HDTanel tähelepanu keskpunktis

donationsEile ilmus Õhtulehes artikkel pealkirjaga “Arvutimängur küsib noortelt fännidelt endale elamisraha”, artiklis on  kirjutatud sellest, et Eesti arvutimängude arvustaja palub oma fännidelt rahalist toetust. See artikkel tekitas kõmu, sellest räägiti nii televisioonis, raadios, ajalehes ning muidugi sots.meedias. Ka minus tekitas see olukord  selliseid vastakaid tundeid ning ma tahaksin neid teiega jagada.

Laupäeval ilmus HDTaneli Youtube-i kanalil videopöördumine, milles Tanel kurdab natuke oma elu üle, et tal on viimasel ajal olnud majanduslikud raskused ning seoses sellega palub ta oma fännidelt või lihtsalt lahketel inimestel talle annetada, et ta saaks oma põhivajadusi rahuldada (milleks on toit, sport ja Internet).

Inimesed on Tanelit kirunud selle eest, et ta justkui midagi erilist ei tee, elab oma mamma toel, mängib päevad läbi arvutimänge ja kerjab fännidelt raha. Vihased inimesed kirjutavad talle, et mingu tööle, Tanel aga vastab, et mängimine ja videoarvustuste loomine ongi tema tööks. Mina aga ei usu, et Tanel on nüüd üdini laisk ja lohakas nagu Oskar Ohakas, kes ei viitsi tööd teha, kuid mingisuguseks pühakuks ma teda ka ei pea. Selles postituses avaldan ma oma seisukohta kujunenud olukorrast.

file64829850_d046385Esiteks, Tanel Lepp on enda sõnul töötanud paar aastat IT alal, kuid siis sai aru et see pole tema jaoks ning otsustas et hakkab tegelema sellega, mis talle tõesti meeldib: arvutimängude mängimisega.  Sellega on ta nüüd viimased paar aastat tegelenud ning postitanud Youtube-i mängude videoarvustusi ning on olnud Eesti tasandil suhteliselt edukas.

Ma olen ise paar tema arvustust vaadanud, ning pean tunnistama, et Tanel teeb päris häid arvustusi, nad pakuvad piisavalt infot ja ka mõningal määral meelelahutust. Muidugi pole need arvustused ideaalsed ning nad ei vea  Youtube populaarsemate videoarvustuste mõõtu välja, kuid Taneli videod on väga hea kvaliteediga, mis on tema trumbiks.

Mina, kui samuti internetis tegutseja, tean kuivõrd raske võib olla taoliste arvustuste loomine. Nende mängude läbi mängimine, oma arvamuse mõtestamine ja kirja panemine, plusside ja miinuste leidmine, video töötlemine ning netti ülespanemine pole sugugi lihtne ülesanne, kuid Tanel viitsib seda siiski teha.

Selline natuke filosoofiline küsimus: miks meie, Internetis tegutsejad: blogistajad, arvustajad, ajakirjanikud, spetsialistid ja muud elukad, seda kõike teeme? Milleks me loome seda materjali? No põhjuseid võib olla mitmeid, igaühel on oma põhjus, kuid Taneli motivatsiooniks oli ja on see, et ta tahab sellega elatist teenida. Aga temal, nagu ma aru saan, ei tule see eriti hästi välja. Tanel ei mõelnud korralikult kõike läbi, tal oli vist selline naiivne ettekujutus, et kui tema hakkab Youtube-i videosid üles panema,  saab ta kuulsaks ja rikkad onud jooksevad tormi, et talle pai teha ja raha anda. Kuid asi pole nii lihtne, inimesed ei taha niisama kellegile raha anda ning Taneli majandusplaan ei läinud läbi. Nüüd on ta hakkanud oma videopöördumistes paluma rahalisi annetusi.

