Meie aja Frankensteinid

biohackerKas te olete kunagi unistanud viiruse loomisest? Mitte arvutiviiruse, vaid täiesti tavalise viiruse nagu HI-viiruse või gripiviiruse loomisest? Või ehk olete unistanud sellest, et saate üks päev toppida endale sisse mingisuguse mikrokiibi, mis teeb imevigureid? Kui vastasite jaatavalt, siis ärge muretsege, teie taolisi inimesi on maailmas palju ning mõningad neist on hakkanud oma unistusi täide viima.

Mis on biohäkkimine?

Lihtsamalt öeldes on biohäkkimine on häkkimine molekulaarsel või organismitasandil. Biohäkkimisel võivad olla mitmeid eesmärke,  iga biohäkker määrab  oma  eesmärgid endale ise. Keskseks eesmärgiks on elukoodi – DNA lahtimurdmine, ning sellega jännates luua uusi organisme, uusi haigusi, anda organismidele ülimvõimeid jne. Kuid mitte kõik biohäkkerid ei jända DNA-ga. Mõningad tegelevad sellega, et ehitavad, planeerivad, analüüsivad mikrokiipe ning topivad seejärel enda kätega ehitatud kiipe endale naha alla. Teised inimesed jändavad bakteritega ning kolmandad üritavad luua erinevat sorti tehnikavidinaid ja preparaate, mis võimaldaksid inimesel ületada tavainimese füüsilisi või vaimseid võimeid.

timthumb.phpBiohäkkimine sai alguse kui doktorikraadi omandav tudeng Rob Carlson puutus juhuslikult kokku molekullaarbioloogia teadlase dr. Sydney Brenneriga 1996.aastal. Dr.Brenner kutsus Carlsoni enda laborisse tööle, kus juba tegutsesid bioloogid, füüsikud ja keemikud ning väga vähesed neist olid molekullaarbioloogiaga kokku puutunud. Laboritöös lubati töötajate fantaasial lennata, ning seal tegeleti isegi rohkem loometööga kui teadustööga. Rob Carlsonile meeldis sellise labori õhkkond väga ning talle turgatas pähe idee, et miks ei võiks olla sellised seadmed ja teadmised olla kättesaadavad ka asjaarmastajate jaoks? Asjaarmastajate kogukond tegi infotehnoloogia vallas revolutsiooni, tutvustades maailmale uut laadi arvuteid. Kas siis molekullaarbioloogia vallas ei saaks teha midagi taolist?

Biohäkkimine sai tugeva tõuke arenguks 2003.aastal, kui loodi MIT-s algatati iGEM nimeline programm, mille raames korraldati võistlus tudengite ja kooliõpilaste jaoks, mille osalejate eesmärgiks oli neile antud geenikogumiga midagi head teha. Tulemused olid väga head ning taolisi võistlusi hakkati korraldama igal aastal. Sealt leviski idee, et mõningates olukordades saavad  asjaarmastajad ja tudengid mõne molekulaarbioloogilise probleemi lahendamisel paremini hakkama kui doktorikraadiga teadlased.

DIY-bio-graphicÜks teguritest mis aitas biohäkkimise levikule kaasa oli kaasaegsete laboriseadmete kättesaadavus ning vajalikke õppematerjalide levik. Enne 2010.aastat oli vajalikke raamatute ja muude õppematerjalide kättesaamine raske, ning asjaarmastajad võisid vaid unistada endale uue laboriseadme ostmisest. Kuid tänapäeval on teadmised enam-vähem kergesti kättesaadavad, kasutatud seadmeid saab osta soodsa hinnaga ning pealegi on ka biohäkkerite kogukond maailmas küllaltki suur ja biohäkkerite arv kasvab iga päevaga. Neile, kes ei taha osta endale varustust, materjale ning tahavad rohkem endataoliste entusiastidega kokku puutuda võivad ühineda biohackerspace-dega, kus on varustust, materjale ning piisavalt sõbralikke inimesi.

Kes on biohäkkerid?

Biohäkkerid on molekulaarbioloogia entusiastid ning asja-armastajad, kellel on samasugused põhimõtted nagu ka tavalistel häkkeritel. Biohäkkerite arvates peaksid bioloogia-alased innovatsioonid olema avatud, kergesti kättesaadavad ning tavainimese jaoks sobiva hinnaga. Biohäkkerid lehitsevad molekullaarbioloogia alaseid õpikuid ja raamatuid, plaanivad projekte, peavad nõu tuttavate teadlastega ning teevad enda peal igat sorti katseid. Biohäkkerid tegelevad praegusel ajal peamiselt kolme asjaga:

  • Üritavad luua geneetiliselt muundatud organisme.
  • Tegelevad geenide analüüsiga
  • Tegelevad laboriseadmete modifitseerimisega.

Biohäkkimise plussid ja miinused

the-house-of-frankensteinPlussid

  • Biohäkkerite kogukonnad saavad teatud tüüpi ülesannetega palju paremini ja kiiremini hakkama kui professionaalsed teadlased, kuid ainult sellisel juhul kui entusiaste juhendab professionaalne teadlane.
  • Biohäkkimine aitab kaasa biotehnoloogia kiirele arengule, kuna biohäkkimisega on kaasatud erineva tausta ja võimetega inimesed kes mõtlevad palju laiemalt kui kõrgharidusega teadlased.

Miinused

  • BiohazardSignBiohäkkeritel pole alati võimalik endale katsealuseid võtta ning seepärast teevad nad katseid enda peal. Kuid algajad ei tea alati kõiki oma organismi eripärasid ning molekulaarbioloogia alastest teadmistest jääb väheseks. Nad võivad oma katsete käigus teha viga endale või teistele.
  • Kui tavainimesele on kättesaadavad laboriseadmed, vajalikud materjalid ja teadmised, siis peaaegu miski ei takista tal loomast bioloogilist relva.

Biohäkkimise tulevik

p01434jcPraeguseks pole biohäkkerid veel midagi silmapaistvat korda saatnud, küll on pandud jogurt pimedas helendama ning endale metallijupe naha alla topitud, mis reageerivad elektromagnetväljale. Kuid samas on see trend päris noor ning laialt hakkas ta levima alles viimase kolme aasta jooksul. Biohäkkimise all võib mõista ka oma organismi treeningut, nii füüsiliste kui ka vaimsete harjutustega ning kasutades seejuures igasugu preparaate. Kas biohäkkimise tähendus jääb samaks, mis ta esialgselt tähendas või hakkatakse igat sorti narkootikumidega lollitamist nimetama biohäkkimiseks? Sellele küsimusele ei oska ma vastata.

Kas biohäkkimisel on tulevikku? Mina arvan, et on küll. Millegi pärast ma usun, et lähiajal saab üks biohäkker või biohäkkeri kogukond hakkama millegi väga silmapaistvaga, millegi sellisega mis muudab meie arusaamu molekullaarbioloogiast. Harilik häkkimine sai alguse sellest, et inimesed hakkasid huvituma arvutitest ja infotehnoloogiast, nagu ka biohäkkimise puhulgi. Ning mida häkkimine kaasa tõi? Operatsioonisüsteemide ja tarkvarade loomise, ilma milleta ei kujuta me tänapäeval oma elugi ette. Mida siis toob endaga kaasa biohäkkimine?

Mõned kasulikud lingid:

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s