2013.aasta TOP 10 tehnikasündmust

heres-to-2013-feat-840x420Käes on 2014.aasta ning nagu ka suur osa Maakera elanikkonnast, teen ma aasta alguses möödunud aastast kokkuvõte. Kuna mina olen tehnikafänn, siis toon ma välja 10 tehnikavidinat, tehnoloogiat, tarkvara või mõnd IT-alast sündmust, mis nägid ilmavalgust 2013.aastal.

10. NSA skandaal

prism12013.aasta juunikuus lekitas Edward Snowdeni nimeline inimene ajalehtedele The New York Times ja The Guardian slaidiesitluse, milles toodud infost tuleb välja, et USA julgeolekuteenistus (NSA) on arvutikasutajate järele luuranud ja jätkab luuramist. Inimesed arvasid naiivselt enne NSA paljastamist, et Internetis on kõik anonüümne ja seal võib teha mida iganes tahad.

Ühelt poolt vaadates oli NSA tegevuse paljastamine hea, kuna inimesed said teada, et anonüümsus Internetis on kõigest illusioon (“What’s the greatest illusion of life? Innosence, my brother”), kuid samas oleks see võinud jääda paljastamata, siis poleks ühiskonnas tekkinud nii palju paanikat ja Internet oleks veidi puhtam koht (alates juunikuust on praktiliselt iga tehnika-alane veebileht võtnud endale kohustuseks kirjutada regulaarselt iga nädal paar artiklit Snowdeni ja NSA kohta).

Mina arvan, et mõningal määral selline infokogumine on lubatud, kuna see siiski aitab kuritegusid ära hoida ja ehk neid ka lahendada. Kuid NSA on lasknud ettevõtetel jätta turvaaugud paljudele Interneti-teenustele ja tarkvarale, et luureteenistus saaks infot koguda, samu turvaauku võivad kasutada ka kurjategijad, ning neid riigi julgeolek ei huvita põrmugi. Sama käib ka NSA sanktsioonid krüpteerimise vastu. NSA on krüpteerimise vastu ning tahab, et krüpteerituid sõnumeid oleks kergem dekrüpteerida. Ka seda võivad kurjategijad ära kasutada. Muide, võite lugeda minu postitust PRISM-st.

9.Silk Road portaali paljastamine

silk-road-is-likely-the-most-famous-tor-site-its-your-amazon-for-drugs.jpg2013.aasta 2.oktoobril pani FJB kinni Pimeda Veebi kõige tuntuma veebilehe Silk Road,  ning arreteeris selle oletatava omaniku. Silk Road oli n-ö “põrandaalune Amazon”, e-pood kus müüdi lisaks raamatutele ja elektroonikaseadmetele ka narkootikume, häkkimise tööriistu ja muud illegaalset kraami. Täpsemalt võite lugeda siit.

Silk Road-i sulgemine olukorda eriti ei parandanud, kuna mõne aja pärast Siiditee sulgemist ilmus Pimedas Veebis juba Silk Road 2. Nagu ma juba varem mainisin, siis Silk Road ei ole halb ainult sellepärast, et seal müüdi narkootikume, vaid ka seetõttu, et see rikkus TOR-i, BitCoini ja Pimeda Veebi mainet.

Kuid samas ma usun, et just see Silk Road-i paljastamine muutiski BitCoin-i möödunud aasta viimaste kuude kõige kuumemaks teemaks ning tegi selle niivõrd populaarseks.

8. Google Glass

Sellel aastal sai suhteliselt kitsa ringi inimestele kättesaadavaks futuristlikud prillid, mis kannavad nime “Google Glass”. Eelmisel aastal said futuprille proovida peamiselt juhtivate tehnika teemaliste portaalide ajakirjanikud ja toimetajad ning teised spetsialistid.

Seade maksis üsna palju (ma ei täpset hinda, kirjutage kommentaaridesse, kui teate palju nad maksavad), selle kasutamiseks pidi saatma avalduse, milles põhjendate ära, milleks on teile Glass-i vaja, lisaks pidi osalema Glass-i kasutamise koolituses ning saama siis sertifikaadi. Vaatamata hinnale ei tee Google Glass hetkel veel midagi erilist, selle jaoks pole veel tehtud piisavalt rakendusi ning süsteem on veel suhteliselt toores.

