Justkui vaataks aknast välja, ehk mis on 4K

LG-4k-84-inch-UHDTV

Selle aasta üheks kõige kuumemaks teemaks olmetehnika valdkonnas on 4K resolutsiooniga seadmed, eelkõige televiisorid ja kaamerad. Seda numbri-tähe kombinatsiooni teavad vast iga tehnikahuviline, aga mitte päris kõik saavad aru, mida see tähendab. Antud postituses selgitan ma teile kõike, mida on vaja teada 4K-st.

4K14K tähendus

4K on pildi resolutsiooni tähis, samasugune nagu FullHD on tähiseks resolutsioonile 1920×1080 pikslit. 4K puhul  on horisontaalne resolutsioon umbkaudu 4000 pikslit. Ehk siis teoreetiliselt on 4K lahutusega pilt või video on 4 korda ilusam, kontrastsem, realistlikum kui HD resolutsiooniga kujutis..

MKBHD seletab ehk täpsemini, mis elukas on see 4K:

Resolutsioonid

resolutionMa kirjutasin eelpool, et horisontaalis on umbkaudselt 4000 pikslit, kuna see arv võib varieeruda. Standardi kohaselt on kõige “puhtam” ja “õigem” 4K lahutusvõime 4096 x 2160 pikslit. Kuid see, mida me näeme tehnikamessidel 4K silti kandvatel teleritel, pole tegelikult päris sellise lahutusega, kuigi üsna selle lähedane. See, mida kasutajatele ette söödetakse, on UHDTV, ehk Ultra High Definition Television, mille resolutsioon on 3840 x 2160, mis on standartsest 4K-st paarsada pikslit vähem.

Võib arvata, et kui suurt ilma need 200 õnnetut pikslit ikka teevad, 4K on ikkagi 4K, kuid kui te vaatate “õige” 4K telerist UHD videot, siis tekib pildi ümber paks, must piirjoon, mis peaks need need 200 jalutama läinud pikslit asendama.

ars1Miks tasuks osta 4K resolutsiooniga televiisoreid?

Tulevikukindlad: Kuna tegemist on niivõrd uue tootega, siis seda sorti telerid hakkavad olema moes järgnevad 4-8 aastat, ning ükspäev muutuvad sellise resolutsiooniga videod, televisioon ja pildid standardiks.

Parem pildi kvaliteet: Väiksema lahutusvõimega video näeb 4K ekraanil palju ilusam välja, kui ta välja originaalresolutsiooniga ekraanil. Samas ei tee 4K teler ainult  pildi lahutusvõime suuremaks, vaid pilt on taolisel ekraanil ka eredam, realistlikum, video on kiirem ja üleüldse “krõbedam”, kui praeguse aja ekraanidel.

Tulemas on 4K sisu: Juba praegu on saadaval mõningad üksikud filmid ja videolõigud, mis on vaadatavad 4K-s, pealegi on uue põlvkonna kaameratega filmitud teosed juba tulemas ning sellel aastal peaksid müüki jõudma tavatarbijale mõeldud 4K kaamerad. Samuti esitles Sony ka 4K video mängijat ning Youtube hakkab võimaldama 4K videosid oma portaalile üles panema.

1080p-vs-4K

Miks ei tasu osta 4K telereid?

4K lahutusvõimega on seotud mitmeid probleeme, mõningad neist juba lahenevad tasapisi, mõni probleem võib hoopis juurde tulla:

Hind: Hetkel on 4K telerid suhteliselt kallid, nende ilmumise ajal maksid nad 20-30 tuhat USA dollarit, kuid nüüdseks on hind juba päris palju langenud. Hinna languse tõi kaasa ka see, et taolisi telereid hakkasid/hakkavad tootma praktiliselt kõik juhtivad elektroonika ettevõtted, ning konkurents sunnib telerite hindu alandama, et ka tavakasutajad saaksid neid endale lubada.

pSNYNA-FDRAX1_main_v786Sisu: Ehk selle puudumine. See on sama probleem, mis oli ka 3D telerite puhul: nägi ilus välja, kuid kes hakkab looma sisu, mida saaks nendest teleritest vaadata? Praegu pole eriti palju kaameraid, mis filmiksid 4K resolutsioonis videosid, kuigi tänavuse tehnikamessil CES-l esitleti nii 4K telereid, kui ka vastava maatriksiga kaameraid. Kuid millal need filmid ja videod ilmuvad ja kas tarbijad on üldse sellest huvitatud taolisest 4K sisust, on juba omaette küsimus.

