99% alla laetud! Hõissassaa ja pudel rummi!

internet-piracyKas teid on kunagi südametunnistus piinanud sellepärast, et olete mõne filmi või muusikapala illegaalselt Internetist alla laadinud? Kas teil tekkis tahtmine ebaseaduslikult omandatud fail kohe vaatamata/kuulamata ära kustutada. Kas teil voolasid pisarad silmist mõeldes kui palju jäi toote autoritel teie pärast tulu saamata? Ma ei süüdista, ei sõima ega kutsu teid varganägudeks,  kui te vastasite kõikidele küsimustele eitavalt. Kuid mul tekkis selline küsimus: mis võiksid olla piraatluse head ja halvad küljed?

Interneti piraatlus, millest ma selles artiklis räägin, on tegevus mille käigus valmistatakse  muusikapalast, filmist, mängust jm. taolisest koopia ja  levitatakse koopiaid, seejuures eirates autoriõigusi.  Autoriõiguste rikkumine on kriminaalkorras karistatav. Kuigi tegemist on illegaalse tegevusega, on sellel omad head ja halvad pooled.

Plussid

shopping_webPärast Nõukogude Liidu lagunemist valitses endistes liidu vabariikides vaesus, läänemaailmale avanes küll turg itta, kuid hinnad olid kohalike jaoks liiga kõrged. Eriti kõrged olid hinnad filmidele, muusikale, arvuti tarkvarale jne. Arvuti tarkvara illegaalsete koopiate levik aitas tõsta mitmete riikide rahvastiku IT-alast haritust. Venemaal ja teistes endistes liidu vabariikides tegid oma esimesi samme IT-alal noored just toetudes just kergesti kättesaadavale piraat-tarkvarale.

Interneti piraatlus teeb paljud muusikapalad, filmid ja raamatud tavarahvale kättesaadavaks. Filmid, sarjad ja muud tooted ei pruugi alati jõuda igasse riiki. Selle põhjuseks võib olla tsensuur või siis pole riigis piisavalt tarbijaid, kes tootjatele piisavalt raha sisse tooks. Inimesel ei jää sellisel juhul muud üle kui filmi või sarja Internetist alla laadida.

Algajad muusikud, režissöörid, arvutimängude arendajad ja muud loovinimesed kasutavad Interneti piraatlust selleks, et tõsta oma toote/loomingu populaarsust. Tarbija ei hakka üldjuhul kulutama oma raskelt teenitud raha vähetuntud tootja loomingu ostmisele. Kui tasuta kättesaadud toode hakkab inimestele meeldima, siis pole tarbijatel enam kahju järgmiste toodete eest ausalt raha maksta.

unnamedInterneti piraatlus aitab kaasa tehnoloogia arenemisele. Tootjad ja “copyrastid” (autori õiguste kaitsjad) arendavad välja uusi ja keerukamaid meetodeid toodangu kaitsmiseks illegaalse kopeerimise ära hoidmiseks ning loovad uusi vahendeid oma toodangu levitamiseks (sellised Internetiportaalid nagu Netflix, Hulu, Steam). Samas ka piraatide tehnoloogia areneb,  selleks et oleks võimalik ühest või teisest tootest häid koopiaid teha.

Miinused

tech-042112-002-617x416Piraatluse peamiseks miinuseks on see, et see toob kaasa tavainimeste jaoks privaatsuse kadumise. Piraatide ja autoriõiguste kaitsjate vahelise võitluse pärast karmistuvad autoriõiguse kaitse reeglid ja seadused ning see tekitab tavakasutajate jaoks ebamugavust. Seaduste karmistumisega kaasneb tavakasutajate privaatsuse kadumine, mis pole eriti hea.

Tootjatel jääb illegaalsete koopiate pealt tulu saamata. Eriti tekitab see kahju väike-ettevõtjatele ja indie-tegijatele.
Üldjuhul inimesed ei hakka ostma filmi-või muusikaplaati, mille koopiat on ta juba illegaalselt alla laadinud, ta võib ju sama tootja teisi tooteid osta, kuid ka seda juhtub harva.