Kuid minu arvates pole nii tähtis see, kui hea või halb on see Google Glass hetkel, tähtis on see, et Google andis teada: “tulevik on lähemal, kui me seda aimatagi oskame”.

7. Operatsioonisüsteemid

Steam-OS2013.aastal ilmus suurel hulgal erinevaid OS-e millest paljud pole kuulnudki, kuid nad on siiski olemas ning nemad tegid oma panuse operatsioonisüsteemide arengusse. Ma mõtlen uute OS-de all selliseid tegijaid nagu on Firefox OS ja Facebook OS Cover. Viimast ei saa pidada OS-ks, kuna tegemist on vaid Androidi modifikatsiooniga, mis lisab Androidile FB-maigu. Firefox ja Facebook ei olnud eriti edukad oma OS-i loomise plaanis, kuid ka negatiivne tulemus on tulemus ning nüüd me teame, et Veebi-põhised OS-d ei saa olla edukad.

Minu jaoks oli pettumuseks see, et sellel aastal ei ilmunud Canonicali poolt lubatud Ubuntu Touch, mis näeb minu arvates väga ilus välja ning mida ma väga tahaksin kasutada. Aga eks tuleb siis oodata järgmist aastat.

6. Uued mängukonsoolid

xbox 2013.aastat võib pidada mängude ja mängukonsoolide aastaks. Möödunud aastal ilmusid sellised mängud nagu Tomb Raider, The Last Of Us ja GTA 5 ning osutusid väga edukateks, viimane isegi saavutas mitmeid maailmarekordeid.

Möödunud aastal ilmusid ka päris palju mängukonsoole. Muidugi kõik teavad Sony Playstation 4-st ja Microsofti Xbox One-st. Nad on oma ala tegijad ning need konsoolid tegid suure panuse mängude, mängutööstuse ja tehnoloogia arengusse.

Tihti peale unustatakse sellistest konsoolidest nagu on OUYA, Gamestick ja teised Androidil põhinevad odavad mängukonsoolid, mis tegid ka oma panuse mängukonsoolide arengusse. Need platvormid võimaldavad vaadata Androidi põhistele seadmetele ja mängudele uue pilguga ning avatud platvorm võimaldab lavale tulla ka indie-tegijatele.

5. 3D-printimine tavakasutajate jaoks

3D-printimine kui tehnoloogia ilmus juba kümneid aastaid tagasi, kuid alles 2013.aastal muutus see tehnoloogia laialt kättesaadavaks ka tavakasutajate jaoks. Nüüd on müügil suhteliselt vastuvõetava hinnaga kompaktsed printerid, mis võimaldavad inimestel kodus printida reaalseid, käega katsutavaid objekte. Printida saab esemeid erinevatest materjalidest, sellistest nagu plastik, kumm, metall ning isegi kasutades toiduaineid.

3д-принтерEelmisel aastal oli kõige kuumemaks 3D-printimises see, et teadlased printisid välja pitsa ja prinditi välja täisväärtusliku püstoli osad. Toidu printimine lahendaks paljusid probleeme, relvade printimine tooks neid probleeme ainult juurde. Kuid samas, ma usun et relva oleks kergem kuskilt mustalt turult osta, kui vajalikud failid alla laadida, printida ja seejärel kokku panna. Igatahes, 3D printimise jõudmine laia publikuni toob kaasa veel palju uut ja huvitavat.

4.Touch ID

10.septembril esitles Apple pressikonverentsil iPhone 5s-i, mis muidu oli  iPhone nagu iPhone ikka, aga sellel oli uus turvasüsteem, mis kannab nime TouchID. Lühidalt öeldes on Apple paigutanud oma telefonile sõrmejäljelugeja ning mis peaks tagama seadmele ja sellel paiknevale infole rohkem kaitset kui traditsiooniline parool.

Turvaspetsialistid on juba öelnud, et Apple-i selline samm aitas kaasa biomeetriliste andmete põhilise turvasüsteemide kiiremale jõudmisele olmeseadmetele ning et mõne aja pärast võime me sootuks loobuda paroolide ja PIN-koodide kasutusest.

