3 MWC-l silmapaistnud telefoni

article_362_contents_4051_original

Käesoleval nädalal toimus Barcelonas iga-aastane Mobile World Congress, mille raames tutvustatakse igasugu vidinaid, peamiselt  mobiiltelefone ja selle juurde kuuluvat.  Minule torkas kõrva kolme telefonimudeli nimed: Ara, Boeing ja Black. Selles postituses räägin ma lähemalt, mis on nendes telefonides niivõrd ebatavalist.

ara2blogpostProject Ara

Keskkonnasõbralikust ja detailidest kokkupandavast ehk siis moodul-nutitelefonist hakkati laialdaselt rääkima möödunud aasta sügisel, mil Youtube portaalis ilmus selline  video.  Video autor, Dave Hakkens oli selle idee teostamise eestvedajaks ning mõni aeg hiljem teatati, et Motorola on tervelt aasta tegelenud modulaarse nutitelefoni arendamisega ning see peaks nägema ilmavalgust lähiaastatel.

Kuigi Google müüs Motorola maha, jätkab project Ara meeskond oma tegevust, kuid juba Google-i tiiva all. Juba järgmisel nädalal toimub Project Ara-le pühendatud konverents ja veebinar, kus tutvustatakse lähemalt nutitelefonide osade valmistamise võimalusi ning umbes samal ajal peaks ilmuma MDK, mis võimaldab arendajatel hakkata Ara tulevaste detailide kallal nokitsema. Nutitelefon tuleb valmiskujul müüki tõenäoliselt järgmisel aastal.

Boeing Black

boeing-black-renderUSA suurkorporatsioon Boeing, mis tegeleb peamiselt lennu- sõja- ning kosmosetehnika tootmisega esitles hiljuti midagi täiesti uut oma tooteseerias: nutitelefoni.

Boeing Black on pealtnäha tavaline, keskmise hinnaklassi kuuluv, Androidi-telefon. Riistvara võimsuse ega disaini poolest see seade eriti ei hiilga: Black-l on 4,3-tolline ekraan, kahetuumaline ARM Cortex A9 protsessor, mille taktsagedus on 1,2GHz, elumahlu jooksutab selles seadmes 1590 mAh Liitium-ioon aku ning välisilmaga ühenduse hoidmiseks on sellel 2 SIM-kaardi pesa,WiFi ja Bluetoothi moodul.

Kuid antud telefoni teeb eriliseks selle funktsionaalsus:  seadmesse on paigaldatud turvasüsteem nimega “PureSecure”. See süsteem krüpteerib mälus paiknevad andmed, telefoni funktsionaalsus muutub vastavalt seadme asukohale ning võrgu turvalisusele ning ka vastavalt sellele, kas telefoniomanik kasutab  avatud või salastatud telefoniliini.

Boeing Black on täiesti suletud süsteemiga telefon, mis on kaitstud seadme root-mise eest ning erilist tähelepanu pälvib seadme ehitus. Asi on selles, et antud telefonil ei saa midagi avada, välja võtta ega vahetada. Kui keegi peaks seadmele jõuga kallale minema, hävinevad seadme mälus olevad andmed. Just see teebki Boeing Black-i vägagi silmapaistvaks seadmeks.

Kuid kahjuks või õnneks ei jõua selline telefon kunagi poeletidele: telefon on mõeldud ainult julgeoleku/luureteenistuse ja riigiametnike jaoks.

Blackphone

Blackphone on USA ettevõte Silent Circle ja Hispaania idufirma Geeksphone koostööna valminud nutitelefon, mis on loojate sõnul kõige turvalisem nutitelefon, mis on hetkel saadaval.

101338018-BlackphoneMustföön on suhteliselt korralikku jõudlusega nutitelefon, millel on neljatuumaline 2 GHz-ne protsessor, 2GB RAM-i, 16GB püsimälu ning 8MP-ne kaamera. Kuid seadme nimetus ei tulene selle korpuse värvusest. Blackphone-i eripäraks on sellese paigaldatud Androidi muditud versioon, mis kannab nime PrivatOS.

