikult lauset välja öelda. Parema meelega annate te need andmed korraliku väljanägemisega, korrektses ametlikus keeles rääkivale “panga ametnikule”, kes teatab, et teil on tasumata arveid, kuna pangakonto seadetes on midagi viltu läinud, ning tal on vaja kiiresti teie e-panga kasutajanime ja parooli.

5034794417_d221ee59afHäkker on ka töö-ja õpihimuline inimene, häkkimine ei ole vaid hackertyper.com-i avamine ja seal kiiresti klahvidega klõbistamine.  Iga ennast austav häkker oskab mitut programeerimiskeelt. Muidugi on võimalik alguses ka ilma selle selle oskuseta läbi saada, kuid häkkerite kommuunis selliseid inimesi ei austata, ning kui on tahtmist midagi reaalselt suurt teha, siis on vaja  õppida mitut programeerimiskeelt ning õppida neid õigesti kasutama. Selgeks peab saama Linuxi operatsioonisüsteemi tööpõhimõtteid ja palju muud.

Häkker peab kinni pidama teatud reeglitest ja tavadest, ning otse loomulikult peab ta jälgima, et ta oma tegevusega ei ületaks seaduslikuse õhkõrna piiri. Häkker on üldjuhul loominguline inimene, tihti on häkkerite seas andekaid muusikuid ja kunstnike. Et kontrollida süsteemi, on vaja luua kaos. Kaose tekitamiseks on teadupoolest vaja loomingulist mõtlemist.

Häkkerite kommuunis ei armastata kellegi juhtimist, kellelegi allumist ning palju muud, millega meie tavamaailmas oleme juba ammu harjunud. See on ideaalne maailm tavamaailmas tõrjutute jaoks. Ei armastata kui kedagi halvustatakse kui inimene ei ole seda ära teeninud. Häkkerite maailmas levib ainult üks hierarhia: teadmiste ja oskuste põhine.

  • Lamer, n00b- üldjuhul nimetatakse nii tavakasutajaid, kes ei tea arvutite sisemaailmast midagi ning ei tahagi teada. Tavakasutajad on häkkerite ohvriteks.
  • Script Kiddy/pühapäeva häkkerid-  80% häkkeritest on just need, vinninäolised, antisotsiaalsed nohikud. Häkkerite maailma kõige alam kiht. Programeerimisest ei tea nad peaaegu et midagi, ega tahagi teada. Nad tekitavad kõige rohkem kära meedias. Nad tekitavad palju prügi, palju kära, ning vähe kahju. Nad püütakse kiiresti kinni. Tööriistu ja infot leiavad nad Interneti avarustest, kuid kiirustavad neid kohe rakendama, kasutusjuhendit lugemata.
  • Ninja- Keskpärasest suuremate, laiemate oskuste ja teadmistega häkkerid. Tegutsevad vaikselt, rahulikult. Ühe objekti rünnaku planeerimine võib kesta aastaid. Üldjuhul, kui nad on leidnud mõne nõrga koha tarkvaras või veebilehes, ei kiirusta nad seda nõrkust kohe ära kasutama, vaid uurivad põhjalikult kõike seestpoolt läbi, loovad hulgaliselt “tagumisi uksi”, teevad oma töö ära ja kustutavad kiiresti kõik oma jäljed, mis võisid jääda. Kasutavad samu tööriistu mis Script Kiddid, kuid palju osavamalt. Ninjade hulka kuulumine on häkkerite seas väga austatud.
  • Wizard- maakeeli siis sorts. Nagu nimigi ütleb on tegemist geeniusega virtuaalmaailmas. Sortse on maailmas väga-väga vähe. Ning need kes ongi, töötavad kuulujuttude sõnul CIA, Mossadi, FSB ja teiste luureteenistuste heaks. Nad on geeniused, kes loovad tööriistu, mida teised häkkerid kasutavad. Kui häkkerite maailmas ongi grupeeringud, siis nende juhtideks on sortsid.

Kes on hea ja kes on halb?

Häkkerite seas on heade/halbade eristamiseks välja töötatud kaabude süsteem.

Musta Kaabulised

Puhas kurjus, need kes hävitavad, varastavad, murravad sisse ja tekitavad kõigile muret ja peavalu. Kasutavad enda loodud muukimis-ja hävitamistarkvara.

Valge Kaabulised

Need on inglid meie virtuaalmaailmas, kes võitlevad mustakaabuliste vastu. Nemad üritavad nõrku kohti kaitsta, loovad viirusetõrje tarkvara,  kaitsemehhanisme võimalike rünnakute vastu. Kasutavad enda loodud tarkvara.

Halli kaabulised

Vahepealsed puhta kurjuse ja headuse vahel. Nad ei taha kaitsta, kuid samas nad ei taha ka rünnata ega midagi kurja teha. Nad ründavad selleks, et üles otsida nõrgad kohad ja teatavad nendest valgekaabulistele. Hallikaabulised kasutavad oma töös mustakaabuliste tööriistu.

Häkker/kräkker-milles erinevus?

Häkker on looja, testija, teadmishimuline, inimene kes ei jahi üldjuhul omakasu, ning kõigel mida ta teeb, on hea eesmärk.

Hacker-Group-Anonymous_0Kräkker(ei ole soolaküpsis) on samamoodi arvutispetsialist ja  teadmishimuline inimene. Kuid teda juhib hoopis kasuahnus. Just tema ongi prototüübiks ulmefilmide tegelastele, kes röövib pankadest raha, alustab tuumasõdu ja murrab andmebaasidesse sisse. Kräkkerid  on tavalised küberrünnakute korraldajad ja pahatahtlike viiruste laialisaatjad.

Sõna kräkker (ing.k cracker) tuleb  inglise keelsete sõnade criminal ja hacker kombinatsioonist. Ehk siis maakeeli tähendab see kriminaalne häkker.

Ehk annab täpsema ülevaate häkkeri maailmavaatest Häkkeri Manifest ja häkkerite põhireeglitest  Häkkerite Käitumiskoodeks. Mis ilmuvad veidi hiljem selles blogis.

Advertisements

2 thoughts on “Virtuaalmaailma elukas: Häkker

  1. Pingback: Jagamiskultuur: motivatsioon, ärimudelid ja häkkerieetika | Ajaveeb õppeaines IDK6100
  2. Pingback: Mis on USB-C? | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s