Mis on jailbreakimine?

jailbreak-4.2.1-newEelmise nädala pühapäeval, ehk 22.detsembril teatas evad3rs-i nimeline jailbreak-i entusiastide kogukond, et nemad said valmis iOS 7 vabastamisega. Selle nädala üheks peamiseks teemaks on olnud tehnika valdkonnas just iOS 7 jailbreak. Kuid mis see jailbreak õietigi on?

Mis on Jailbreak-mine?

2007.aastal ilmunud iPhone-l sai kasutada ainult veebirakendusi, mille oli loonud Apple ning nende rakenduste kasutamise võimalused olid suhteliselt piiratud. 2008.aastal ilmus juba Apple-i iTunes App Store, mis on põhimõtteliselt avatud turg, kus arendajad võisid müüa enda loodud rakendusi ja kust kasutaja sai alla laadida endale meelepäraseid rakendusi.  Selleks, et kontrollida, millised rakendused ilmuvad App Store’s on Apple seadnud teatud piirangud, nii et paljud rakendused ei pääsegi App Store-i kaudu kasutajateni. Kuid mõningad kasutajad ei taha, et nende seadme kasutamise õigused oleksid piiratud ning seepärast nad jailbreak-vad oma i-seadmeid.

ios-7-jailbreak-evasionJailbreak-mine (sõna-sõnalt tähendab see eesti keeles vanglast pääsemist) on protseduur, mille käigus saab kasutaja vabastada oma iOS-i seadme Apple poolt seatud piirangutest. Piirangutest lahti saamine annab kasutajale rohkem vabadust, rohkem õigusi ja üleüldse rohkem kontrolli oma seadme üle.

Täpsemini öeldes võimaldab Jailbreak paigaldada seadmele  Apple poolt autoriseerimata rakendusi. Samuti võimaldab Jailbreak i-seadet n-ö lahtilukustada (unlock), mis tähendab seda, et lahti-lukustatud iPhone ei pea olema seotud mingi kindla telefonioperatooriga ning kasutaja võib telefoni sisse pista suvalise teleoperatoori SIM-kaardi ja kasutada selle teenuseid.

the-political-do-it-because-it-frees-you-reasonMiks on i-Seade vangis?

Apple on alati tahtnud kontrollida seda, kuidas ja mida kasutaja oma i-seadmega teeb.  Apple on rakendanud igasugu meetmeid, et hoida oma kontrolli all kõiki oma seadmeid, sellisteks meetoditeks on kinnised ja ainult Apple kontrolli all olevad rakenduste poed, nagu iTunes ja App Store, telefonide ostjatele pealesurutud side mõne kindla operatooriga jne.

Apple enda sõnul on piirangud seatud selle pärast, et seadmed ja OS-d oleksid maksimaalselt kasutajasõbralikud, nii et kasutaja ei peaks midagi seadme kasutamiseks midagi muutma, seadistama, kruvikeerajate ja jootekolbiga jändama. Lühidalt öeldes tahab Apple, et kasutaja saaks seadme karbist välja võttes seda kohe kasutama hakkata. Rakenduste poodides piirangute seadmise põhjenduseks on see, et Apple tagab sellega kasutajate turvalisuse, spetsialistid kontrollivad, kas rakendus ei sisalda pahavara, kas ta ei ole mõne ametliku rakenduse piraat-koopia ja kas rakenduses ei sisaldu midagi sündsusetut.

Ühelt poolt vaadates on i-seadmetele seatud piirangud täiesti põhjendatud, kuid kui inimene maksab juba selle i-seadme eest ning see seade kuulub talle, siis miks ei võiks ta teha oma seadmega seda, mis talle pähe tuleb? Miks ta ei võiks oma seadmesse sadu rakenduste piraatkoopiaid paigaldada ja kasutada suvalise teleoperatoori teenuseid?

Kuidas toimub jailbreakimine?

evasi0n-jailbreak-3-FSMdotCOMNüüd siis natuke tehnilisele poolele: kuidas toimub jailbreakimise protsess? Kasutaja enda jaoks on tegemist väga lihtsa protseduuriga:

 1. tuleb teha andmetest tagavara koopia.
 2. ühendada seade arvutiga.
 3. paigaldada vajalik tarkvara
 4. Nautida lahtipääsenud seadme kasutamist.

Kuid mis toimub jailbreakimise ajal seadmega?