ThanksSelles, et mõni veebileht või mõne blogi või videokanali autor palub oma vaatajatelt/lugejatelt võimaluse korral raha annetada pole midagi imelikku. Mõningatel suurematel ja tuntumatel portaalidel on olnud omal ajal peamiseks sissetuleku allikaks vaatajate tehtud annetused. Kuid need tegijad on siiski minu teada annetustest tulnud raha kulutanud  oma sisu või veebilehe kvaliteedi parandamiseks. Ma ei usu,  et  need tegijad istusid näljastena oma uberikkes ja ootasid annetusi. Nad siiski tegid oma peamist tööd ja toetused olid lihtsalt meeldivaks boonuseks. Siis kui tekkis võimalus oma hobist ära elatuda, loobusid nad oma peamisest töökohast ja pühendusid täielikult oma “loomingule”. Tanel aga tahtis seda protsessi natuke kiirendada ja esimese asjana loobus ta oma töökohast ja nüüd kui asjad ei läinud nii nagu plaanitud, ootab ta rahalist abi.

Tanel toob argumentideks välja selle, et tal on sünnipäev ning et tal pole raha toidu ostmiseks ning trennis käimiseks. Esimene ja viimane argument tunduvad mulle lihtsalt naeruväärsetena: meil kõigil on sünnipäevad, ega me nüüd suvalistele inimestele raha ei saada, sellepärast et ühel või teisel inimesel on sünnipäev. See, et trennis ei saa käia on veelgi naeruväärsem: võib ju kuskil metsas või niisama tänavatel jooksmas käia ja jõulinnakutes trenni teha, kui on tõsiselt soov treenida. Kuid kolmas argument oli siiski natuke tõsisem, toiduraha probleem. Kui tal on tõesti selline rahapuudus, kas siis ei tasuks mõningaseks ajaks see mänguarvustaja karjäär kõrvale jätta ja tasuvamat tööd teha?

Kuid kas ta väärib seda, et talle raha kinkida? Niipalju kui ma võin otsustada, siis Tanel just tänaval ei ela,  tal on korralikud riided seljas ning tal on selline arvuti ja lisavidinad, et nende müügist saadud raha eest saaks keskmine Eestimaalane paar kuud rahulikult elada. Nii et ma usun, et Eestis on inimesi, kellel oleks seda rahalist toetust rohkem vaja kui Tanelile.

Mis mind rõõmustas seda artiklit lugedes oli see, et need lapsed (oletame et need on lapsed) on valmis hädasolijat aitama, nad on valmis osa oma taskurahast võõrale inimesele loovutama. Siiski pole veel kõik lootusetult kadunud, noorem põlvkond siiski hoolib oma ligimestest. Kuid lapsevanemad keelavad oma lastel raha annetada, kuna nad peavad Tanelit petiseks. See pole ka päris õige, las laps õpib tundma rõõmu teise inimese aitamisest.

Kuid siin tekib selline moraaliküsimus, kas see on õige, et lapsed maksavad terve, suure mehe arved oma taskust kinni? Minu arvates see ei ole küll eriti õige tegu, aga keegi ei oska ju täpselt öelda, kui palju on talle annetuse teinute hulgas alaealisi. Ehk pole nende hulgas isegi ühtegi last.

Kokkuvõteks tahan öelda, et Tanel ei teinud oma videopöördumises otseselt midagi valesti, paljud Internetis tegutsejad paluvad oma fännidelt võimaluse korral raha annetada, kuid Tanel tõi oma videos välja kuidagi nõrgavõitu argumendid välja ja ta on liiga naiivne inimene, kuna loodab niisama mänge mängides elatist teenida. Tanel võiks oma IT-alased teadmised kuidagi rakendada, põimida need oma huvi ja hobiga ning sellisel viisil siis elatist teenida, mitte aga istuda välja sirutatud käega arvuti taga ja oodata kuni mõni inimene viskab talle sandikopika.

Õhtulehe artikli leiate siit

Advertisements

One thought on “HDTanel tähelepanu keskpunktis

  1. Pingback: thetechnorat | Esimese peatükki lõpp

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s