Mis elukas on CyanogenMod?

CyanogenMod_Tron_3D_Android_Wallpaper Sellel nädalal ilmus nutiseadmete jaoks Google Plays ja lauaarvutite jaoks CM kodulehel  installer, mis võimaldab paigaldada CyanogenModi kergemalt, kui see oli varem. Nendel Androidi kasutajatel, kes CM-d niigi kasutavad on põhjust rõõmustada. Kuid mida teha neile, kes kuulevad esimest korda TsüaaniMoodist? Ning mis elukas see üldse selline on?!

 

cidCyanogenMod (edaspidi CM) on vabavaraline püsivara distributiiv, mille saab paigaldada Androidi mobiilsel operatsioonisüsteemil töötavale seadmele.  See võõrsõnu täis lause tähendab seda, et on olemas Androidi OS-i natuke muditud ja surgitud  koopia, mis annab kasutajale rohkem valikuvabadust seadme isikupärastamisel ja seadistamisel.

CM omaseks eeliseks, nagu ka paljude muude Androidi modifikatsioonide (CM pole ainuke modifikatsiooni distro), on see, et see võimaldab paremini hallata seadme üheduse seadeid (3G, 4G, WiFi), see võimaldab muuta seadee WiFi, Bluetoothi pääsupunktiks (tethering), juhul kui selline funktsioon polnud seadmes juba eelnevalt olnud. CM võimaldab kasutajal muuta seadme kasutajaliidese välimust, lisada lisaaknaid, muuta ikoonide ja menüüde välimust, lisada OS-le meeldivaid ja kasulikke vidinaid või mis niisama tuju tõstavad. CM abil on võimalik ka mõjutada seadme riistvara, näiteks võimaldab CM seadme protsessori overclock-da või siis reguleerida seda kuidas seade kulutab oma ressurse. CM teeb vanema võitu seadmete töö sujuvamaks ja muudab OS-i töökindlamaks.

CyanogenmodMida annab vabavaralisus?

See, et tegemist on vabavaralise modifikatsiooniga, tähendab seda et igaüks võib selle modifikatsiooni loomises, arendamises ja parandamises osa võtta. See teeb modifikatsiooni arendamise palju kiiremaks ja efektiivsemaks, kuna põhimõtteliselt võtavad vabatahtlikud ja entusiastid osa tarkvara arendamisest, mida nad siis ise edaspidi kasutavad. Sellise projekti, nagu CM puhul on vabavara plussiks ka see, et  inimesed võivad seda modi väga paljudel erinevatel seadmetel järgi proovida ja otsida siis koos lahendusi tekkinud probleemidele. See võimaldab teha CM kättesaadavaks suuremale hulgale kasutajatele.

Kuidas näeb välja CM uue versiooni arendamine välja?

Umbes 1-2 korda aastas teeb Google igale soovijale kättesaadavaks kõige värskema Androidi versiooni lähtekoodi. CM kogukond, mis koosneb tuhandetest vabatahtlikkest ja entusiastidest, pordib siis värskelt küpsenud Androidi koodi vanematele Androidi-põhistele seadmetele, vaatamaks kuidas seade ja OS omavahel läbi saavad. Samal ajal hakkavad CM programmeerijad lisama lähtekoodile lisavidinaid, pasunaid ja muud nänni, parandama Androidi lähtekoodis olevaid vigu ja üleüldse paremaks tegema Androidi lähtekoodi ja selline parandatud ja täiendatud Android saab nimeks CyanogenMod. Mis kõige huvitavam, vahel sattuvad CM funktsioonid ka uue Androidi OS-i koostisesse.
CM10BootanimationMilleks on tavakasutajale vaja CM?

CM teeb vanade Androidi seadmete töö kiiremaks, kasutajaliidese töökindlamaks ja annab kasutajale rohkem kontrolli oma seadme üle, nagu ma juba eelnevalt ütlesin. Mina igatahes mina ei näe põhjust CM-i mitte paigaldada. Kuid igaüks otsustab ise, mida ta oma seadmega teeb.

Kuid CM-ga ja ka teiste Custom Rom-dega oli varem selline probleem,  selleks et seadmele saaks üldse Custom Romi paigaldada, pidi seade olema rootitud. Rootimine on suhteliselt keerukas ja ohtlik protsess, mis võib seadme kasutuskõlbmatuks muuta, ning just see on paljusid harilikke Androidi kasutajaid CM-st eemale hoidnud. Kuid olukord muutus sellel nädalal.

CyanogenMod-Installer-iPhone-640x457Teisipäeval ilmus Internetis ja Google Play-s installerid mis võimaldavad kasutajal väga kergesti paigaldada CM oma Androidi-põhisele seadmele, seejuures ei pea kasutaja oma seadet rootima ega bootloaderit lahti tegema. See teeb CM paljude kasutajate jaoks kättesaadavamaks, mille üle on minul ainult hea meel.

Ainukeseks probleemiks selles olukorras on see, et uut installerit ja CM-d pole võimalik paigadada igale seadmele, kuid toetatavate seadmete nimekiri on sellegi poolest päris pikk. Ma loodan, et lähiajal nende seadmete hulk, mis sobivad CM-ga kokku, suureneb.

CM on kõige populaarsem Androidi modifikatsioon, mis arvatavasti saab populaarsuselt kolmandaks mobiilseks operatsioonisüsteemiks pärast Androidi ja iOS-i ning juba praegu on CM-i paigaldatud hinnanguliselt umbes 10 miljonile seadmele.
Ma usun, et CM laialdane levik aitab kaasa sellele, et CM muutub paremaks ning sellega kaasneb ka Androidi OS-i arenemine, aga nagu me teame, kui muutub paremaks Android, ei saa ka iOS ja Apple niisama paigal seista ning ühesõnaga see kõik toob kaasa mobiilsete operatsioonisüsteemide arengu ja aitab ka mõningal määral tehnoloogia kiiremale arengule kaasa.

Mida aga teie arvate CyanogenModist? Kas selline uuendus toob kaasa midagi head või mitte? Kas see uudis üldse mõjutas teid kuidagi? Kirjutage palun oma arvamus või siis küsimus kommentaaridesse!
Ning juhul kui teile meeldis see artikkel ja te tahate selle blogi tegevusega kursis olla, siis palun liituge uudiskirjaga.

Allikas:

CyanogenMod Wiki

Lisalugemist:

Õpetus, kuidas installida CM: AddictiveTips

Millistele seadmetele on võimalik installid CM: CyanogenMod Wiki

 

Advertisements

3 thoughts on “Mis elukas on CyanogenMod?

  1. Pingback: CyanogenMod: isegi parem kui tavaline Android! -
  2. Pingback: thetechnorat | Esimese peatükki lõpp
  3. Pingback: Miks sinu Android ei uuendu? | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s