Mida toob kaasa uus nutitelefon?

ot-girl-holding-iphone10.septembril esitles Apple kaks uut iPhone-i mudelit, mis kannavad nime iPhone 5s ja iPhone 5c. Paljud inimesed arutavad ja vaidlevad selle üle, mis on uute mudelite puhul head, mida halba. Avaldatakse arvamust selle kohta, mida oleks võinud paremaks teha, mida samaks jätta, ning muidugi algab sõda Apple-i toodete fännide ja vihkajate vahel.  Selle kõigega seoses, tekkis mul üks küsimus: Kas meile, tavatarbijatele, on tõesti vaja seda uut telefoni mudelit?

Suured elektroonika tootjad, nagu näiteks Samsung ja Apple toovad maailmaturule iga aasta uue telefoni, tahvelarvuti või mõne muu elektroonikaseadme mudeli.  Iga uus mudel peaks teoreetiliselt oma eelkäijast parem olema, olgu siis välimuse, suuruse, funktsionaalsuse või riistvara poolest. Aga nagu me näeme, siis tavaliselt uus seade kannab nimetuses suuremat  numbrit kui eelkäija, seadmel võivad olla natuke suuremad tehnilised näitajad, mis paberi peal avaldavad muljet, aga praktikas need paar hertsi protsessoris ja paar megapikslit võimsam kaamera kasutajale suurt ilma ei tee.

smartphonesVaatamata sellele, et iga uus mudel on oma eelkäijaga äravahetamiseni sarnane tormavad paljud inimesed uue mudeli müügile ilmumise päeval seda ostma. Selle asemel, et taolisi inimesi kiruda ja Apple-t oma hinnapoliitika eest vihata, räägime natuke sellest, mis on uue eletroonika seadme (eelkõige nutitelefoni) mudeli ilmumise plussideks ja miinusteks, milleks meile on vaja uusi mudeleid, ning kas meile on seda üldse vaja ning mis see kõik endaga kaasa toob.

 

 

Plussid

wUute mudelite ilmumine annab tarbijale valikuvabaduse, inimene võib valida uuema või vanema mudeli vastavalt oma soovidele, vajadustele ja võimalustele. Mõningatel uuematel telefoni mudelitel ei pruugi olla oma eelkäijate funktsioone, mida tavakasutaja hindab, või siis on ühel või teisel mudelil sobimatu välimus/disain. Suur valikuvabadus on alati hea.

Üheks põhjuseks, miks need uued nutitelefonide mudelid nii tihti ilmuvad on ettevõtete vaheline konkurents. Kui ettevõte jätab oma mudeli liiga kauaks müüki, samal ajal kui konkurendid arendavad ja hakkavad müüma paremaid  mudeleid, kasutades uuemaid tehnoloogiaid, siis ettevõte jääb kaotajaks. Konkurents sunnib elektroonika ettevõtteid rohkem investeerima tootearendusse, kasutama oma uute mudelite arendamisel uusi materjale, tehnoloogiaid, muutma seadme riistvara võimsamaks ja disaini ilusamaks ja tarkvara funktsionaalsemaks ning kasutajasõbralikumaks.

f10c569c9774e23257715ce220c9d78aUutes elektroonilistes seadmetes on kasutusel kõige moodsamad, kõige võimsamad (mitte küll alati) jupid, mudeli disaini üle murdsid pead parimad kunstnikud ja disainerid ja operatsioonisüsteemi arendasid välja kõige paremad programmeerijad.  Niisiis, uute nutitelefonide arendamiseks kasutatakse ära kõige moodsamat tehnoloogiat ning tooteseerias järgmise seadme arendamiseks tuleb tehnoloogiat edasi arendada.

Elektrooniliste seadmete valmistamiseks on vaja maavarasid. Neid maavarasid, eelkõige haruldasi muldmetalle, on vaja kaevandada ja töödelda. Mida rohkem uusi elektroonika seadmete mudeleid ilmub, seda rohkem tuleb  neid muldmetalle kaevandada. Olmeelektroonika ei mõjuta ainult elektroonika tööstust vaid ka kaevandamist ja maavara töötlust.  Taolisi maavarade leiukohti on hiljuti avastatud paljudes kohtades, kus ei arvatud seda leiduvat või siis on neid kaevandama hakkatud seal, kus ei nähtud enam mõttet midagi kaevandada. Selle tulemusena paranes (paraneb) riikide majanduslik olukord, inimesed saavad töökohti ja vanad tööstuslinnad puhkevad taas õitsele.

Miinused

e-wasteMaavarade kaevandamise, töötlemise ja  seadmete tootmisega on alati seotud keskkonna reostus. Mida rohkem uusi seadmeid toodetakse, seda rohkem tuleb maavarasid kaevandada, kuid need maavarad on haruldased ning juurde neid ei teki. Samuti eraldavad ka elektroonikat tootvad tehased ja vabrikud keskkonda kahjulikke gaase ja toksilisi jääkaineid.

Teine probleem on samuti seotud keskkonnaga.  Iga aasta visatakse ära elektriseadmeid, mille kogumass on 20-50 miljonit tonni.  Kõigest 12.5% kogu sellest e-prahist töödeldakse ümber. Kuigi  ühest miljonist äravisatud mobiiltelefonist võib ümbertöötluse käigus saada ligikaudu 16 tonni vaske, 350kg hõbedat, 34kg kulda ja 15kg pallaadiumi, viimane on üpriski haruldane metall. Olemasoleva metalli kasutamise asemel, mida võiks kergesti kätte saada e-prahi ümbertöötlemisest kaevandatakse maaki juurde. See töötlemata vana elektroonika jääb kuhugi tühermaale keskkonda reostama.

Kui ükspäev peaksid maavarad praegustes leiukohtades otsa saama, siis varem või hiljem tuleb riikidel ja korpotatsioonidel tungida sinna, kus seda maavara leidub, kas siis rahulipu all või võetakse jõuga ära.  Maavarade nappus võib  tuua  kaasa sõjalisi konflikte.

Happy_girl_cellIga aasta ilmub paar uut elektroonika gigantide poolt toodetud nutiseadme mudelit, üks on parem kui teine, või siis üks on ilusam kui teine.  Seda sunnib neid tegema konkurents. Kas see on just hea või halb ei oska ma teile vastata. Ühelt poolt aitab taoline ettevõtete võidujooks progressile kaasa, iga uus mudel annab oma panuse tehnoloogia arengusse.

Kuid teiselt poolt on probleemiks nn. e-praht, ehk siis kogu see katkine, kasutu või lihtsalt vana elektroonika, mis vedeleb kuskil prügimäel ja eraldab keskkonda toksilisi aineid.  Enne, kui te tormate seda uut telefoni ostma, mõelge mitu korda läbi, kas teile on tõesti seda vaja ja kui te lõpuks selle uue mudeli endale soetate, siis palun ärge visake oma vana seade tuimalt prügikasti.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s