4K tähendus: See on probleemiks mitte niipalju tavakasutajate, aga rohkem tehnikafriikide jaoks. Nagu ma eelpool mainisin, siis need uued telerid ei pruugi alati olla see, mis on sildi peal kirjas. Teleritel võib olla küljes silt 4K, 4K UHD või siis UHD. Aga kuna lühend UHD pole veel nii üles haibitud nagu on 4K, siis on tavakasutajate jaoks n-ö “meepotiks” just tähe-numbri kombinatsioon 4K ning selle sildiga on tootjatel kasulikum oma telereid müüa. Probleem seisneb selles, et tootele kleebitakse vale silt külge: UHD ei ole seesama, mis 4K!

8K: 8K lahutusvõime on minu arvates kõige suuremaks probleemiks ja ohuallikaks 4K seadmete jaoks. Praegusel ajal on kuulda olnud vaid ühest telerist, mis saaks sellist pilti näidata ja ainult ühest kaamerast, mis nii kõrge resolutsiooniga filmiks. Pealegi on see 8K teler üle mõistuse kallis, nii et praegu pole sellele turgu, kuid sama olukord oli ka 4K-ga paar aastat tagasi. Vaadake aga mis nüüd toimub.  Nii et see seab kahtluse alla selle, kui tulevikukindel on ikkagi see 4K. Võib olla hakkab 8K olema lihtsalt lõbustuseks rikastele ja tehnikafriikidele ning 4K muutub tavakasutajate jaoks sobilikuks standardiks. Aga kes see ikka oskab öelda, mis meid tulevikus ees ootab.

4K-s kui tehnoloogias pole iseenesest midagi märkimisväärset, sellel on lihtsalt 4 korda rohkem piksleid kui HD-s. Muidugi on huvitav see, kuidas selline resolutsioon saavutati, kuid teiselt poolt vaadates, ega ta nüüd midagi revolutsioonilist kaasa ju ei toonud. Tegemist on lihtsalt ühe üles haibitud resolutsiooniga (mis ajapikku muutub juba tootemärgiks), mis võimaldab näidata ilusamat ja realistlikumat pilti teleka ekraanil.

Kui teile meeldis see artikkel, siis palun jagage seda teile meelepärases sots.võrgustikus, ning kui teil on midagi öelda 4K-st või UHD-st, siis palun jätke kommentaare!

Lõpetuseks jätan teile näite 4K resolutsiooniga videost, eks oma silm on kuningas:

Siit saate vaadate Vimeo portaalis 4K videot “TimeScapes”

Allikad:

Wikipedia 4K resolution

Wikipedia UHDTV

TechRadar 11 reasons to by UHD 4K TV

Wikipedia 8K Resolution

Avs Forum The Not So Subtle Distinction Between UHD and 4K

Lisalugemist:

Müügil olevate 4K telerite hinnakiri: CNET

Erinevate seadmete ekraanide resolutsioonide võrdlus: doghousediaries

Arutlus teemal “4K: opportunity or hype?” Snellgroup

Advertisements

9 thoughts on “Justkui vaataks aknast välja, ehk mis on 4K

   • Ok nõus, copy-paste ja KERGET tõlget oskab igaüks teha. Aga seda tõlget oskuslikult teha ja osata copy-pastega midagi oskuslikku peale hakkata ei oska ka iga täiskasvanud. Sellest materjalist midagi asjalikku kokku panna on päris keeruline ülesanne

 1. Siis saate vaadata 4K telerist Elion SD “kvaliteeti”. HD puhul nad juba jauravad, et kallis jne…..

 2. Alles räägiti, kuidas kohe lähevad KÕIK üle HD-le ja vastavaid telereid on müüdud nüüd omajagu aastaid.
  Reaalsus on see, et tõesti ükski telekanal ei taha täna oma võimsusi HD ülekandeks normhinnaga müüa ning HD ei ole praegugi veel standard, vaid luksus. Omaette nähtus on see, kuidas üks vaene HD teler peab vaadatava kvaliteediga (ehk mingi keskmise imeseadistusega) suutma kanalilt kanalile hüpates ära näidata nii SD, HD ready kui HD.
  Kokkuvõtteks – 2K ja 4K on tavakasutuses nii kauge tulevik, et praegu võib neid puhtalt pidada järjest eskaleeruva tehnikatööstuse järjekordseks reklaamikampaaniaks; nagu seda oli 3D. Mis aga on praktiliselt välja surnud – ja nüüd siis proovitakse uute saavutustega.
  HD-4K filmi kokku panna ja vaadata pole probleem; aga 90% tarbijatest on siiski suurema osa ajast telerivaatajad, kes tehnoloogia ja telekommunikatsioonifirmade “kääride” tõttu ei ole – nagu eelpool öeldud – veel HD ajastussegi jõudnud.

 3. Pingback: LG esitleb kvanttäppidel põhinevat ekraani | 16 bitti

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s