Kuidas valida emaplaati?

3934_01_asrock_fatal1ty_p67_professional_intel_p67_express_motherboard_review_fullEmaplaat, nagu nimigi ütleb hoiab, oma “lapsi” ehk arvutikomponente koos. Kõik arvutiosad on emaplaadiga ühenduses, ning selle pirtsakusest oleneb millised osad saate sellega ühendada ja kas arvuti hakkab olema teie vajadustele vastav.  Juhul, kui kavatsete arvuti ise kokku panna teile meeldivatest komponentidest, siis alustage emaplaadi valikust. Teiste jupide valikul peate te kindlasti arvestama emaplaadi parameetritega.

Tootja: Eestis ja maailmas on kõige tuntumad ja parimad emaplaatide tootjad Asus, MSi ja Gigabyte.

Kiibistik: Kiibistike emaplaatidele toodavad samad ettevõtted mis toodavad protsessoreid, seega peavad protsessori ja emaplaadi kiibistiku tootjad olema samad.  Kõige levinumad kiibistikud on Inteli ja AMD poolt toodetud. Inteli protsessorid sobivad kokku ainult Inteli kiibistikega ja AMD protsessorid sobivad kokku ainult  AMD kiibistikega. Kolmandaks kiibistiku tootjaks on nVidia, mille kiibistikuga ühilduvad nii Inteli kui AMD protsessorid. Kuid need esinevad vaid mänguarvutitel.

Pesa: Erinevate tootjate protsessoritele on vaja erinevat tüüpi pesasid. Praeguste Inteli protsessorite jaoks on vaja emaplaate LGA775 või LGA1366 tüüpi pesadega. AMD protsessorite jaoks on vaja „Socket AM2“, „Socket AM2+“ või „Socket AM3+“ tüüpi pesadega emaplaati.

Siinikiirus: Siin või FSB (Front Side Bus) on seade protsessori pesa ja mälusiini vahel. Selle seade kiirus näitab, kui kiiresti toimub infovahetus operatiivmälu ja protsessori vahel. Tänapäevaste siinide mälu ulatub tuhande megahertsini. Mida kiirem siin, seda kallim on ka emaplaat, kuid ta on oma hinda väärt.

Mälu pesade arv ja sobivad mälutüübid: Emaplaadil asuvate mälupesade arv võib olla 1-4. Mälutüüpideks on DDR, DDR2 ja DDR3. DDR3 tüüpi mälukaart ei hakka tööle emaplaadil, millele sobivad vaid DDR2 tüüpi mälukaardid. Peaks ka arvestama sellega, kui suur on maksimaalne sobiv operatiivmälu emaplaadi jaoks.

PCI Express x16 tüüpi mälupesade arv: Seda tüüpi pesad on vaja videokaartide ühendamiseks emaplaadiga, juhul kui seda pole eelnevalt emaplaadile sisseehitatud. Tavaliste kodu- ja kontoriarvutite jaoks piisab vaid ühest pesast. Kui arvuti vajab aga rohkem kui üht videokaarti, siis vastavalt peab seal olema ka rohkem pesi. Peab arvestama, et emaplaat saaks vajadusel töötada rohkem kui ühe videokaardiga korraga.

PCI Express x1 ja PCI tüüpi pesad: Kui te tahate ühendada emaplaadiga TV-tuuneri, võrgukaardi siis valige emaplaat vastavate pesade olemasolu ja arvuga.

Integreeritud kaardid: Te võite valida sisseehitatud komponentidega emaplaat või ilma nendeta. Sisseehitatud komponentide plussiks võib lugeda seda, et ei pea otsima puuduolevaid osi ning murda pead, kas komponent sobib emaplaadiga kokku. Miinuseks on see, et sisseehitatud komponendid on tihtipeale kehva kvaliteediga ja juhul, kui te siiski tahate hiljem mõne osa välja vahetada, pole see enam võimalik.

Suurus: On erinevate suurustega emaplaate. ATX (30,5×24,4 cm), Micro-ATX (24,4×24,4 cm), Mini-ITX (21,5×19,1 cm) ja Flex-ATX (22,9×20,3 cm).

  • ATX emaplaadil on üldjuhul suurel hulgal lisapesasid, võimaldades lisamoodulite abil arvutit täiendada. Suurema emaplaadi jaoks on vaja suuremat korpust, ning ka hinna poolest on ATX teisest kallim, kuid ta on oma hinda väärt juhul kui tahate sellele mälu, videokaarte jm. vidinaid lisada.
  • Micro-ATX on tavakasutajale harjumuspärasem suurus, sellel on vähe lisapesasid, ning seepärast sobivad nad kontori arvutitele või vähenõudliku kasutaja arvutile. See, et ruumi vähe on, ei tähenda, et arvutit täiendada ei saa. Saab küll, kuid suuremad ja võimsamad videokaardid võtavad palju ruumi ja ülejäänud komponentidele pole kuhugi mahtuda.
  • Mini-ITX peamine erinevus teistest emaplaatidest seisneb selles, et tal on peakomponendid juba sisseehitatud (sealhulgas ka protsessor). Paremal juhul võib emaplaadil olla üks lisapesa. Emaplaadil puuduvad igasugu kaunistused, nagu IDE-port jne. Selline emaplaat sobib kokkuhoidlikule, vähenõudlikule arvutikasutajale, kes paneb ise oma arvutit kokku. Emaplaat on väiksete mõõtmetega, energiasäästlik ning suhteliselt odav.
Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s