XHTML&CSS: Lahtrid

xhtmlMa tulen xhtml-i juurde tagasi peale pikka pausi. Mul on vaja teile rääkida veel ühest html-i aspektist, ning siis lähen ma uue teemaga edasi. Tänaseks teemaks on lahtrid . Varem õpituga veebilehte luues, sai veebileht ainult teatud infot kasutajale näidata, ning polnud võimalik kasutajalt mingisugust infot saada. Kuid igal endast lugupidaval veebilehel on vähemalt kommentaaride lahter, kuhu kasutajad võivad oma arvamuse kirjutada. Taoliste lahtrite, nuppude ja muude elementide abil võimaldame me kasutajal muuta mõningal määral veebilehe sisu.

Luustiku ehitamine

Selleks, et saaks veebilehele lisada igatsorti lahtreid ja nuppe, tuleb alustuseks luua luustik, millele hakkavad need lihased kinnituma. Alustuseks lisame <form> märgendid. Nende märgendite vahele lisame elemendid, mida tahame näha ühel või teisel kujul.

Valikvastustega nuppud/lahtrid

Kui me tahame teha veebilehel valikvastustega ankeedi, siis on selleks kaks moodust, ning on ka kahte tüüpi nuppe. Ühed võimaldavad kasutajal teha mitu valikut, ehk lisada linnukese mitmesse lahtrisse ning teised lasevad valida ainult ühe, ehk valida saab korraga ainult üht lahtrit.

radioradio2Kui me tahame anda kasutajale võimaluse teha ainult ühe valiku, siis lisame oma valiku järel või enne seda “input” märgendid ning atribuutideks paneme “type” ja selle väärtuseks “radio”, “name” ning kõigil valikvastustel peab ühesugused nime väärtused. Viimaseks atribuudiks on “value” ning selle väärtuseks lisame valiku nimetuse.

checkKui me tahame lasta kasutajal teha mitu valikut, siis tuleb iga valiku ette lisada samuti “input” märgendi ning selle atribuudid on samasugused nagu varem mainitul, kuid atribuudi “type” väärtuseks on “checkbox”. Nüüd saab kasutaja valida mitu objekti, ning kõik linnukesed jäävad oma kastikesse alles.

dropdownRippmenüü

Selleks, et teha rippmenüü tuleb “form” märgendite vahele lisada “select” märgendid.  “Select” ainukeseks atribuudiks on “name”. Valiku märgendite vahele tuleb lisada “option” märgendid, nende vahele lisanduvad elemendid ilmuvad rippmenüüs. “option” ainukeseks atribuudiks on “value”, selle väärtust läheb vaja hiljem veebilehe ehitamisel ja haldamisel.

Tekstilahter

Selleks, et teha valmis suuremat sorti tekstilahtrid tuleb kasutada “form” märgendite vahel “textarea” märgendeid. Selleks, et muuta lahtri suurust, tuleb lisada atribuudid “rows” ja “cols”. Tulpade ja ridade arv määrab selle, kui kõrge ja lai on tekstilahter.

Paroolilahter

passwSelleks, et lahtrisse sisestatav info oleks konfidentisaalne, tuleb lisada tavaline tekstilahter märgendiga “input”. Kuid selle atribuudi “type” väärtuseks peab olema “password”. Ülejäänud atribuudid on spassw2amasugused, mis tavalise tekstilahtri loomisel.

uploadFailide sisetamine veebilehele

upload3Selleks, et kasutaja saaks lisada veebilehele mõne faili, tuleb alustuseks lisada veebilehele vastav nupp. Sellise nupu loomiseks lisame “input” märgendid ning selle tüübiks on “file”, seejärel lisame “name” atribuudile väärtuse. Loodud nupp lubab kasutajal arvutis oleva faili valida. Kuid veebilehele lisamine on juba hoopis  teine lugu.

Sisestatud info salvestamine

snipediSelleks, et anda kasutajale võimaluse salvestada tema poolt salvestatud infot, tuleb lisada vastav nupp. Nupu loomiseks loome jällegi “input” märgendid ja atribuudi “type” väärtuseks “submit”. Seejärel lisame “name”, selle atribuudi väärtus ilmub nuppule.

snipedi2

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s