Virtuaalmaailma elukas: Gamer

1423_2Küllap olete kohanud mõnd sellist inimest, kes kuuldes midagi video-või arvutimängudest kirtsutab nina ja peab neid mõttetuteks mänguasjadeks. Nähes aga 30-aastaseid täiskasvanuid mehi ja naisi videomänge mängimas, lahkuvad nad viisakalt taoliste inimeste juurest, arvates et taolised inimesed on luuserid ning neil ei saa olla midagi ühist inimestega kes siiamaani mängivad mänguasjadega.  Miks on kujunenud selline stereotüüp, et kui inimene veedab aega arvutimänge mängides on ta ilmtingimata närviline, punetavate silmadega arvutisõltlane? Taolisi inimesi on gamerite hulgas vähe, enamik mänguritest on vaimselt ja füüsiliselt terved, neil on töökoht või siis õpivad nad kõrgkoolis ning eraelus on neil kõik korras. Selles artiklis räägin natuke täpsemalt, mis elukas on see gamer.

Inglise keelset sõna gamer tähendab eesti keeles “mängur” või “mängija”. Tegemist on inimesega, kes veedab mõnda aega omast igapäevasest elust arvuti-ja videomänge mängides. Internetis on tuhandeid foorumeid ja veebilehti, mis on mõeldud just mänguhuviliste jaoks, erinevad organisatsioonid ja arvutimängude arendajad korraldavad konverentse, kokkutulekuid ja võistlusi video-ja arvutimängude huviliste jaoks. Keskmine mängur USA-st on 30-aastane isik, kes on oma elu jooksul mänginud keskmiselt 12 aastat, Suurbritannia keskmine gamer on umbes 25-aastane isik, nädalas veedab gamer keskmiselt 11 tundi mänge mängides. Mängureid võib jaotada mitmesse gruppi, esiteks jagunevad mängurid selle järgi, kui palju nad pühendavad aega mängimisele:

Casual gamer

Casual gamer on inimene kes mängib lihtsamat sorti mänge, mis ei nõua erilist pühendumist ning mida saab kiiresti läbi mängida. Taolist sorti mängurid ei otsi kõige võimsamaid arvuteid, arvutiosi ega mängukonsoole. Nad mängivad just neid mänge, mis on kergesti kättesaadavad, odavad ning mille süsteeminõuded on madalad. Enamik casual-mänguritest on naissoost või vanemapoolsed isikud.

Mid-core gamer

Mid-core gamerid on mänguarendajate sihtrühmaks. Core gamerid on huvitatud erinevat žanri mängudest, nad on valmis ostma kõige uuemaid mänge, uuendama oma arvuti riistvara ja vajadusel ostma uust mängukonsooli. Nad naudivad arvuti-ja videomängude mängimist, kuid nad oskavad seada endale piire, millal tuleks mängimine lõpetada. Nad kulutavad mängimisele paar tunnikest nädalas ning üldjuhul nad ei mängi MMO-tüüpi mänge.

hard-core gamer

Taoliste mängurite jaoks on mängude mängimine muutunud elustiiliks. Nad kulutavad suurema osa oma ajast mängimisele, suurema osa oma rahast kulutavad nad mängudele, konsoolidele, arvutitele ja sellega seonduvale. Hardcore mängurite eesmärgiks on mängida mäng läbi mitu korda ning teha mängus seda, mida vähesed suudavad. Seda sorti mängijad võtavad osa arvuti-ja videomängudega seotud üritustest: kokkutulekutest, mängude esitlustest, festivalidest ja võistlustest. Mängurid jagunevad selles kategoorias selle järgi, millist žanri mänge nad mängivad, millisel masinal, mis stiilis jne.

Mängurid jagunevad ka vastavalt oma võimetele ja oskustele:

Algajad (newbie)

Need on inimesed, kes on alustanud just mõne arvuti-või videomängu mängimist ja ei tea kuidas seda õigesti mängida, kuid nad võivad hakkata tulevikus paremini mängima. Noob on inimene, kes on juba pikemat aega mänginud teatud mängu, kuid sellegipoolest on algaja tasemel. Selline inimene ei kavatsegi paremini mängida ja lihtsalt lollitab online-mängudes ja käib teistele närvidele.

Pro-gamer

Tegemist on kas lihtsalt mänguriga, kes oskab hästi mängida ja teeb seda enda lõbuks või siis on tegemist inimesega, kes teenib mängimisega elatist. Pro-mängurid osalevad rahvusvahelistel videomängude võistlustel, kus auhindadeks on suured rahasummad ning edukamatel mänguritel on isegi toetajad, kes maksavad pro-gamerile sadu tuhandeid dollareid võistlustel osalemise eest. Mõnedes riikides peetakse arvutimängude võistlusi lausa rahvusspordiks ning pro-gamerid on seal austatud.

Lisan  natuke statistikat:

  • Ainult 9% kõikidest hard-core gameritest on alaealised;
  • 44% kõikidest gameritest on naised, 28% kõikidest gameritest on täisealised naised;
  • Iga mängur on oma elus arvutimänge mänginud keskmiselt 9.5 aastat;
  • Kõikide WoW-i mängijate mänguaeg kokku on 5.9 miljonit aastat;
  • 66% lapsevanematest mängivad videomänge selleks, et leida ühist keelt oma lapsega;
Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s