Mängime reklaamiagentuuriga peitust

usercartprivacyNagu ma juba rääkisin eelmise nädala postituses “iga klikk on hinnas”, koostatakse praktiliselt iga Internetikasutaja kohta toimik, kus on väljatoodud kasutaja veebi käitumisharjumused: milliseid lehekülgi ta igapäevaselt külastab, millist sorti  ja mis kaubamärgiga tooted kasutajale meeldivad jne. Seda toimikut kasutavad reklaamiagentuurid selleks, et teada millist reklaami ühele või teisele Internetikasutajale näidata. Kui teile tekitab selline reklaam ebamugavust või te tahate veebiruumis uitamisel natuke  privaatsust, siis on mul teile pakkuda paar nippi ja nõuannet, kuidas Internetis reklaaminuhkide eest oma jälgi varjata.

cookiesKüpsiste kustutamine

HTTP-küpsistest on tavakasutajal suhteliselt kerge lahti saada. Kuid samas HTTP-küpsised ei kanna endas mingisugust üliväärtuslikku infot, ning kustutatud http-küpsised pole reklaamiagentuuri jaoks eriliselt suur kaotus. Seda sorti küpsiste kustutamine on kolme peamise browser-l (Firefox, Chrome, Explorer) ühesugune: Tuleb kustutada hiljutine sirvimise ajalugu, ning jätta või lisada linnuke lahtrisse “küpsised”. Veebisirvija kustutab http-küpsised.

DOM-Storage kustutamine (kehtib ainult Mozilla Firefoxil)

Selleks, et blokeerida veebirakendustelt info kogumise tuleb aadressilahtrisse kirjutada “about:config”. Otsime avanenud aknast sellise parameetri nagu “dom.storage.enabled” ning klikime sellele kaks korda, nii et parempoolne väärtus muutuks väärtuseks “False”.domastorage3

Pluginad

privacyIgal juhtival veebisirvijal on omad pluginad, mis kustutavad, muudavad või segavad muul viisil kasutaja järel luuramist, Firefoxil on selleks pluginaks Do Not Track. See lisa on sirvijasse sisse-ehitatud ning midagi alla laadima ei pea. Plugina sisse lülitamiseks tuleb minna Tööriistad=>Sätted=> Privaatsus. Jälitamise lahtrisse lisame linnukese, andes sellega teada, et kasutaja ei soovi jälitamist veebilehtedel.

Google Chrome-is saab kasutada pluginat nimega “Keep My Opt-Outs”, mis samuti ei luba reklaamiagentuuridel jälgida kasutaja tegevust veebilehel. Internet Explorer-i privaatsuse pluginaks on Tracking Protection List, mis sisaldab nimekirja nuhkvarast, ning blokeerib iga nuhkvara liigi, mis asub plugina nimekirjas. Nimekirja uuendatakse iga nädala tagant.

Tehnikaid ja pluginaid oma jälgede varjamiseks on väga palju. Mina tõin välja kõige lihtsamad ja kõige algelisemad võtted, mis saavad hakkama sellega, et ei lase “nuhkvaral” jälgida ning analüüsida teie tegevust Internetis. Kuid need ei taga kasutajale täielikku anonüümsust ja privaatsust veebis.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s