Kuidas valida nutitelefoni?

smartphonesNutitelefonide turg on tänapäeval väga-väga kirju. Elektroonika hiiud esitlevad igal aastal vähemalt ühe uue telefonimudeli, väiksemad tegijatel ilmuvad uued mudelid praktiliselt iga 2-3 kuu järel. Kuidas  siis nii suure valiku juures leida see ainuke õige? Selles postituses üritan ma teil aidata leida vastuse sellele küsimusele.

ast1ast3eujobexamwhattochooseKasutusala

Kõige tähtsam küsimus mis tuleb endale esitada, enne kui jooksed poodi nutitelefoni järgi on: milleks? Milleks sulle see uus, läikiv, nutikas, elektrooniline mänguasi? Kui sa kavatsed telefoni kasutada ainult helistamiseks ja kõnede vastuvõtmiseks, siis selleks pole nutitelefoni vaja. Selle ülesandega saab toime ka lollifon, ning mõningatel juhtudel isegi paremini kui nutikas seade.

Huvitav tähelepanek elust: ma näen oma elus tihtipeale inimeste käes nutitelefone aga haruharva näen seda, et nutitelefoniga helistatakse. Kas asi on ainult minus või on telefoni otstarve muutunud?

Kui sul tuleb oma igapäevase töö käigus pidevalt telefonikõnesid teha, e-posti kontrollida ja muul viisil partnerite ja klientidega ühenduses olla, siis tasuks valida telefon, mille aku kestab kaua, millel oleks kiire võrguühendus (4G) ja et oleks telefoni paigaldatud vastavad e-posti protokollid.

Kui sa valid telefoni meelelahutusvahendiks, siis selleks sobib suure ekraaniga ning võimsa protsessoriga seade. Praktilisele inimesele, kes tahab telefoni kasutada nii selle põhilisel otstarbel, kui ka vahepeal meelt lahutada, tuleb valida midagi vahepealset.

Ühenduvus

Ma ei kirjuta antud postitusse midagi LTE-st, GSM-st, EDGE-st ega muudest ühendusprotokollidest. Põhjuseid on mitmeid, kuid peamiseks on see, et tavakasutajale ei peaks see info eriti korda minema. Isegi mõnest muust Euroopa riigist telefoni ostes, saab telefoni helistamiseks ka Eestis kasutada. Kuid meelde tuleb jätta see, et GSM standartsageduseks on 900/1800 MHz ja LTE töötab 800/2600 MHz sagedusalas – mida kõrgem sagedus, seda raskemini signaal levib.

Võrk

Võrgukiirus näitab seda, kui kiiresti toimub andmevahetus seadme ja ülemaailmse internetiga. Suurem osa turul olevatest nutitelefonidest saavad ilma probleemideta ühendust võtta 3G võrguga, kuid odavklassi telefonid ei pruugi ühenduda kiire, 4G LTE võrguga. See võib olla probleemiks  kui sa plaanid striimida muusikat ja videot mobiilivõrgu kaudu.

Bluetooth

Suurem osa tänapäeval müüdavatest telefonidest tulevad sisseehitatud Bluetoothi mooduliga. Bluetooth aitab ühenduda juhtmevabalt kõlarite, autode, mängupultide ja muude aksessuaaridega. Sinihammas 3.0 saab hakkama suurema osa ülesannetest, kuid mõningad uuemad seadmed nõuavad 4.0 protokolli. Pealegi kulutab uuema põlvkonna Bluetooth vähem seadme resursse.

Mõõtmed ja mugavus

wSeadme tehniliste andmetes märgitakse tihtipeale seadme kõrgus, laius, paksus ning seadme kaal. Minu arvates on need parameetrid lihtsalt ruumi täitmiseks ning et tekitada illusiooni, et seade on parem, kui ta tegelikult on (suured arvud kipuvad sellist illusiooni tekitama). Suurema osa inimeste jaoks on seadme mõõdud ja kaal lihtsalt arvujadaks, millele erilist tähelepanu ei pöörata.

 

Kõige olulisem on see, kuidas seade tundub käes hoides.  Kas seade püsib kindlalt peos? Kas seda saab mugavalt kasutada ainult ühe käega? Millal tuleb kasutada mõlemat kätt?  Kas seadme pika-ajaline kasutamine väsitab kätt? Need on küsimused, millele ei saa vastata lähtudes ainult kuivadest arvudest.