Mina usun, et kuigi TouchID polnud sugugi nii turvaline nagu Apple esialgu väitis (kui TouchID lahti häkkiti, teatas Apple, et selle süsteemi eesmärgiks oli siiski tagada kasutajate mugavus, mitte andmete turvalisus), andis see tõuke sellele, et turvalisemad süsteemid jõuaksid ka tavakasutajateni. Juba praegu on kuulda jutte sellest, et mõne aja pärast ilmub silma võrkkesta analüüsil põhineva turvasüsteemiga nutitelefon.

3 .Oculus Rift

Eelmise aasta CES-l nägin ma seda seadet esmakordselt ning ma sattusin vaimustusse. “Kas see päriselt toimub meie ajal!?”. Sellisest seadmest lugesin ma lapsepõlves ühest tulevikutehnoloogiast rääkivast raamatust, ning nüüd, kümmekond aastat hiljem on taolised prillid juba müügil!

Oculus Rift on seade, mis pannakse kasutajale pähe ning kasutaja silmade ees on kaks ekraani, mis näitavad seda, mis toimub monitoril või mängukonsoolil. Seade reageerib ka kasutaja pea liikumisele ning seepärast muudab see mängimise väga lahedaks.

Kuid samas ma usun, et Oculus Rift vist siiski veel ei sobi praeguse aja arvutite ja mängukonsoolidega kokku, kuna kasutaja peab mängimise ajal vahetevahel ekraanist mujale ka vaatama, et leida vajalik klahv või nupp. Pealegi võib taolise seadmega mängimine pea valutama panna ning ma ei usu, et ekraani nii lähedalt vaatamine ei  mõju hästi silmanägemisele. Aga Oculus Rift on iseenesest lahe seade, ning ma tahaksin näha, kas see võib aja jooksul veel paremaks minna ning millal ilmuvad selle seadme jaoks sobilikud mängud ja konsoolid.

NB! 2013.aastal jõudis müüki alles Developer Kit, nii et tavakasutajad seda veel hetkel poest osta ei saa. Lühidalt öeldes saavad arendajad osta seda n-ö Oculus Rifti toorikut.

Oculus Rifti koduleht

2. Leap Motion

Tegemist on odava ($80), kompaktse ja ülimalt täpse sensoriga, mis registreerib kasutaja iga pisemagi käeliigutuse. Sellel võib olla mitmeid kasutusalasid, näiteks võib seda kasutada mängude mängimisel, kirjutamisel (võib lihtsalt sensori kohal kirjutusvahendiga vehkida ja see toob teksti ekraanile) ja üle üldse arvutiga töötamisel. Kuid praegu on see kõik võimalik alles teoreetiliselt, kuna pole veel piisavalt rakendusi, kus saaks Leap Motionit kasutada.

Ma usun, et Leap Motionil on potentsiaali ning üks hetk hakkame me seda kasutama igapäevastes toimingutes, arvuti taga istudes, kontrollides kõike ekraanil toimuvat käeliigutuste abil, ning arvutihiir muutub üleliigseks vidinaks.

Leap Motion-i koduleht

1. MYO käepael

Vot see on kõige lahedam seade, mis eelmisel aastal müüki tuli. Tegemist on käepaelaga, mis reageerib kasutaja käeliigutustele ning saadab vajalikud käsklused Bluetoothi kaudu teistele seadmetele. Seda käepaela võib kasutada kui mängukonsooli kontrollerit, arvutihiirt või mõne muu seadme juhtpulti.

Minu arvates, on MYO üks kõige huvitavamaid seadmeid, mis eelmisel aastal müüki jõudis. Mis sellest, et ta on veel toores, aga ta on olemas, ning seda saab juba praegu mõningates olukordades kasutada.

MYO koduleht

Kui 2013.aastal ilmus veel mõni lahe seade või toimus midagi tähtsat IT valdkonnas, millest vähesed teavad ning mida te tahaksite teistega jagada,  siis palun jätke kommentaare!

Advertisements

One thought on “2013.aasta TOP 10 tehnikasündmust

  1. Pingback: 2013.aasta TOP 10 tehnikasündmust | Buy Smartphone and Tablet Firefox OS

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s