PrivatOS-s võib leida selliseid ootuspäraseid rakendusi, nagu näiteks Silent Phone, mis võimaldab teha krüpteeritavaid kõnesid, Silent Text, mis krüpteerib sõnumid  ning Silent Contacts, mis ei lase kolmanda osapoole rakendustel piiluda kasutaja telefoniraamatusse. Blackphone-i kasutaja saab 5GB-i mahutava krüpteeritava laeka SpideOaks pilveteenuses ning VPN teenuse Disconnect.me-lt, mis ei lase reklaamiagentuuridel ega häkkeritel teid internetis jälitada.

Capture

Antud OS-i teeb lisaks kõigele muule eriliseks see fakt, et kasutaja võib kontrollida seda, millised õigused saab installitav rakendus oma kasutusse. Harilikele Androidi-seadmetele rakendust paigaldades peab kasutaja kas nõustuma kõikide seatud tingimustega või siis loobuma rakenduse paigaldamisest. PrivatOS-s saab Security Center-i abil saab rakenduste üksikuid õigusi sisse või välja lülitada.

Kõigele lisaks on mõeldud ka WiFi võrgu kaudu tulevatele ohtudele. Telefoni paigaldatud Wi-Fi Manager lülitab välja vajaliku mooduli, kuni seade pole jõudnud ohutu WiFi võrgu levialasse. Seadmesse on paigaldatud ka süsteem, mis ei lase luureprogrammidel Mustfööni kasutajaid WiFi kaudu jälitada.

Igatahes see kõik on paberi pealt lugedes väga ilus, kuid tegelikkuses on siin väga palju “agasid” ning vee-aluseid kive. Esiteks, Silent Circle-i  rakendused on tellimuspõhised, ehk siis nende rakenduste eest tuleb kasutajal hakkata 2 aasta möödudes igakuiselt maksta. Teiseks probleemiks on see, et rakenduste-põhised krüpteerimissüsteemid  toimivad vaid siis, kui mõlemal osapoolel on sama rakendus telefonile paigaldatud. Kui mina tahaksin naabrimehega telefoni teel arutada, kuidas puskariajamismasinat kokku panna, peab nii minul kui ka naabrimehel Silent Talk rakendus paigaldatud olema. Õnneks annab Silent Circle Blackphone-i kasutaja sõpradele tasuta  ühe aastase tellimuse Silent-rakendustele.

Kolmandaks probleemiks on see, et tegelikult ei garanteeri tootja Blackphone-i kasutajale 100%-st privaatsust ega turvalisust. Sellist garantiid ei saa  lihtsalt keegi anda. Kui kasutajad loodavad vältida luuramist riigiolekuteenistuse poolt kasutades seda telefoni, siis nad tõmbavad endale hoopis nende samade teenistuste tähelepanu endale. Kui kasutaja lülitab rakenduse kõik õigused välja, siis ei pruugi hakkata rakendus korrapäraselt töötama.

Igatahes on Blackphone iseenesest väga huvitav seadeldis, kuid samas pole eriti asjalik kulutada üle 600 dollari seadmele, milles pole mingit unikaalset funktsionaalsust (samad rakendused on olemas ka App Store-s ja Google Play-s), mille riistvara jõudlus ei vasta hinnale, rakendused on piiratud funktsionaalsusega ja kõigele lisaks ei anna see mingisugust garantiid, et telefonikõnesid ei kuulata pealt.

Allikad:

Arstechnica Boeing Black- this Android phone will self-destruct

Arstechnica  Deep Black: More details on Boeing’s new secure Android smartphone

Boeing Boeing Black smartphone

Mashable Boeing’s “Black” Smartphone Can Self-Destruct

The Verge Blackphone: an Android phone that puts privacy first

The Verge Google’s Project Ara could go on sale next year for $50

Geek Super secure Blackphone details arrive, it’s not exactly NSA proof

Mashable The Super-Secure Blackphone Is Here, But It’s Not NSA-Proof

Thenextweb Blackphone, the privacy-focused Android smartphone, is now available to pre-order for $629

Lisalugemist:

Mashable Kuidas Blackphone tagab privaatsuse

Advertisements

One thought on “3 MWC-l silmapaistnud telefoni

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s