9 jõulu-teematilist pettust, millest igaüks peaks teadma

christmas_girl_wallpaper_8a105Jõulud on aeg, mil peaks veidi maha rahunema ning veetma aega oma sõprade ja lähedastega. See on aeg mil me kaotame oma valvsuse ning võime teha midagi sellist, mis rikub ära pühade meeleolu. Ohud varitsevad meid nii kodus, tänavatel kui ka Internetis. Selles postituses räägin ma teile 9 petuskeemist, mis hakkavad Internetikasutajaid ohustama just pühade ajal.

Võlts-loosimised ja küsitlused

fake-ipad-giveaway-eventSotsiaalvõrgustikes hakkavad pühade eel levima kuulutused konkursitest, loosimistest ja muust taolisest. Loosimise korraldaja võib olla pealtnäha täiesti legitiivne asutus ning pealegi, selles loosimises osaleb ju teie sõbralistis olev inimene ning “ega minu sõprade hulgas pole küll inimesi, kes spämmi laiali saadavad”. Pidage meeles: tegemist on tõenäoliselt pettusega (kuigi ma ei julge väita, et kõik Facebook-s olevad loosimised on pettused) ning kui te vajutate taolise kuulutuses olevale lingile, siis olete te teinud saatuslikku vea. Te võite sellel lehel nakatada oma arvuti mõne pahavaraga või kui te täidate “loosimises osalemiseks vajalikku” ankeedi, siis võite end vaimselt valmis panna saama päevas kümneid spämm-kirju või isegi avastama ühel päeval, et teie pangakonto on tühjaks tehtud.
Kuidas ennast kaitsta: Kontrollige loosimist korraldava isiku või asutuse tausta ning kui loosimine tekitab kahtlusi siis ärge vajutage kuulutustes olevatele linkidele.

Võlts e-poed ja soodustused

Kauplustes pühade eel toimuvate suurte allahindluskampaaniate raames on isegi patt jätta ostmata midagi soodsa hinnaga. Samasugused allahindluskampaaniad toimuvad ka e-poodides. Kasutajad otsivad tooteid soodsate hindadega ning kurjategijad kasutavad ära inimeste soovi kingituste pealt kokku hoida. Kurjategijad loovad võlts-veebipoode, kus justkui müüakse ainult piiratul hulgal mõningaid tooteid suurte allahindlustega. Selleks, et võltsing näeks “elutruum” välja, lisatakse e-poe reklaambännerid legitiivsetele veebilehtedele ja taolised e-poed võivad ilmuda ka hinnavõrdluse veebilehtedel. Ma usun, et ma ei pea selgitama, mis juhtub siis kui te üritate taolisest veebipoest midagi osta.

Internetis surfates võib tihtipeale näha reklaambännereid, milles reklaamitakse tooteid väga suure allahindlusega. Taolised bännerid viivad üldjuhul sellistele veebilehtedele, kust arvuti nakatub pahavaraga või siis kogub kasutaja andmeid.
Kuidas ennast kaitsta: Lähtuge põhimõttest “Kui miski on liiga hea, et olla tõsi, siis järelikult see polegi tõsi”. Ühel või teisel e-poel ei saa olla mitmeid kordi madalamad hinnad kui konkureerivatel veebipoodidel. Ka kurjategijad võivad oma võlts-poodide reklaambännereid igale poole toppida ning see, et reklaambänner asub korralikul veebilehel, ei tähenda veel, et bänner viib korralikule ja ohutule veebilehele. Kui te näete, et e-poes pole toote all ühtegi kasutaja kommentaari või on ainult positiivsed kommentaarid ja üks kasutaja on andnud sadadele toodetele positiivse arvustuse, siis see peaks kahtlust äratama.

500_1183742051_538310_65740612Pettused e-oksjonitel

Veebioksjonitelt võib tihti peale leida soodsa hinnaga tooteid, mida saaks endale või lähedasele kinkida ning paljud inimesed teevad oma jõulu-eelseid sisseoste just e-oksjonitel. Petised panevad müügiks välja esemeid, mida neil pole ja oksjoni lõppedes kaovad taolised müüjad koos ostja rahaga või saadavad ostjale soovitud esemest tehtud pildi või väiksema (kasutuma) koopia.
Kuidas ennast kaitsta: Ka siin lähtuge põhimõttest, mis ka eelmise pettuse puhul. Lugege korralikult läbi toote kirjeldus ning tehke endale kindlaks, mida te osta kavatsete. Vahel on olnud ka nii, et kuulutusel on kirjas, et müügiks on toote koopia või pilt, mitte aga toode ise. Kui te kavatsete siiski osta, aga asi tundub kahtlane, siis uurige müüja tausta ja vajadusel võtke temaga ühendust.

