Virtuaalreaalsus on tulekul

Sony-Project-Morpheus-image-001

Sony esitles 18.märtsil videomängude arendajate konverentsil (GDC),  playstation 4 juurde käiva virtuaalreaalsust simuleerivat seadme prototüüpi, mis kannab esialgu nime Project Morpheus. Antud postituses tuleb juttu natuke sellest VR-seadmest ning ka veidi arutelu, selle üle, mida selline vr-seadmete rohkus kaasa toob.

sony-project-morpheus18.märtsil, esitles Sony Worldwide Studios juht, Shuhei Yoshida, mänguarendajate konverentsil GDC-l seadet, millest on iga mängur unistanud: virtuaalreaalsust simuleeriv seadet (edaspidi VR-seade).

Yoshida sõnul on tegemist viimase kolme produktiivse aasta tööviljaga, mis teeb virtuaalreaalsuses mängimise lõpuks ometi võimalikuks. Yoshida tutvustas lühidalt ka tulevase seadme tehnilisi parameetreid: seadmel on 1080 pikslise lahutusvõimega LCD ekraanid, mis annavad kasutajale 90-kraadise vaatenurga. Seadmega on integreeritud ka Playstation kaamera ja Playstation Move mis võimaldab mängijal liigutuste ja kehaasendiga virtuaalmaailmas hakkama saada. Morphiusel on olemas ka kiirendusandur ja güroskoop, mis võimaldab VR-seadmel reageerida mängija pea asendile. VR-seade ühendub mängukonsooliga juhtmevabalt (prototüüp on siiski juhtmega ühendatud).

Esitluse ajal SWS juhiga liitunud Playstation Move-i looja, Richard Marks, teatas  et Sony VR-seadet võib kasutada mitte ainult videomängude puhul vaid ka paljudes teistes valdkondades, näiteks saab VR-seadmega tunda, mis tunne on olla Marsil asuvas kosmosejaamas.

sony_gdc_0524 Marks tõi välja project Morphiuse kuus valdkonda, mille kallal on vaja veel tööd teha: pilt, heli, liigutuste/kehaasendi jälgimine, juhtivus,  kasutajasõbralikkus ja sisu.

Pildikvaliteedi ning juhtivuse pärast ei tasu Marksi sõnul enam muretseda, kuna Sonyl on juba valmis lahendused nii korralikku, sügava pildi näitamiseks kui ka süsteem kasutaja liigutuste jälgimiseks.  Meeskond tegeleb praegu 3D audiosüsteemi kallal, mis arendajate sõnul peaks tekitama kohaloleku tunde realistlikumaks. Marks tõi esitluse ajal välja ka terve nimekirja tarkvara arendajatest, kes hakkavad looma mänge ja simulaatoreid Morphiuse jaoks. Nende hulgas on Epic Games, Crytek, Autodesk, Unity ning teised suured ja väikesed tegijad. Hetkel pole veel teada, millal jõuab Morpheus müüki valmiskujul, kuid Sony lubab lähiajal saata arendustarkvara laiali.

1395193518-1 Sony pole ainuke, kes toob lähiajal  turule VR-seadme: kõik vähegi tehnikast ja/või videomängudest huvitatud inimesed on kuulnud ühisrahastusega jalad alla saanud Oculus Riftist. Hiljuti on kuulda olnud, et ka Valve arendab oma VR-seadet ning Microsoft tegeleb liitreaalsuse prillide arendamisega, mis hakkavad olema lisavidinaks Xbox One Kinectile.

Hetkel nähakse project Morpheuse suurima konkurendina Oculus Rifti. Juba täna võib Interneti avarustest leida arutelusid selle üle, “kumb on parem” vr-seade, kuigi selle üle  on veel varavõitu otsustada. Pealegi on Rift ning Morpheus niivõrd erinevad seadmed, et neid ei tasugi üksteisega võrrelda. Oculuse seade näitab ainult pilti, Sony VR-seade näitab nii pilti kui ka esitab heli, mis tekitab kasutajal realistlikuma tunde, et ta viibib virtuaalmaailmas. Morpheus reageerib kogu kasutaja keha asendile ja liikumisele, Oculus Rift reageerib vaid selle kandja pea asendile. Kuid need omadused ei tee ühest või teisest seadmest paremat või halvemat seadet, mõlemal on omad head kui ka omad halvad küljed, mis teevadki need seadmed huvitavaks.

Meie, tavakasutajad, ei peaks jagunema leeridesse (nagu mängukonsoolide puhul) selle alusel, millist VR-seadet üks või teine inimene eelistab.  Me elame väga huvitaval ajal, mil virtuaalne reaalsus on lähemal kui eales varem ning meil tuleb ainult nautida andekate inseneride ning programmeerijate töövilju.

Mida aga teie arvate virtuaalreaalsuse seadmetest? Kas tehnoloogia on juba piisavalt kaugel, et pakkuda ehedat virtuaalreaalsuse tunnet või tuleb veel paar aastat oodata, enne kui tehnoloogia on piisavalt arenenud? Kirjutage oma arvamus kommentaaridesse!

Advertisements

3 thoughts on “Virtuaalreaalsus on tulekul

  1. Ma ei jõua ära oodata.:-D
    Praegune reaalne reaalsus on nii kohutav, et virtuaalraalsus on piiripeal hädavajalikkusele. Mitte ainult mängud, vaid uskumatud võimalisused. Kasvõi võimalus, et google kampa lööb ja street view-i integreeib. See oli üks vähene idee mis pähe torkas

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s