TOP 10 bännitud arvutimänge

dd_BANNEDArvuti-ja videmängud ilmusid suhteliselt hiljuti (võrreldes inimkonna ajalooga). Kui tehnoloogia arenes juba nii kaugele, et mängudes sai näidata juba vägivalda ja  muud taolist, mis spetsialistide arvates pole noore inimese jaoks sobilik, hakkasid võimud mõningaid arvuti-ja videomänge oma riikides ära keelama. Järgnevalt räägin 10-st mängust, mis on kunagi olnud ära keelatud.

plastic-bag10.Manhunt/Manhunt 2

Ilmunud: 2003/2008

Keelatud riikides: Austraalia; Saksamaa; Iirimaa; Malaisia; Uus-Meremaa; Lõuna-Korea, Suurbritannia;

Keelu põhjus: Mängus esinev vägivald;

Arvutimängus on mängija paigutatud kinnisele territooriumile ning tema eesmärgiks on likvideerida kõiki oma vastaseid. Vastased on suhteliselt tugevad ja kõigi korraga tapmisega mängija hakkama ei saa. Seepärast peab mängija suurema osa ajast varjus püsima, hiilima ning likvideerima vastaseid ühekaupa või paarikaupa. Mängu eripäraks on see, et lisaks tavalisele vastase tapmisele on mängus  selline element nagu hukkamine. Hukkamiseks peab mängija hiilima vastase selja taha ning vastase tapma kasutades käepäraseid vahendeid (nt. kilekott, pastapliiats, okastraadi jupp, klaasikild jne.) Mida paremini mängija hiilib, seda kauakestvam ja julmem on vastase hukkamine.

 

241442windows-screenshot-that-how-she-looks-like-with-her9.Rapelay

Ilmunud: 2006

Keelatud riikides: Argentiina, Indoneesia, Malaisia ja Tai Kuningriik

Keelu põhjus: mängus esinevad seksistseenid

Mängija eesmärgiks on mängu käigus vägistada naist ja tema kahte last mitmetes avalikes kohtades (metroo rongis, platvormil, hotellis jne). Mängija võib valida vägistamiseks mitmeid positsioone, ta võib naisi lahtiriietada jne.) Pärast mängu peamise eesmärgi lõpetamist võib inimene jätkata mängimist mitmes erinevas stiilis: võib vägistada korraga mitu naist, võib vägistada ainult üht naist mitmes erinevas positsioonis jne. Arvutimängu loo lõpus on kaks valikut: mängija kas teeb oma ohvri rasedaks või siis tapab ohver oma vägistaja ära. Üheks põhjuseks, miks see mäng ära keelati, oli see, et üks vägistamise ohvritest mängus paistab olevat alaealine.

mortal-kombat-wallpaper8.Mortal Kombat

Ilmunud: 1992

Keelatud riikides: Brasiilia, Lõuna-Korea

Keelu põhjus: Mängus esinev vägivald

Legendaarne kaklusmäng, mis sai kuulsaks just tänu mängus esinevale vägivallale ja julmusele. Mängus on kõige julmemad kohad just kakluste lõpud, kus võitja peab vastasele lõpu peale tegema.  Lõpp tehakse vastase selgroo väljatõmbamisega, jäsemete otsast tõmbamisega, tuhastamisega, jne. Antud mäng tõi kaasa selle, et järgnevatele arvuti-ja videomängudele hakkati määrama vanusepiiranguid. Kuid siiski, mõnedes riikides on mäng siiamaani täielikult keelatud.

carmageddon7.Carmageddon

Ilmunud: 1997

Keelatud riikides: Brasiilia, Suurbritannia

Keelu põhjus: Mängus esinev vägivald

Carmageddoni nimelises rallimängus peab mängima võistlema teiste autojuhtidega, mida juhib arvuti. Mängija saab boonuspunkte jalakäijate alla ajamise, vastaste autode lõhkumise  ja sõidustiili eest.   Mängija võidab ralli juhul kui: ta ületab esimesena finišijoone, nagu tavaliste rallimängude puhul; hävitab kõikide teiste võistlejate autod; ajab alla kõik jalakäijad.  Võimulolijad arvasid, et  jalakäijate alla ajamine mängus on liiga vägivaldne ning nad keelasid selle ära. Kuid harilikud inimesed asendati mängus zombidega, ning mängult võeti keeld maha. Hiljem ilmus patch, mis tõi harilikud jalakäijad mängu tagasi.

6.Grand Theft Auto (sari)

Ilmunud: 1997-20…

Keelatud riikides: Tai Kuningriik, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid, Malaisia; Osa sarja mängudest on keelatud ka Brasiilias, Indoneesias;  Lõuna-Koreas,

gta_gta_5Keelu põhjus: Mängus esinev vägivald, prostituudid, seks jne.

Arvutimängus antakse mängijale kurjategija roll, kes peab maffia heaks erinevaid missioone täitma. Nendeks missioonideks on tavaliselt vastaste tapmine, autode ärandamine, pangaröövid jne. Mängus edasi liikumiseks peab mängija missioone täitma ning sellisel viisil kriminaalsel karjääriredelil tõusma. Mängijale on antud suur valikuvabadus, ta võib teha praktiliselt kõike, mida hing ihkab: inimesi tappa (ka “tsiviilisikuid”), ärandada autosid ja muid liiklusvahendeid, töötada takso-või kiirabiautojuhina, avada omaenda äri ning kasutada prostituutide teenuseid.