Seepärast on mõistlik minna mõnda elektroonikapoodi või sideoperatoori esindusse, ning proovida seadet käes hoida ning veidike seda näppida. Kui te aga ostate võõramaisest veebipoest telefonimudelit, mis Eestis pole saadaval, siis  tulevad appi need samad telefoni mõõdud. Te võite minna jällegi minna elektroonikapoodi mõnda sarnaste mõõtudega telefoni katsuma.  Sellisel viisil saate ettekujutuse, kuidas seade käes hoides tundub.

Ekraan

Ekraan on nutitelefoni kõige olulisem, kõige suurem ja kõige õrnem osa. Ekraani suurusest oleneb ka kogu seadme umbkaudsed mõõtmed. Telefoniekraani puhul tuleb pöörata tähelepanu järgmisele:

Suurus

Telefoniekraanid jagunevad suuruse järgi 3 kategooriasse:

 • kuni 4,5 tollised. Nende märkimisväärsemateks esindajateks on praegusel hetkel iPhone 5s ja 5c. Lisaks on muidugi ka odavamad Android-mudelid ning Windows Phone-d. Sellise ekraaniga seadmete plussiks on kindlasti nende kompaktsus. Kuid miinusteks on see, et sellistel ekraanidel on väike lahutusvõime (üldjuhul 1136 x 640p) ning selliselt ekraanilt võib olla ebamugav videot ning pilte vaadata.
 • 4,5-5,2 tollised. Selliste ekraanidega on juhtivad telefonimudelid näiteks Galaxy S5, HTC One, LG G2 ja paljud teised. Olenevalt siis nuppude asetusest võib sellist seadet olla raske ühe käega kasutada ning see ei pruugi igasse taskusse mahtuda. Kuid sellistelt ekraanidelt on mugav jällegi lugeda teksti, vaadata pilte ja videosid ning kasutada rakendusi. Lisaks sellele on sellistel ekraanidel korralik lahutusvõime.
 • 5,2 ning suuremad. Sellised telefonid on juba tahvelarvutite maa piirialadel, tegemist on tahvli ja telefoni hübriidi, ehk phablet‘ga. Sellised monstrumid sobivad neile, kes tahavad kasutada seadet nii nutitelefoni kui tahvelarvutina. Ühe käega sellist seadet kasutada on praktiliselt võimatu.

tg-screensize

Ekraanitüüp

Antud teemal võib väga pikalt ning laialt rääkida (mida ma üks päev ka kindlasti teen, aga mitte seekord). Seepärast toon iga tehnoloogia plussid ning miinused:

 • super-amoled-plus-vs-super-lcd-1LCD ekraanides on alati sisse lülitatud taustvalgus, mis kasutab värvide loomiseks musta, valget ning muu värvusega valgust. LCD-ekraanid vananevad aeglasemini kui muud ekraanid ning heledus ning värvide tasakaal kannatavad tuhandeid tunde kasutamist. Kuid LCD ekraanid ei ole eriti energiasäästlikud.
 • OLED-ekraanid aga ei vaja elektrienergiat, et näidata musta ekraani, see kasutab ainult valget ning värvilist valgust. Seepärast on OLED ekraanid energiasäästlikumad kui LCD-ekraanid. OLED-ekraanid on ka heledamad, annavad paremini edasi värvitoone, neil on suurem reageerimiskiirus, teatud juhtudel suurem vaatenurk kui LCD ekraanidel.
  Kuid sellistel ekraanidel on ka oma miinused: OLED ekraanid vananevad kiiremini kui LCD-d ning värvibalanss võib üsna ruttu tasakaalust välja minna. Pealegi on OLED-ekraanidega telefonid kallimad kui LCD-ekraaniga telefonid.
 • AMOLED ekraan on OLED-i mantlipärija. Seda hakkatakse viimasel ajal üha rohkem ning rohkem kasutama telefonides, eriti just Samsungi lipulaeva mudelites. AMOLED ekraanid on veelgi parema värviedastusega, energiasäästlikumad, eredamad ning teravamad kui OLED ekraanid.
  • AMOLED pluss-l on kõik eelneva ekraani omadused kuid lisaks sellele on ta palju õhem, puutetundlikum ning ekraanipilt on palju teravam kui kui harilikul AMOLED-l.
 • Retina ekraanideks nimetakse Apple seadmete teatud ekraane. Nende ekraanide eripäraks on see, et nende ekraanide pikslitihedus on nii suur, et inimesesilm ei saa ekraanil eraldi piksleid eristada. Selle tulemusena näeb pilt väga terav ning ilus välja.

