Miks ei tasu tundmatule numbrile tagasi helistada?

Phone-ScamTelefon sumiseb vaikselt taskus. “Näh, juba panigi toru ära. Imelik. Ma pole sellist telefoninumbrit varem näinud. Ehk helistas see kena tütarlaps, kellega ma eile õhtul tutvusin? Või helistatati hoopis seoses selle töökohaga, millest ma olen ammu unistanud? Ma peaks kohe kindlasti tagasi helistama!”. Ja siis me helistame tagasi, mis võib osutuda väga suureks veaks. Selles postituses räägin ma sellest miks on ohtlik helistada tundmatutele numbritele.

Telefonipettustest on kuulnud arvatavasti kõik. Politsei-ja Piirivalveamet on meid hoiatanud, et ei tasu helistada tundmatutele numbritele ning ei tasu uskuda kõike, mida teile telefoni teel räägitakse kui te ei taha mõne pettuse ohvriks langeda. Kuna inimesed on tänapäeval veidi arukamad ning  “klassikalised” telefonipettused enam ei tööta, on petised oma skeemi natukene täiendanud ja kohandanud seda tänapäevastele tingimustele vastavaks.

PHONE-SCAM1Kuidas töötab skeem?

Petis (õigemini arvuti) helistab kasutajale ning paneb toru ära enne, kui kasutaja jõuab kõne vastu võtta. Ohver on veidi aega pettunud, et peab nüüd oma kulul helistama, kuid  inimene helistab siiski tagasi tundmatule numbrile. Teisel pool pannakse inimene ootele. Hiljem saab kasutaja teada, et ta helistas eritariifiga numbrile ning iga kõneminuti eest maksis ta topelt või isegi 4 kordset hinda.

Miks see skeem töötab?

Üldjuhul on inimesed piisavalt arukad, et ei helista tundmatutele numbritele. Kuid pettus toob kurikaeltele sellegi poolest suuri tulusid, kuna vähemalt 1 inimene 100-st helistab tagasi, kuna too just ootas tähtsat kõnet. Päevas teeb petiste arvuti ligikaudu paar tuhat kõnet suvalistele telefoninumbritele. Seega on petuskeemi edukuse üheks teguriks 4ff3475e1b0ea.imagenende “ühe-kutse” kõnede tegemise hulk.

Petised on tänapäeval kavalamad kui varem, ning ei määra kõnetariifiks 50 eur/minut, mis ärataks teleoperatoorite kahtlust. Üldjuhul on tariifid sellised märkamatud, ehk veidi üle keskmise teleoperatoori kõneminuti hinna, kuid trikk seisneb selles, et kasutaja pannakse ootele ning samal ajal kui kasutaja ootab kuni inimene võtab toru vastu teisel pool liini, tiksub raha petiste taskutesse.

Kolmandaks faktoriks, miks see skeem töötab on see, et meie nutitelefonide ajastul on hakkatud tegema vähem telefonikõnesid. Milleks peab kõnede eest maksma, kui nutirakendused võimaldavad sama edukalt suhelda kirja teel ning pealegi tasuta. Meil kipub tekima arusaam, et kui on helistatud, siis järelikult on tegemist millegi väga tähtsaga ning seepärast helistatakse tagasi.

Miks ei tasu tundmatule numbrile tagasi helistada?

  • Kui tegemist on pettusega, siis tagasi helistate te eritarifiiga numbrile, mis maksab rohkem kui tavaline telefonikõne ning iga kõneminuti pealt koguneb petise taskusse teie raha.
  • Kui te helistate tagasi, saab petis teada, et teisel pool liini on reaalne isik, keda võib hakkata “pommitama” igasugu petukõnede-sõnumite, spämmiga jm. taolisega.
  • phone_scamKui te helistate tagasi sellele telefonipetisele, panete te kurjategijate silmis enda külge suure sildi “mind võib lüpsta”. Teile võivad hakkata tulema erisugu kahtlased sõnumid ning suure tõenäosusega saab teist mõne pettuse ohver.

Selleks, et teist ei saaks taolise telefonipettuse ohver tuleb meelde jätta kaks reeglit:

  1. Ärge helistage tagasi tundmatule numbrile
  2. Kui tekib kahtlus, et tegemist on tähtsa kõnega, siis kontrollige telefoninumber Google-i või mõne muu teenuse kaudu üle.

Võiks arvata, et kuna telefonipettustest hakkati viimasel ajal rääkima nii harva, on nad täiesti siit ilmast kadunud. Kuid tegelikult pole see nii. Nii nagu Darwini evolutsiooniteooria kohaselt peavad liikide esindajad ellujäämiseks arenema ja kohanduma, nii ka petuskeemid peavad arenema ja kohanduma uute tingimustega, et tuua kurjategijatele tulu. Kui arenevad petuskeemid, peab ka tavakasutaja neist teada saama, et õigeaegselt pettust ära tunda.

Kas teie olete kunagi mõne telefonipettuse ohvriks langenud? Võite jagada oma lugu kommentaarides! Kui teile meeldis see artikkel, siis jagage seda teile meelepärases sots.võrgustikus ning liituge uudiskirjaga, et saada teada kõige värskematest postitustest.

Allikas:

TechCrunch  “PSA: Missed Call from Mystery Number? Be careful”

BBB “One-Ring Phone Scam on the rise”

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s