GTA sarja mänge keelatakse peamiselt seetõttu, et on esinenud juhtumeid, kus inimesed sooritavad kuritegusid, kuna olid saanud “inspiratsiooni” just mängides GTA mänge.

1021807217-005.Wolfenstein 3D

Ilmunud: 1992

Keelatud riikides: Saksamaa

Keelu põhjus: Mängus esinevad natside sümboolika ja natsid

Mänguloo järgi peab William Blazhkovich, kelle rollis inimene mängib, põgenema natside Wolfensteini nimelisest kindlusest ning seejärel kukkutama natside režiimi. Mängu käigus peab mängija lisaks tavaliste SS-i sõdurite ja koertele kokku puutuma  kindralite, ohvitseride ning isegi füüreri endaga. Mängutasemete kaunistuses on  kasutatud haakriste ja muud natsi-Saksamaaga seotud.

Tänaseks päevaks on keeld Wolfensteini 3D pealt maha võetud, kuid keeld kehtib 2009.aastal ilmunud mängule, mis samuti kannab nime Wolfenstein. 2011.aastal keelati Wolfenstein 3D iOS-i versioon Austrias ja Šveitsis.

4.Counter-Strike

Ilmunud: 1999

Keelatud riikides: Brasiilia

Keelu põhjus: üks mängu kaartidest meenutas Rio de Janeiro favelle;

17122Tegemist on Multiplayer-mänguga, kus mängija eesmärgiks on valida kas terroristide või eriüksuse pool ning siis täita antud missioon või hävitada vastasmeeskond. Mängu ülesanneteks võivad olla pommi paigutamine või siis pommi kahjutuks tegemine; pantvangide päästmine või siis kinnihoidmine; Vastaste meeskonna VIP-liikme tapmine või siis kaitsmine- kõik oleneb sellest, kelle poolel inimene mängib.

Counter-Strike on tahetud mitu korda ära keelata seoses sellega, et USA-s koolitulistamisi korraldanud inimesed on olnud kunagi seda mängu mänginud. Asi muutus juba natuke absurdseks, kui Brasiilia võimuesindajad väitsid, et Counter-Strike kasvatab ühiskonna jaoks ohtlike inimesi ning on maailma demokraatliku korra ohuallikaks. Kuid mängu keelamise põhjuseks Brasiilias oli see, et üks arvutimängu kaartidest tehti Brasiilia favella põhjal. Küllap võimud ei tahtnud, et mängijad seostaksid  Brasiiliat selle kõige tihedamini asustatuma, kõige kuritegelikuma ning vaesema piirkonnaga. Vägivald slummides võivad esinedaa ainult pärismaailmas, mitte arvutimängus.

Tänaseks päevaks on bänn mängult maha võetud.

god_of_war_kratos_wallpaper-normal3.God of War(sari)

Ilmunud: 2005-20…

Keelatud riikides: Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid

Keelu põhjus: Mängus esinev vägivald, seksistseenid ja sõna “Jumal” esinemine pealkirjas

Tegemist on „hack and slash“ tüüpi arvutimängu sarjaga, kus inimene mängib Sparta kindral Kratose rollis, kes esitas Vana-Kreeka jumalatele väljakutse. Mängus esinevad elemendid Vana-Kreeka mütoloogiast, nagu näiteks  koletised, müüdid ja loomulikult Vana-Kreeka jumalad.

Saudi Araabia võimud teatasid, et pealkirjas esinev sõna ei olnud ainukeseks põhjuseks mängusarja ära keelamiseks. Mängus esineb rohkelt vägivaldseid stseene ja napi riietusega tegelasi, mis on juba adekvaatsem põhjus mängu ära keelamiseks.

2.Mass Effect(sari)

Ilmunud: 2007-2012

Keelatud riikides: Singapur, Araabia Ühendemiraadid

mass-effect-2-game-wallpaper-Keelu põhjus: Mängus esinev suhe ühesooliste isikute vahel

Inimene mängib antud arvutimängus kosmoselaeva Normandia kapten Shephardi rollis ning võitlema teatud rassist tulnukatega.

Mänguloo käigus tekib peategelase ja sootu tulnuka vahel romantiline suhe. Arvutimängus ei näidatud voodistseene ega midagi muud ebaeetilist. Kuid võimulolijad pidasid mängus esinevat suhet homoseksuaalseks ja keelasid kogu Mass Effecti sarja mängude müügi Singapuris ja  Araabia Ühendemiraatides. Hiljem oli keeld Singapuris mängult maha võetud.

 

1.Football Manager 2005

Ilmunud: 2004

football-manager-2005Keelatud riikides: Hiina

Keelu põhjus: Tiibetit tunnustati kui iseseisvat riiki

Tegemist on spordi/majandusmänguga, kus mängija peab juhtima ja majandama oma jalgpallimeeskonda. Mängija valitud meeskond peab mängima teiste riikide meeskondade vastu, ning tuli välja, et riikide hulgas on iseseisva riigina märgitud ka Tiibet, kuigi tegelikkuses kuulub see territoorium Hiina Rahvavabariigi koosseisu.  Taolise vea eest kirusid mängu arendajat nii tsensuurikomisjon kui ka Hiina rahvas. Hiljem ilmus mängu parandatud versioon, kus jalgpalli meeskondade hulgas Tiibeti meeskonda ei olnud.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s