Jailbreak-i käigus saadakse kontroll iOS-i juure ja meedia sektsiooni üle. Nende üle kontrolli saamiseks on vaja muuta juurekausta /private/etc/fstab. Fstab ehk File System Table sisaldab kõiki seadmele antud lubasid, kuid see Capturejailbreakfail on vaikimisi seatud olema read-only, ehk lubasid on võimalik ainult lugeda. Jailbreak-i käigus on vaja fstab seadistada nii, et seda saaks muuta, ehk muuta read-write režiimile. Koodi, mis selle faili modifitseerib ei ole raske valmis kirjutada, probleem seisneb koodi jõudmises vajaliku failini. iOS-s on suurel hulgal kontrollpunkte, mis kontrollivad, kas tegemist on oma koodiga või tegemist on kolmanda osapoole koodiga. Selleks, et nendest kontrollpunktidest mööda pääseda on kaks võimalust:

 • Muuta igat kontrollpunkti nii, et iOS ei saa aru, kas tegemist on oma koodiga või võõraga.Tegemist on väga aeganõudva protsessiga, ning seda moodust kasutatakse harva.
 • Mööda hiilida kõikidest kontrollpunktidest, kasutades tagaust (back-door).

Kontrollpunktidest mööda hiilimiseks on kasutusel kaks moodust:

 • BootROM exploit, mille eeliseks on see, et turvaauk paikneb BootRom-s, see ala, mis on iOS-i käivitumise alguses ning nõrkus võimaldab kõikidest kontrollpunktidest mööda hiilida või need kontroll-punktid välja lülitada. Selle tugevuseks on ka see, et Apple ei saa seda turvaauku kinni lappida patch-de abil. Selleks on vaja seadme riistvara uuendada.
 • Userland exploit, mis paikneb juba iOS-i kernelis. Selle mooduse plussiks on see, et turvaauk on tarkvara põhine ja turvaauke on seega lihtsam leida ja ära kasutada. Mooduse nõrkuseks on see, et Apple võib need turvaaugud iOS-i värkendustega kinni lappida ja jailbreak muutub mõttetuks.

Kuid see on suhteliselt igav jutt, liigume nüüd lõbusama jutu juurde.

Top-jailbreak-tweaks-ios-6Miks tasub teha jailbreak-i?

Nagu ma juba eelpool mainisin, jailbreak võimaldab ligipääsu Apple poolt autoriseerimata rakendustele. Miks aga peaks i-seadme kasutaja üldse selle jailbreak-ga jändama? Põhjuseid on mitmeid:

 • See vabastab seadet Apple-i “vanglast”, mõningatele inimestele ei meeldi see, et Apple on seadnud oma toodetele ja teenustele nii palju piiranguid, nii et nad jailbreak-vad seadet lihtsalt põhimõtte pärast.
 • Jailbreak annab ligipääsu Cydia nimelisele rakenduste poele, mis on mitte-ametlik alternatiiv App Store-le. Selles rakenduste poes on saadaval sadu tuhandeid rakendusi, mis ei vastanud Apple seatud nõuetele App Store-i pääsemiseks.
 • See võimaldab telefoni lahti lukustada, ehk siis see võimaldab kasutada telefoni ükskõik millise teleoperatooriga. USA-s ja ka teistes riikides on iPhone-i mudelid seotud mõne kindla teleoperaatoriga, nii et ostjale määritakse kaela mõne kindla teleoperatoori teenuseid, nii et teise operatoori SIM-kaarti sisestades iPhone-ga enam helistada ei saa.
 • Cydia-s olevad rakendused võimaldavad kasutajal oma i-seadet praktiliselt lõputult ümberseadistada ja isikupärastada.

k-bigpicMiks ei tasu teha jailbreak-i?

Kuigi jailbreak on pealtnäha täiesti ohutu ja isegi kasulik protsess, mis annab kasutajatele rohkem vabadust seadme üle, leidub inimesi, kes peavad seda protsessi ohtlikuks ning on jailbreak-mise vastu. Jailbreak-i vastased toovad välja järgmised argumendid:

 • Jailbreak võib tekitada iOS-i töös probleeme ning OS ei hakka enam nii sujuvalt töötama kui ta karbist tulles töötas.
 • Jailbreak on siiski põhimõtteliselt seadme häkkimine ning mõningal määral on see seadusega keelatud (sellest räägin hiljem).
 • Cydia rakendustepoes on saadaval ametlikult tasuliste rakenduste piraat koopiad, mis on seadustega vastuolus (Cydia looja ja jailbreaki loojad on muidu ise piraatluse vastu).
 • Kuna Cydias olevaid rakendusi ei kontrollita nii rangelt nagu Apple või neid ei kontrollita üldse, siis on selles rakenduste poes suur risk nakatuda pahavaraga mõne rakenduse kaudu või sattuda mõne pettuse ohvriks.
 • Suure osa nendest rakendustest mis on saadaval Cydias, võib leida ka ametlikus App Store-s, nad võivad olla küll natuke piiratuma funktsiooni või ka tasulised, kuid App Store-s on neid rakendusi ohutum soetada.
 • Iseseivalt iPhone lahtilukustamine on mõnes piirkonnas seadusega keelatud ning pealegi ei pruugi iseseisvalt lahtilukustatud telefon töötada teiste teleoperatooritega. Pealegi saab iPhone-i probleemideta ametikult teleoperatoori kaudu lahti lukustada.
 • Kui seade on jailbreak-tud, siis tootja poolne garantii sellele seadmele enam ei kehti ning kui mõne Cydia rakenduse pärast peaks seade katki minema, siis peate te selle oma raha eest ära parandama.
 • Kuna Cydia rakendused pole Apple poolt autoriseerimata, siis võivad kolmanda osapoole rakendused kulutada rohkem seadme ressurse kui see oleks normi poolest määratud.
 • Jailbreak-tud seadmel on nõrgem immuunsüsteem ja seega võib ta kergemini nakatuda pahavaraga kui “vangis olev” iPhone või iPad. Näiteks 2009.aastal nakatusid paljud jailbreak-tud seadmed ussiga, mis kandis nime iKee. Õnneks see uss ei teinud midagi hirmsat, see seadis seadme taustapildiks Rick Astley pildi.

Jailbreak ja seadus

2010.aastal otsustas “the Digital Millennium Copyright Act” (DMCA) et jailbreak-mine on lubatud protseduur ning midagi ebaseaduslikku selles pole. Kuid siin on üks pisike nõks. Seadusega on lubatud jailbreak-da vaid iPhone-i, kuid mitte iPad-e. See seadus jõustus selle aasta jaanuaris, nii et sellel aastal ostetud iPad-e on seaduse järgi keelatud vabaks lasta. Põhjuseks on välja toodud see, et termin “tahvelarvuti” on liiga lai ning ei saa täpselt määrata, millal on tegemist tahvelarvutiga ja millal on see lihtsalt lapik elektrooniline seade. Samuti on alates 2013.aasta jaanuarist seadusega keelatud iseseisvalt lahti lukustada iPhone-i.

jailbreak-ios-7iOS 7 jailbreak

Igas uues iOS versioonis ilmuvad eelmise OS-s olevad parandatud vead ning selleks, et kasutajatel oleks vähem põhjuseid i-seadet jailbreak-da, lisab Apple uude versiooni neid lisavidinaid, mis olid varem kättesaadavad vaid jailbreak-tud seadmetele. Mõningad kasutajad arvasid, et uue, iOS 7 nimelise operatsioonisüsteemiga polegi enam põhjust, seadet jailbreak-da.

Kuid siiski, ka 7-s iOS ei ole ideaalne (nagu iga asi siin ilmas) ning põhjust jailbreak-seks on veel küllaga, järgnevalt loetlen neid seadistusi, mis teevad iOS 7 vabastamise põhjendatuks:

 • Isikupärastamine, iOS 7 kasutajaliides näeb suhteliselt ilus ja värske välja, kuid mõne aja pärast hakkab see kasutajaid ära tüütama ning siis tuleb appi Cydia-st kättesaadavad isikupärastamise rakendused. Need võimaldavad anda i-seadmele Androidi seadme välimuse või siis Macintoshi välimust. Cydia rakendused võimaldavad lisada dock-i 5 rakenduse ikooni, lisavad iOS klaviatuurile lisarea, muudab teleoperatoori logo ning rakenduste ikoone.
 • irealsms2Parem sõnumite rakendus iOS 7 uus sõnumite rakendus on iseenesest päris korralik, kuid selles rakenduses pole selliseid funktsioone nagu Kiirvastus (Quick Reply), kiirkoostamine (Quick Compose), allkirjade lisamine ja muu nänn, mis on saadaval sellises rakenduses nagu biteSMS.
 • Kiirklahvide kasutus Jailbreak võimaldab määrata i-seadmele suurel hulgal erinevaid kiirklahve, näiteks kahekordne sleep-nupu vajutamine võib sisse lülitada taskulambi, 3-kordne vajutamine Home-nupule teeb mõnd muud huvitavat asja. Igatahes, see laseb kasutajal seadistada iPhone või iPad-i nii, nagu ta ise tahab.
 • Parem Lock screen iOS 7-s on lock-screenilt ligi pääseda teadete paneelile ja kontrollpaneelile. Kuid jailbreak-tud seadmega saab lock-screenilt ligi pääseda ka Twitterile, Facebook-le ja muule taolisele.
 • Võib seada ükskõik millise helifaili telefoni helinaks Vaikimisi on võimalik lisada telefonihelinaks mõne helifaili iTunes-i helifailide kogust, kuid jailbreak-i abil on võimalik seada ükskõik millise helifaili seadme helinaks.
 • Seada rakendustele ja failidele paroole