Ekraani resolutsioon

ehk lahutusvõime näitabb kõige lihtsamalt seletades seda, kui palju piksleid mahub ekraanile. Resolutsiooni märgitakse selle järgi kui palju on piksleid reas nii vertikaalis kui diagonaalis, näiteks 1920×1080. Viimase arvu järgi saabki lahtusvõime oma nime (1080p, 720p, 480p) Mida rohkem piksleid ekraanil, seda ilusam ning teravam pilt. High-end telefoniekraanidel lahutusvõime on üldjuhul 1080 pikslit, kesk-ning madala hinnaklassi telefonidel on resolutsiooniks 720 pikslit. 1080p on kõige ilusam ning teravam pilt, 720p-d kannatab veel vaadata, kuid vahel võib pilt veidi udune olla. Igatahes, üldreegel on see, et ärge valige telefoni mille lahtusvõime on väiksem kui 720p.

2014-smartphone-comparison-1-8

Ekraani pikslitihedus

näitab seda, kui palju piksleid on ühe mõõtühiku kohta, seda mõõtetakse pikslit tolli kohta (ppi) või siis pikslit sentimeetri kohta (ppcm). Ka selle puhul on “reegliks” see, et mida rohkem piksleid ühe tolli kohta, seda teravam pilt. Telefoniekraanide puhul on 300-400 pikslit  tolli kohta tagab väga ilusa ning terava pildi.

cpuProtsessor

Nagu ka  lauaarvutite  puhul määrab telefoni võimsuse ning töökiiruse selle protsessor, ehk siis mida rohkem tuumi ning suurem taktsagedus seda parem: videod ning rakendused jooksevad sujuvalt, kasutajaliides reageerib kiiresti kasutaja puudutusele, aku kulub aeglasemini. Seega pööra tähelepanu CPU taktsagedusele ja tuumade arvule.

RAM

Kõige tähtsam soovitus valides seadet RAM-i järgi on see, et seadmel oleks vähemalt 1GB mälu. Sellise mälumahuga on enamik madala ja keskhinna klassi kuuluvad telefonimudelid ning nad teevad oma tööd päris sujuvalt ning püsivalt. 2GB ning rohkemgi on juba kallimatel telefonidel ning selline mälumaht võimaldab juba mängida nõudlikke mobiilimänge, kasutada raskeid äppe ning kasutada mitut rakendust samaaegselt sujuvalt.

19dfnep0frn0bjpgPüsimälu

Püsimälu on küllap üks kõige olulisematest parameetritest tänapäevaste telefonide puhul. Selle maht määrab selle, kui palju saab kasutaja seadme mällu salvestada rakendusi, pilte, videosid ning muud nänni. madala/keskhinna klassi mudelite mälumaht on üldjuhul 8-16GB ning kallitel mudelitel vastavalt 32-64GB. Kuid ärge kiirustage rõõmustama. Osa seadme mälust võtab enda alla telefoni opsüsteem ning tootja poolt paigaldatud rakendused, mida ei saa kahjuks vaikimisi eemaldada. Niisiis 16 gigases seadmes on reaalselt ruumi 12GB ja 32-ses midagi 28GB paiku jne. Sellega tuleks kindlasti arvestada.

Odavamatel telefonidel on väikese mälumahu kompenseerimiseks olemas tavaliselt ka MicroSD kaardi pesa, millega saab ruumi juurde. Nii et alati ei tasu pidada väikese mälumahuga seadmeid kehvadeks, kui sellel on täiesti olemas mälukaardi pesa.


