Kuidas valida arvuti korpust?

nzxt phantomTihtipeale ei pöörata arvuti ostmisel või arvuti kokkupanemisel  erilist tähelepanu arvuti korpusele. Sellesse suhtutatakse kui pakendisse, mis peaks arvutiosi tolmu ja muude kahjustavate tegurite eest kaitsma. Üldjuhul valitakse kas kõige odavam või kõige kallim korpus  arvestamata õhuvahetusega, soojuse, ruumi, suuruse, korpuse materjali ning müraga, mida tekitavad töötavad arvutiosad.

Arvuti korpus on arvuti skeletiks, mis kaitseb arvutiosi väliste vigastuste eest, summutab töötavate arvutiosade müra ning on põhimõtteliselt kohaks, kuhu saab arvutiosad õigesti paigutada nii, et nad saaksid normaalselt funktsioneerida. Arvuti korpuse valimisel peaks arvestama järgnevate parameetritega:

Korpuse tüüp (ehk suurus)

Kõige sagedamini esinev korpus on midi-tüüpi korpus, millesse mahub ATX suurusega emaplaat ning korpusesse jääb veel ruumigi paari kõvaketta ja videokaardi jaoks. Midi-tüüpi korpused sobivad kontoriarvutite ja tavakasutaja arvuti jaoks, kes ei kurna väga oma arvutit, kuid sellisesse korpusesse ei mahu suured ja võimsad videokaardid, seega ei sobi see mänguarvuti korpuseks.

Kõige suuremate korpuste nimetus on Full-Tower, mis on mõeldud koduste serverite jaoks.Taolised korpused mahutavad endasse e-ATX tüüpi emaplaate ning korpusel on rohkem lisapesasid kui teistel korpustel.  Mõni inimene võib taolist korpust kasutada ka oma kontoritöö arvuti jaoks, kuid sellel pole mõtet. Sellises korpuses jääb liiga palju ruumi üle, ning nad võtavad väga palju ruumi, pealegi on nad palju kallimad kui midi-tüüpi korpused. Sobib mänguarvutite ja serverite jaoks.

Micro-ATX korpused on suuruselt väiksemad kui midi-korpused. Nagu nimigi ütleb, mahutab see endasse ainult Micro-ATX  või väiksemaid emaplaate. Korpus mahutab endasse lisaks emaplaadile ja muudele hädavajalikele osadele lisa-kõvaketta ja videokaardi (mis pole emaplaati sisse ehitatud). Micro-ATX korpus on kompaktne, kerge ja suhteliselt odav, sobib kontoriarvuti korpuseks.

Mini-ITX korpused on kõige väiksemad müügil olevatest arvuti korpustest. Korpus mahutab endasse ainult Mini-ITX tüüpi emaplaati ning muud ainult kõige hädavajalikumad osad, mis tarbivad minimaalselt energiat, on vähevõimsad ning on suuruselt väikesed. Ta on sobilik siis, kui arvutit on vaja pidevalt transportida.

Pesad

Korpustel on kahe erineva suurusega pesasid: 5.25 tollised ja 3.5 tollised. Suuremaid pesasid kasutatakse optiliste andmekandjate lugejate paigutamiseks (näiteks CD/DVD/Blu-Ray lugejad). Väiksemaid pesasid kasutatakse kaardilugejate ja muude vidinate hoidmiseks ning korpuse seespool olevatel “riiulitel” hoitakse kõvakettaid. Vaadake, et  korpusel oleks teie jaoks piisavalt lisapesasid.

Korpuse materjal

Müügil olevad korpused on tehtud suuremas osas kahest sordist materjalist: SECC-st või alumiinimumist. SECC (õhuke terasleht, millele on peale pandud plastikkiht). See materjal on odav ning see on hea soojusjuht, kuid ta ei ole eriti vastupidav ning ta küllaltki raske. Alumiinium on kerge ja vastupidav, kuid sellisest materjalist korpus ei summuta eriti hästi müra ning alumiiniumist korpused on kallid.

Lisad

Korpustesse on vahel sisse ehitatud ventilaatorid või toiteplokk. Kui te ei taha jännata ventilaatorite ja toiteploki valimise ja ostmisega, siis otsige selline, millel oleks üks või teine osa sisse ehitatud. Kuid kui te tahate väga võimast jahutussüsteemi või mõnd väga erilist toiteploki siis ostke tühi korpus, ilma lisadeta.

Korpuse valimisel peaksite arvestama ka sellega, kui hästi saab korpus hakkama müra summutamisega. Uurige Internetist järele kui hästi summutab üks või teine korpus töötavate arvutiosade müra.  Veel peaks arvestama korpuse stabiilsusega, sellega kui hästi korpus paigal püsib.

Lühidalt: Valige endale paraja suurusega arvutikorpus, selline mis mahutaks kõiki teie arvutikomponente kuid oleks piisavalt kompaktne. Arvutikorpus peaks hästi müra summutama ning üleliigse soojuse arvutist mujale suunama.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s