Võltsitud kinkekaardid

Kinkekaart on universaalne kingitus, mida saab praktiliselt iga püha ajal ja praktiliselt ükskõik kellele kinkida ning keegi ei pea solvuma või piinlikust tundma. Kuid pühade eel hakkavad petised Internetis usinalt müüma soodsate hindadega kinkekaarte, mis paremal juhul on lihtsalt kehtetud ja halvemal juhul on need ostetud varastatud krediitkaardi abil ja need kinkekaardid müüakse nüüd teile edasi.
Kuidas ennast kaitsta: Ostke kinkekaart ainult ametlikelt esindajatelt.

Toodete tarnega seotud võlts e-kirjad

spam-fake-fedex-shipping-detail-email-malwarePaljud inimesed ostavad pühade aegsete sooduskampaaniate ajal kingitusi enda ja lähedaste jaoks just veebipoodidest. Nagu te ehk teate, siis kipuvad vahel  e-poodidest tellitud tooted saabuma hilinemisega ja halvemal juhul võivad nad isegi kaduma minna.  Seda kasutavad jällegi ära petised. Nemad saadavad kasutajatele e-kirju, milles nad väidavad, et saadetis on tee peal kaduma läinud või on saadetisega midagi muud juhtunud. Seejärel paluvad nad kasutajal anda e-poe kasutaja andmed, e-panga paroolid, krediitkaardi andmed  ning isiku andmed. Taoliste pettuse tagajärjeks on ohvri jaoks see, et tema nimelt võidakse osta e-poest tooteid, kasutaja ostetud toodet võivad kurjategijad suunata teisele aadressile, kurjategijad võivad ohvri pangakonto tühjaks teha ja lõpuks võivad nad saadetise ise varastatud andmetega postkontorist kätte saada.
Kuidas ennast kaitsta: Kui te pole e-poest midagi tellinud, aga teile tuleb taoline kiri, siis ärge mingil juhul avage kirjale lisatud manuseid ega linke. Taoline kiri peab otsejoones minema prügikasti. Kui te aga olete juba nädalaid kärsitusega oodanud oma tellitud toodet, siis kontrollige üle, kellelt selline teavitus tuli ning võtke ise ühendust selle organisatsiooniga või e-poega, et teha kindlaks, kas hiljuti tulnud teade pole võltsing.

charityscam031511Liba-heategevuskampaaniad

Jõulude-eelne periood pole ainult suurte soodustuste, Coca-Cola reklaamide ja jõuluvanade-päkapikkude aeg, vaid ka aeg, mil paljud organisatsioonid korraldavad heategevusüritusi ja annetuste korjamisi. Kuid, raha korjandusi korraldatakse mitte ainult kellegi abistamiseks vaid ka oma majandusliku olukorra parandamiseks, korraldades liba-heategevust. Petised teavad, et jõulude eelsel perioodil muutuvad inimesed veidi lahkemaks ja kaastundlikumaks ning korraldavad taolisi kampaaniaid. Nad võivad luua ka taolise pettuse jaoks mõne ajutise organisatsiooni või mõnel juhul kasutavad mõne tuntud organisatsiooni nime oma tegevuse varjamiseks. Tegemist on väga tulusa ja praktiliselt riskivaba kuriteoga, kuna kasutaja annab raha ära omast vabast tahtest ning ei taha midagi vastu saada ning ega ta ei saagi eriti kontrollida, milliste kulutuste katteks tema annetatud raha läks.
Kuidas ennast kaitsta: Kontrollige heategevust korraldava organisatsiooni tausta ning võtke vajadusel selle organisatsiooniga ühendust.

Jõulu-teematiline pahavara

Jõulud on selline aeg, mil meile tundub, et keegi ei saa meile liiga teha ja kõik peaksid elama rahus ja sõbralikult üksteisega läbi saama. Kuid jõulude ajaks ei kao kuhugi pahavara, hoopis vastupidi, seda tuleb juurde. Jõulude ajal on kõige populaarsemaks pahavaraks on jõulu-teematiliste piltide, animatsioonide ja helifailide taha peitunud viirused ja trooja hobused mida kasutajad sel aastaajal eriti usinalt alla laevad.

christmas-dorfKuna aasta on lõppemas, tahavad paljud inimesed alustada uut aastat puhtalt lehelt, arvutikasutajad tahavad aastat alustada viiruste vaba arvutiga. Seetõttu hakkavad just aasta lõpus Internetis levima võlts-viirusetõrjed, mis teatavad, et arvutis on pahavara ja paluvad kasutajal sellest lahti saamiseks kanda raha üle ühele või teisele kontole, samal ajal blokeerides kasutajale ligipääsu päris-viirusetõrje programmidele.