Smartphone camera street photography reviewKaamera

(Nuti)telefonide tootjad kiitlevad uut mudelit turule tuues selle kaamera megapikslite arvuga. See on küll mõningal määral tähtis, kuid ainuüksi pikslite arv ei määra pildi ning kaamera kvaliteeti. Telefonikaamera puhul pööra tähelepanu sellistele funktsioonidele nagu pildistabilisaator, katiku kiirus ning pilditöötluse võimalused kaamerarakenduses. Mina soovitaksin proovida teha pilte telefoniga teleoperatoori esinduses või elektroonikapoes või siis vaadata Internetis ühe või teise kaameraga näidispilte Internetis. Samuti pööra tähelepanu piltidele, mis on tehtud vähese valguse käes. Korraliku kaameraga peaks saama teha kvaliteetset pilti välklampi kasutamata.

iOS-5-battery-icon-fullAku kestus

Telefoni akukestust määravad väga paljud tegurid, nii protsessori tuumade arv kui ka ekraani suurus ning eredus. Nendele kasutajatele, kes tahavad tagada maksimaalset aku kestust päeva jooksul või rohkemgi, peaksid valima midagi 2300 mAh ringis. Kuid jällegi akukestus oleneb seadme teistest osadest, nõrgavõitu CPU ja väikese lahutusvõimega ekraaniga telefon vajab vähem energiat kui suured ja võimsad mudelid. Näiteks madala hinnaklassi mudeli 1500 mAh võib kesta sama kaua kui Samsungi lipulaeva 2300 mAh telefon.

Samuti tasuks tähelepanu pöörata ka sellele, kas aku on välja vahetatav või mitte. Telefoniakul kipub aastate jooksul mahutavus vähendama ning seetõttu on kasulikum, kui vananenud aku võib telefonis välja vahetada, selle asemel et uut telefoni osta.

Operatsioonisüsteem

ios-71Apple iOS

Apple on tuntud oma hästi läbimõeldud, ehk lihtsalt kasutatava ja kauni disainiga seadmete ning tarkvara poolest. See paistab välja ka nende iPhone telefonidest. Arendajate sõnul on iOS platformile lihtsam programme arendada, samuti oli iPhone esimene telefon, millega tuli kaasa rakendustepood, mis lihtsalt uusi rakendusi võimaldas osta, alla laadida ja installeerida.

Plussideks on veel see, et telefoni ei ole installeeritud rämpsvara, uuendused saabuvad regulaarselt ja turvaaugu avastamisel kiiresti ning Apple seadmetele on olemas ka kolmandatelt osapooltelt tohutu ökosüsteem, millega need ühenduvad – kaantest-ümbristest kõlarite ja dokkideni.
Miinuspoolele jääb see, et kui Sulle iPhone välimus ei meeldi, siis muid alternatiive ei ole (vaikimisi), ehk teised tootjad oma seadmetele iOS’i installeerida ei saa. Samuti on uus iPhone üsna kallis ja Apple hoiab kogu süsteemi väga suletuna, soovides sisuliselt, et kõik oma telefoni rakendused ja meedia nende käest ostaksid.

Google Android

Suur pluss Android telefonide puhul on see, et telefonide valik on väga lai. Androidiga telefone toodavad Samsung, LG, Sony, HTC ja veel paljud teised tootjad, igaühel on tootevalikus palju eri suuruse ja omadustega mudeleid. Teiseks on Androidi telefoni eeliseks võimalus seadistada kõik oma äranägemise järgi. Kogu ekraanitagune maailm on lihtsasti muudetav vastavalt kasutaja soovile – kui tootja poolne rakendus või välimus ei meeldi, siis saab selle asemele Google Play poest tõmmata mõne alternatiivi.

0526_easter_eggs_for_android_768x432_con_main
Android operatsioonisüsteemiga telefone leiad väga erineva hinnaga — need algavad juba päris madalalt, mis on ka Androidi turuosakaalu üks olulisi põhjuseid. Tippklassi telefonide hinnad aga on seatud ligilähedaseks iPhone hinnale.
Vastavalt hinnale võid Android telefoni leida nii ülikiire kui üliaeglase protsessoriga, nii madala kui  ka kõrge ekraaniresolutsiooniga ja see mõjutab kasutuskogemust tuntavalt.