Minu arvamus

piracyIllegaalsed koopiad on odavad (kui mitte tasuta) ning nad kergesti kättesaadavad. Kui tegemist on mõne tarkvara või õppematerjali illegaalse koopiaga ning inimene kasutab seda enda harimiseks, siis miks ta ei võiks kasutada sellist moodust,  kui ta ei saa endale lubada osta kalleid õpikuid ja tarkvara? KUID, tänapäeval on Internetis olemas samasugused materjalid, mis kallites ja ilusate kaantega õpikutes, mis on tasuta kättesaadavad. Populaarsel ja kallil tarkvaral on olemas tasuta, avatud lähtekoodiga alternatiivid, millel on peaaegu kõik samad funktsioonid, mis populaarsetel vendadel (Adobe Photoshop = Gimp; Microsoft Windows = Ubuntu jne.).

Mis puutub muusikasse ja filmidesse siis nende kohta ei oska eriti midagi öelda. Vaesemates riikides, nagu näiteks Eestis ei saa paljud inimesed endale lubada uut muusikaplaati või kinopiletit lemmikfilmile ning nad eelistavad filmi või muusikapala alla laadida või siis online režiimis vaadata/kuulata. Pealegi on see palju kergem viis lemmikfilmi-või muusikapala kättesaamiseks.  Eestis pole veel eriti levinud portaalid, kust saaks legaalselt alla laadida muusikapalasid, filme ja telesarju.

Picture-33Video-ja arvutimängude piraatluse kohta oskan öelda vaid nii palju, et seda ei tohiks teha, eriti kui tegemist on hea mänguga, kus kõik on ilus ning seda on hea mängida. Endast lugupidavad gamer-id ostavad mängude legaalseid koopiaid. Kui filmikompaniid ja muusikud saavad kasumit ka mujalt, kui muusikapalade/filmide müügist, siis mängutootjate peamiseks sissetuleku allikaks on oma mängude koopiate müük.

Ma ei hakka lugema moraali selle kohta, kui halb on Interneti piraatlus ning illegaalsete koopiate allalaadimine. Poliitikud ja  autoriõiguste kaitsjad kutsuvad Interneti piraate varganägudeks, kes on ahned ning varastavad kõike mida varastada saab. Mõningal määral on neil tõesti õigus, taoliste õigusrikkumiste eest tuleks karmimalt karistada, kuid siiski tuleb arvestada sellega, kui palju on inimestel võimalusi legaalsete koopiate muretsemiseks ja kui palju on alternatiive kallile toodangule. Kuid nagu iga asja puhul, kõik oleneb juba inimesest endast, kas ta otsustab osta toote legaalselt või siis muretseb illegaalse koopia.

Advertisements

2 thoughts on “99% alla laetud! Hõissassaa ja pudel rummi!

  1. Olen hakkanud ka rohkem DVDsid ostma, CDsi juba ostsin enne. Kuid filmide, seriaalide ja muusika suhtes on kergem ning vahel ka ainuke võimalus neid asju tarbida kui vaatad vanu filme ja seriaale ning kuulad vanaaegset muusikat. Mina vaatan näiteks väga palju filme ja seriaale, mis Eesti kinodesse, televisiooni ja poodi ei jõua ning muusikaga sama lugu.

    • Selles see asi ongi, inimestele peaks tegema kogu see meedia võimalikult kättesaadavaks, sellisel juhul väheneks Interneti piraatluse esinemise sagedeus ehk isegi poole võrra. Oleks tõesti vaja selliseid Interneti-portaale, mis oleksid kõigile kättesaadavad, millelt oleks võimalik muusikat, sarju, filme jm. rentida. See tooks tootjatele rohkem kasumit ning Interneti piraate oleks veidi vähem

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s