Javascript: Kuiv teooria

JavaScript-logoNeed, kes on natuke pikemat aega jälginud mis minu blogis ilmub, teavad et ma tahan, et minu blogist saaks eesti keelne arvutialaste teadmiste allikas. Aprilli kuus tegin ma terve sarja postitusi, kus selgitasin xhtmli ja css-i põhitõdesid ja õpetasin kuidas seda keelt kasutada. Sarja viimases postituses lubasin, et kindlasti ilmub ka Javascripti õpetuse seeria. Ning see hetk on lõpuks saabunud!!!!!!!!!! Niisiis, hakkavad ilmuma postitused kus alustan õpetamist JS põhitõdedega ja lõpetan siis millegi keerulisega. Selles postituses selgitan mis elukas on see Javascript.

Nõutud oskused:

 • Arvuti kasutamine: algaja/kesk
 • Eelnevad oskused/teadmised: html ja css
 • Tase: Alg

Mida vaja läheb?

 • Mõnda koodi töötlusprogrammi
 • Veebisirvijat
 • Firebug-i rakendust (sellest räägin hiljem)
 • tahtejõudu

Javascript on skriptimiskeel, mis muudab veebilehed interaktiivseks, näiteks võimaldab JS lisada veebilehele igat sorti liugureid, küsitlusi, rippmenüüsid jne. Ühesõnaga, Javascript muudab veebilehe lõbusamaks kohaks. Javaskripti nimetatakse veebikeeleks, mitte ükski endast lugupidav veebiarendaja ei jätta veebilehe valmistamisel JS kasutamata. Ilma selleta näeb veebileht ilmetu  ning isegi eemaletõukavalt välja.

Javascripti mõtles (õigemini arendas) välja Netscape (arheoloogia huvilised peaksid olema kursis sellise iidse firma olemasolust) meeskond suhteliselt lühikese aja jooksul.  Selle keele originaalnimetus oli Mocha, kuid hiljem arendasid seda paljud ettevõtted edasi kuni lõpuks sai see nimetuse Javascript (tuleneb nimest Jscript).

Javascript on veebisirvija põhine keel nii, et kogu Javascripti kood käivitub just samal veebilehel, pole vajadust jännata serveritega ega andmebaasidega.

Kuidas töötab Javascript?

Kuidas siis hakkab Javascripti kood töötama? Esimese asjana kui veebileht avaneb, otsib veebisirvija veebilehel olevat JS skripti. Kui veebisirvija leiab ja tunneb koodi ära, siis algab koodi lugemise protsess.

Juhul kui vajalikud tingimused on täidetud (selleks tingimuseks võib olla mõnele lingi vajutamine või veebilehe lõpuni laadimine) hakkab Javascripti kood tööle. Skriptis hakkab sirvija lugema koodi ülevalt alla ning iga käskluse ükshaaval ellu viima, rida rea järel.

Kuidas hakkata kasutama Javascripti?

Esimese asjana avage oma lemmik koodi töötlusprogamm. Mõnesse html-i faili peate lisama märgendid <script></script>. Nende märgendite vahele jääb kogu JS kood. Selleks, et kontrollida kas kood töötab võite kirjutada järgmist oma html-i faili:

<script>

alert(“hello world!”);

</script>

Kui teil ilmus veebilehe käivitamisel hüpikaken, millel on kirjas “Hello world!”, siis kõik peaks korras olema ja te võite Javascripti kirjutamisega/õppimisega julgelt edasi minna.

Ning veel üks märkus: kõik veebisirvijad ei saa Javascriptist ühte moodi aru ja võivad koodi valesti tõlkida ning veebisirvijate vanemad versioonid ei pruugi üldse JS-st aru saada. Selleks, et tekiks arusaamatusi ja probleeme veebilehe veebisirvijas näitamisega, peate te panema kogu Javascripti koodi <!–     //–>. Sellisel juhul saab vanem veebisirvija aru, et tegemist on talle arusaamatu keelega ja hakkagi seda püüdma tõlkida.

Advertisements

One thought on “Javascript: Kuiv teooria

 1. Kus õpetuse jätk on?
  Tahaksin teada kuidas lugeda üksikuid nupu vajutusi.
  Aega kui palju kasutaja mõtles pildi ilmumisest kuni nupule vajutuseni juhul kui serveriga ühenduse aega ei sobi kasutaja ajaks arvata?

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s