Nagu ma juba ühes postituses mainisin, siis tänapäeval on üha rohkem hakkatud looma pahavara ka nutiseadmete jaoks ning juba on olemas isegi pühade-teematilised pahavara-rakendused. Peamiselt on need ostlemis-hinnavõrdluse rakendused, mis lasevad kasutajal sisestada oma isiku-ja pangakonto andmed ning saadavad selle info kurjategijatele. Samuti on olemas ka pahavara, mis nakatades nutiseadet, hakkab spämm-kirju ja pahavara laiali saatma või saatma sms-e eritariifiga numbritele.
Kuidas ennast kaitsta: Kasutage oma pead ning mõelge enne, kui te midagi alla laete. Vaadake milliseid arvustusi on teised kasutajad jätnud ühest või teisest programmist ning Internetis surfamise ajaks lülitage viirusetõrje programm sisse (juhul kui see peaks olema välja lülitatud).

Anonüümsed e-kaardid

Praegusel ajal, enne jõule, saadavad inimesed aktiivselt üksteisele postkaarte õnnitlustega. Mõningad siiski eelistavad tavalisele postkaardile elektroonilist postkaarti, mis on interaktiivsem, ilusam ja keskkonnasõbralikum. Kui teie leiate enda e-postkastist e-kaardi, mille saatjat teie ei tunne või mille aadress äratab kahtlust, siis ärge mingil avage seda kirja ega avage sellele lisatud manust. Taolises “õnnitluses” on tõenäoliselt peidus mõni pahavara.
Kuidas ennast kaitsta: Ärge avage kirju, mille saatjat te ei tunne.

Facebook-Send-Friend-Request-Add-MessageSõbrakutse pettus

Aasta lõpus hakkavad inimesed tasapisi oma rikutuid suhteid lähedastega taastama ning saadavad oma endistele sõpradele ja lähedastele sotsiaalvõrgustikes sõbrakutseid. Inimestel on muidugi hea meel, kui nende endine sõber tahab suhet taastada ja võtavad läbi mõtlemata kutse vastu, ning see on suur viga. Häkkerid saadavad just jõulude eel võlts-sõbrakutseid ning nendeks “sõpradeks” on tegelikkuses spämm-botid, mis saadavad laiali viiruseid ja linke ohtlikele veebilehtedele.
Kuidas ennast kaitsta: Ärge võtke vastu sõbrakutseid kahtlastelt portaalidelt, näiteks populaarsete sots.võrgustike kloonidelt.

Jõulud on rahuaeg, see on aeg mil keegi ei peaks tülitsema ega teisele liiga tegema. Kuid kurjategijate jaoks on see mugav aeg, mil inimesed pole enam nii valvsad kui muul ajal ning kasutavad seda ära. Selles postituses tõin ma välja paar petuskeemi, mis hakkavad levima Internetis just pühade ajal. Teadmine on voorus ning seepärast jätke need pettused meelde, et te oskaksite need ära tunda ja ennast, oma rahakoti ja head meeleolu kaitsta.

Kui teile meeldis see artikkel, siis palun jagage seda endale meelepärases sots.võrgustikus, et ka teie sõbrad teaksid nendest petuskeemidest ning kui teil on midagi lisada sellele postitusele, siis jätke julgelt kommentaare!

Häid pühi soovides

Mae5tr0

Allikad:

Makeuseof “5 Online scams to be aware of this Christmas”

Forbes “Avoid these holiday Shopping Cyber Scams”

WCPO “Beware 12 scams of Christmas for 2013”

McAfee Blog “Scrooge’s 12 Scams of the Holidays”

Ning muide, siin on ka graafik, mis teeb selle ülaloleva jutu natuke selgemaks:

social-media-scammers-to-double-holiday-profit-bitdefender-warns

Advertisements

One thought on “9 jõulu-teematilist pettust, millest igaüks peaks teadma

  1. Pingback: thetechnorat | Esimese peatükki lõpp

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s