Erinevalt Apple App Storest võib Google Play poest leida väga palju tasuta tarkvara, küll aga tuleb enamasti sel puhul taluda programmi ajal kuskil ekraani servas vahetuvaid reklaame, (umbes nagu veebilehtedel on vahel kuskil ääres Google Ads reklaamid). Keda see häirib, saab osta sama programmi reklaamivaba ja tasulise versiooni. Muide tasuliste programmide puhul rakendub Android Play’s  raha-tagasi-garantiiaeg, s.t. kui ostetud tarkvara ei meeldi või ei tee lubatud asju, siis saad oma raha tagasi.

Windows Phone

Eelmisest kahest noorem telefonide operatsioonisüsteem, kuid kindlasti ambitsioonikas. Hea uudis on see, et vastupidiselt paljude kartusele, on tegemist väga kena, hästi läbi mõeldud ja stabiilse operatsioonisüsteemiga. Seda võib julgelt soovitada neile, kes nutitelefonidega esimesi kokkupuuteid teevad. Rakendustepoe valik on küll iOS’i ja Androidiga võrreldes veel väike, kuid enamus 3241dc200d651c53259ff15a59083530tõeliselt olulistest ja reaalset kasutamist leidvatest programmidest ja mängudest on olemas. WP telefone toodavad mitmed tootjad, nii et sobiva mudeli leidmine peaks olema täiesti võimalik. Samas on Microsoft reglementeerinud telefonide minimaalsed riistvaranõuded, mis on päris kõrged ja seepärast võib olla kindel, et mis tahes WP telefoni ostes on kasutuskogemus siiski hea nii telefoni kiiruse, ekraani resolutsiooni kui fotokaamera osas. Windows Phone  turuosa on üsna tilluke, aga sellest ei maksa järeldusi teha WP telefonide kvaliteedi osas, pigem on tegemist küpsele ja konkurentsitihedale turule hiljem saabunud tegelasega.

Miinuspoolele tuleks lugeda mõnede funktsioonide puudumise, mis lubatakse küll lisada peatsete uuenduste käigus ning konkurentidest väiksema rakenduste valikuga rakendustepoe. Samuti kui iPhone puhul on tegemist väga piiratud süsteemiga, kasutajal ei ole võimalik oma telefoni isikupärasemaks muuta. Sarnaselt iOS’ga ei ole ka lubatud Adobe Flash.

Muu nänn

Tänapäevastel telefonidel on lisaks kõigele eelpool mainitule ka igasugu lisafunktsioone, näiteks sõrmejäljelugeja või pulsimõõtur. Selliste funktsioonidega telefone peaks valima vastavalt oma soovidele ja vajadustele. Siin ei oska ma midagi soovitada.

Kokkuvõte

Antud postitus osutus väga-väga mahukaks ning ma pean tunnistama, et ma kraapisin ainult nutitelefonide teemat väga pealiskaudselt. Loodetavasti tulen ma selle teema juurde tagasi, kuna ma avastasin, et see on minu jaoks suhteliselt põnev teema. Aga teile, lugejatele, ütlen niipalju, et igapäevaseks kasutuseks valige selline telefon, mis toimib sujuvalt, mille aku kestab hommikust õhtuni, mille sidekvaliteet oleks hea ning et te ise oleksite sellega rahul. See on kõige olulisem.

Palun liituge uudiskirjaga, et saada esimestena teada minu blogis toimuvaga ning järge unustage seda postitust sõprade tuttavaga jagamast!

Allikad:

Arvustus Kuidas valida telefoni? Millist telefoni osta?

Android Authority Back to Basics: Processors Explained

CNET ABC’s of Smartphone Screens: 1080p and More (Smartphones Unlocked)

CNET Smartphones Unlocked: Understanding processors

Digitark Mida uut telefoni valides silmas pidada?

MakeTechEasier How To Read Smartphone Specs Part 1

MakeTechEasier How To Read Smartphone Specs Part 2

Nairaland 10 types of smartphone displays, touchscreens

Tom’s GUIDE Phone’s Buying Guide 2014

Advertisements

One thought on “Kuidas valida nutitelefoni?

 1. Pingback: 15 nippi, kuidas telefoniakut säästa | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s