Kuidas valida kõvaketast?

hdd_1Kõvaketas on seade kuhu salvestuvad jäädavalt teie failid ja andmed. Kõvaketta kvaliteedist ja tehnilistest näitajatest oleneb, kui hästi teie andmed kõvakettal püsivad. Kui kõvaketas läheb katki, siis sellel olevaid andmeid taastada on peaaegu võimatu. Seepärast tuleb kõvaketta valikusse suhtuda väga tõsiselt.

Maht Maht näitab, kui kui palju andmeid saab kõvakettale salvestada. Praegu on raske leida kõvaketast, mis mahutaks vähem kui 100GB, suuremal osal mudelitest on maht 500-700 GB ning isegi mitmeid terabaite.

Pöörlemiskiirus pöörlemiskiirus näitab seda, kui kiiresti toimub andmete salvestamine kõvakettale ja sellelt info maha lugemine. Kiirust mõõdetake pööret/minutis, mida rohkem pöördeid teeb ühe minuti jooksul, seda kiiremini toimub info otsing ning seda võimsam ja kallim on kõvaketas. Tänapäeval on keskmiseks pöörlemiskiiruseks 4500-7200 pööret/minutis.

Ühilduvus Ühilduvus näitab seda kas kõvaketas sobib emaplaadiga kokku. Praegu on standartseks ühenduseks SATA või Serial ATA, mis on täiustatud versioon tänaseks vananud ATA-st või teise nimega IDE-st. Andmevahetus kõvaketta ja emaplaadi vahel on kiirem  SATA ühendusega.

Vahemälu mahutavus Määrab kõvaketta puhvermälu või vahemälu mahutavuse. Tavarežiimis ei mõjuta eriti kõvaketta võimsust, kuid andmete ülekandmisel ühelt andmekandjalt teisele mängib olulist rolli ja temast oleneb ülekande kiirus. Mida suurem vahemälu, seda kallim ketas, levinumatel mudelitel on vahemälu suurus 8, 16 või 32 MB.

Kõvaketta valikul tehke kindlaks, mille jaoks te seda ostate. Kui te ei planeeri hoida arvutil suurtes kogustes andmeid või mängida mänge, mis nõuavad palju ruumi kõvakettal, siis suure mahuga kõvaketast osta ei tasu. Samuti ei tasu osta tööarvuti jaoks kiiret ja suure vahemälu mahutavusega ketast, kuna  igapäevases vähenõudlikus töös nende eelised ei paista välja.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s