Klotsitelefoni idee realiseerumine

ara2blogpostMõnda aega tagasi ma kirjutasin juba artikli Phonebloksist, milles tutvustasin selle ideed, võimalikke plusse ja miinuseid. Uue põlvkonna telefoni idee on jõudnud Internetis levida ning hiljuti teatas tuntud telefonide tootja Motorola, et nemad töötavad juba klotsidest kokku pandava telefoni kallal. Selles postituses räägin ma täpsemalt sellest, millega siis Motorola “Project Ara” endast ette kujutab ja kuivõrd on see seotud Phonebloksiga.

Kui keegi veel pole kursis, siis septembris tutvustas Dave Hakkensi nimeline inimene Youtube-i videos ideed klotsidest kokkupandavast nutitelefonist (minu postitust võite lugeda siit), kuid Hakkens polnud ainuke, kellel oli selline idee.  Motorola korraldataval hackathonil MAKEwithMOTO tekkis ürituse korraldajatel küsimus, kuidas tuua avatud arendusplatvormi eeliseid masstoodangu telefoni arendusse.

ara1blogpostSellele probleemile lahenduse leidmiseks algatati Motorolas “Project Ara”, mille raames plaanitakse valmistada nn. endoskelett ehk alus, mille külge saab kinnitada nutitelefoni jaoks vajalikke mooduleid. Motorola ise toodab vaid endosekeletti ja samas julgustab kolmandaid osapooli, sealhulgas ka idufirmasid, arendajaid ja niisama asjaarmastajaid arendama vajalikke mooduleid. Motorola eesmärgiks on teha Ara-st samasugust avatud platvorm riistvara jaoks, nagu on avatud platvorm Android tarkvara arendajate jaoks.

Motorola tahab, et kaoks piirid nutitelefoni arendaja, tootja ja tavakasutaja vahel ning ta tahab anda tavakasutajale võimalikult suure valikuvabaduse toote valikul.  Inimene saab ise valida, kuidas telefon hakkab välja nägema, mida hakkab see tegema ja kui palju see maksma läheb.

Project Ara on käigus olnud juba peaaegu terve aasta, hiljuti on ühines Motorola Ara projektiga PhoneBloksi idee autor Dave Hakkens. Nad leppisid omavahel kokku, et Motorola hakkab tootma endoskelette ja jagama vajalikke töövahendeid moodulite valmistamiseks ja Hakkens varustab siis Motorolat entusiastlikke arendajate ja asjaarmastajatega, kes hakkavad neid klotse arendama.

Septembri kuus ilmus vähetuntud disaineri video, milles tutvustati klotsidest kokkupandava telefoni ideed ja autor palus levitada seda ideed. Alles paar päeva tagasi teatas Motorola, et on juba rohkem kui aasta töötanud taolise telefoni arendamise kallal. Kas see võib olla lihtsalt kokkusattumus? Mulle millegi pärast tundub, et Google palus Hakkensil n-ö “maad kuulata” ja vaadata kuidas inimesed reageerivad, kui taoline telefon ükspäev peaks ilmavalgust nägema. Vastukaja oli positiivne ja nüüd siis otsustas Motorola avalikustada oma tulevast telefoni.

Project Ara annaks paljudele asjaarmastajatele ja idufirmadele võimaluse pista oma jalg mobiilse riistvara tootmise maailma ja sellisel viisil annaks kasutajale riistvara poole pealt suurema valikuvabaduse. Kui taolist telefoni hakkatakse tootma, siis mind huvitaks esimese asjana nende moodulite ja telefoni lõplik hind ja kvaliteet. Moodulid võivad küll olla odavad, kuid nii kehvad, et neid tuleb mitu korda aastas vahetada ja lõpuks kasvab telefoni hoolduskulu nii kõrgeks, et soodsam oleks olnud tavalist nutitelefoni osta.

Kuna telefonide riistvara tootmisega tegelevad juba nii palju suuri ettevõtteid, siis vaevalt väikesed idufirmad ja üksikisikud selles valdkonnas midagi suurt saavutada saavad. Pigem hakkab olema nii, et suured kompaniid vallutavad ka selle turu ja väiketegijaid ei panda enam tähele.

Allikas: Motorola blogi

Mida aga teie arvate Klotsitelefoni ideest? Kas see hakkab välja nägema nii, nagu meie seda ette kujutame ning kas see üldse näeb ilmavalgust? Kas meile on siiski taolist telefoni vaja ja kes taolist telefoni ostma tormab? Kirjutage oma arvamus kommentaaridesse.

Advertisements

One thought on “Klotsitelefoni idee realiseerumine

  1. Pingback: 3 MWC-l silmapaistnud telefoni | technorat

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s