Lisaks on veel mitmeid teisi põhjusi miks tasuks iOS 7  vabaks päästa, kuid igaüks leiab ise põhjuse miks peaks oma i-seadet häkkida.

ios-7-jailbreak-untetheredSelle aasta 22.detsembril teatas evad3rs-i nimeline entusiastide kogukond, et nemad on saanud valmis iOS 7 jailbreak-i. Sama meeskond oli muide valmis teinud ka iOS 6 jailbreak-i, nii et nemad on selles plaanis käed juba mustaks teinud. Kuid sellel nädalal on olnud kuulda teateid sellest, et jailbreak on veel liiga toores ja jailbreak-ga esineb suurel hulgal probleeme.

Kui iPhone-s või iPad-s on keeleks seotud hiina keel, siis jailbreak-tud seadmes ei leia kasutaja mitte Cydia rakenduste poodi, vaid hoopis TaiG, mis on Cydia hiina keelne kaksikvend. TaiG-s on saadaval suurel hulgal kräkkitud rakendusi, mis paljudele kasutajatele ei meeldi ning on levinud kuulujutud sellest, et hiina rakenduste poest võib nakatuda nuhkvaraga, mis saadab kasutaja andmeid TaiG serveritele. Õnneks praeguseks on TaiG asendatud vana hea Cydia-ga. Evad3rs kiirustas uue jailbreak-i avalikkuse ette toomisega, kuna ta võistles teiste jailbreak-i entusiastide meeskonnaga. See tõigi kaasa selle, et Cydia ei tööta eriti sujuvalt ning jailbreak on ikkagi veel lapsekingades.

Jailbreak annab kasutajatele suurel hulgal vabadusi ning võimaldab seadet lõputult isikupärastada. Samuti aitab jailbreak iOS-i arengule kaasa, kuna Apple kasutab uutes iOS-i versioonides Cydia kaudu kättesaadavate rakenduste funktsioone lühidalt öeldes on jailbreak kasulik protsess. Kuid jailbreak-tud seade võib kergemini nakatuda mobiilse pahavaraga ning pealegi võib Cydia-st rakenduse alla laadimisega rikkuda autoriõigusi. Mina arvan, et igal inimesel peaks olema õigus teha oma seadmega kõike mida ta ise tahab sellega teha, keegi ju ei keela oma seadmeid tahtlikult lõhkuda ja taolisi videosid Youtube-i üles panna. Miks peaks keelama siis seadet isikupärastada ja seda paremaks teha?

Mida aga teie arvate jailbreak-st? Kas seda peaks kuidagi seadustega piirama? Palun kirjutage julgelt oma arvamus kommentaaridesse. Kui teile meeldis see artikkel, siis palun jagage seda artiklit teile meelepärases sots.võrgustikus.

Allikad:

Forbes “Inside Evasi0n, The Most Elaborate Jailbreak To Ever Hack Your iPhone”

Youtube Jailbreaking your iPad will be illegal in 2013

LifeHacker What’s happening with iOS 7 jailbreak?

Wikipedia iOS jailbreaking

Techhive Geek 101: What is Jailbreaking

about.com What does it mean to jailbreak an iPhone?

Appleclub What is Jailbreaking iOS? Should I do it?

Apple iPhone School What is Jailbreaking?

about.com  What is Jailbreaking?

howstuffworks How to Jailbreak an iPhone?

theiphonewiki Jailbreak

readwrite iOS 7: Is there any reason to jailbreak anymore?

Youtube What is Jailbreaking? How does it work?

Lisalugemist saate veel siit:

Kuidas sooritada jailbreak

Parimad iOS 7 Cydia rakendused

Advertisements

2 thoughts on “Mis on jailbreakimine?

 1. Pingback: 20 tehnoloogia alast müüti | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s