Il mio nome Arduino*

Arduino-LogoElektroonika- ja tehnikahuvilised on arvatavasti juba kuulnud sellisest mängukannist nagu Arduino. See Itaalia päritolu vidin on programmeeritav loogikakontroller, millest on saanud juba tuhandete elektroonika nokitsejate lemmikmänguasi. Open-Source riist-ja tarkvara  ning lihtne programmeerimise keskkond võimaldab Arduino abil ellu viia elektroonika fänni kõige suuremad tehnika alased unistused. Kuid mis see Arduino täpsemalt on, mida sellega teha saab ning miks on ta nii populaarne?

ArduinoUnoFrontArduino on lihtsamalt öeldes pisike arvuti millele saab kinnitada vajalikke eletroonikakomponente või ühendada trükkplaate ja sellisel viisil ehitada elektroonilisi imevidinaid.  Nagu varem sai mainitud, tegemist on programmeeritava loogikakontrolleriga, mis tähendab seda, et kasutaja võib kirjutada ise vajalikud programmid valmis (või need kusagilt alla laadida) ning sellisel viisil anda Arduinole teatud käsklusi. Kuna tegemist on open-source tehnikaga, siis praktiliselt igaüks võib ühendada, ehitada programmeerida kuidas iganes ta seda tahab ning Arduino loojad ei hakka midagi nõudma juhul kui Arduino põhine seade peaks saama meeletult populaarseks ja majanduslikult edukaks.

Ma toon välja paar vidinat, mida saab ehitada kasutades Arduino loogikakontrolleriga.

LED-kuubik

Saab meisterdada kuubiku suurusega 8x8x8 cm mis koosneb umbes 512 LED-lambist ja lampide tööd saab reguleerida  arvutiprogrammi abil. Õpetuse kuidas sellist kuubikut ehitada, vaadake siit.

Turret arvutimängust Portal

Antud mänguasi on Penn State University tudengi lõputööks. Turretile on paigaldatud liikumisandurid, laserosutid ja mängupüstol, mis võimaldab turretil tulistada igat eset, mis liigub.

mikal_hart_gps_puzzle_box_01GPS-koodiga laekas

Täiesti tavaline puust laekas, millel on ebatavaline lukustusmehhanism.  Laekas avaneb ainult asudes teatud kohas, ehk siis laekas asub GPS navigatoor, mis avab luku teatud koordinatidel asudes. Laekal olevat nuppu vajutades  ilmub ekraanile kaugus lõppasukohast, ei suunda ega koha nimetust. Nuppule tohib vajutada ainult 50 korda, siis lõpeb mäng ja nupp rohkem ei toimi.

gpsshoes2GPS-ga jalanõud

Tavaline paar jalanõusid millesse on sisse ehitatud GPS navigatoor ja LED-lambid. Talla sisse paigutatud GPS-navigatoorisse sisestatakse soovitud lõppasukoha koordinadid ning jalanõude kandja ei pea enam kartma, et ta eksib võõras kohas ära. Vasakul kingal olevad lambid näitavad, millises suunas tuleb liikuda ja paremal kingal olevad lambid näitavad, kui kaugel ollakse lõppasukohast. Täpsema kirjelduse lugege siit.

Jukebox

See on Arduino-põhine muusikaautomaat, mis on ehitatud vana-aegse raadio korpusesse. Korpuse sees on meie aja kõlarid, mp3-mängija ja Arduino kontroller. Täpsemalt sellest projektist lugege siit.

Modifitseeritud röster

See käsitsi ehitatud röster aitab muuta üksluised ja hallid tööpäeva hommikud natuke lõbusamaks. Arvuti otsib Google abil kindla tähtpäevaga seotud suvalise pildi üles ja muudab selle röstimiseks sobilikuks pildiks. Seejärel hakkab röster sobiva pildi leivaviilule “maalima”. Antud rösterist saate täpsemalt lugeda siit.

Mis siis teeb Arduino niivõrd eriliseks? Kõige peamiseks põhjuseks on võlusõna open-source. Internetis on üleval mustmiljon õpetust kuidas üht või teist vidinat ehitada kasutades Arduinot. Arduino arvutit saab ka iseseisvalt kokku panna, kui pole tahtmist valmisprodukti osta.  Arduino saab töötada nii olles otseses ühenduses laua-või sülearvutiga või siis olles ühenduses ainult teiste trükkplaatidega ja elektroonikakomponentidega.

Arduinoga nokitsejate kogukond on väga suur. Maailmas on tuhandeid organisatsioone ja ettevõtteid, mis kasutavad oma töös seda Itaalia imevidinat ja nad on valmis andma igale asja-armastajale skeeme, koodijuppe ja muud vajalikku ühe või teise projekti ellu viimiseks.

Arduino IDK ehk kooditöötlus keskkond on tasuta ja vabalt kättesaadav ning Internetis on ka mustmiljon koodinäidist üleval. Pealegi on Arduino programmeerimiskeelt suhteliselt kerge selgeks saada, isegi algajale.

Arduino loogikakontroller on väga heaks õppematerjaliks algajale elektroonikahuvilisele või siis tudengitele mõnes õppeasutuses.  Sellega on võimalik teha päris paljut ja kõik oleneb vaid kasutaja fantaasiavõimest ja mõningal määral ka kasutaja oskustest. Ma ei imestaks, kui üks päev hakkame me kasutama vidinat, mille prototüübiks oli mõni Arduino põhjal töötav seade.

Kui kellegil on huvi, siis võite läbi lugeda MakeUseOf-i Arduino käsiraamatut algajale.

Arduino_-_MakeUseOf.com

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s