6 kõige lahedamat Android L funktsiooni

w704

Eelmisel kolmapäeval esitles Google I/O konverentsil Androidi OS-i uut versiooni, mis kannab nimena tähte “L”. Kuigi roheline mehike värskendub regulaarselt, tuues igakord juurde pisemaid uuendusi, siis L-versioon on muutnud mobiilset opsüsteemi praktiliselt tundmatuseni. Nendest muutustest tahangi ma veidi juttu teha.

NB! Android L pole veel lõpuni ehitatud opsüsteemi versioon (nagu te näete, pole veel nimegi jõutud läbi mõelda) tegemist on alles arendajate jaoks välja lastud versiooniga. Nii et funktsioone võib juurde tulla ning olemasolevad võivad  muutuda.

Teiseks: Antud postituses on loetletud MINU arvates kõige lahedamad funktsioonid, see põhineb puhtalt minu arvamusel ning see ei pruugi kattuda teie arvamusega.

Material Design

Selle aasta I/O konverentsi üheks kõige kuumemaks märksõnaks oli Material Design. Tegemist on Androidi kasutajaliidese disaini uue filosoofiaga, mille eesmärgiks on teha kasutajaliidese elemendid veidi realistlikumaks.

Ehk siis Androidi arendusmeeskond tahab et varjud, valgustus,digitaalne tekstuur ning animatsioonid tekitaksid kasutajatel ettekujutuse, et kasutajaliides koosneb füüsilistest objektidest.

Me näeme milline objekt on aktiivne, mida saab kasutada, mida mitte, milline aken/sakk on üleval pool, milline rakendus allub, milline käsutab, kuhu rakenduse aken kaob ja kust see välja ilmub jne.

Selline disain peaks Google’i arvates tegema opsüsteemi palju kasutajasõbralikumaks, lihtsamaks ning ilusamaks.

Kuigi minu arvates näeb Androidi kasutajaliides praegugi suhteliselt hea välja, hakkab see nüüd veelgi paremini välja nägema ning see on igal juhul hea. Ilusad asjad on alati head. Kuid mind teevad natuke skeptiliseks ülemineku animatsioonid. Millegi pärast ma kardan, et need võivad pikaajalisel kasutamisel  häirima hakkata ning isegi kasutaja heaolule halvasti mõjuda.

Project Volta

Tegemist on 783843080806098247Android L-i funktsiooniga mis aitab kokku hoida seadme elumahlu ning annab ülevaate akuressurside kulumisest. Battery Historia annab kasutajale lihtsalt ning kiirelt ülevaate sellest, millised rakendused on tõelised vereimejad ning millisel kellaajal kulub aku kõige rohkem.

Battery Saver-i funktsioon lülitab automaatselt välja kõige energia-näljasemad rakendused, WiFi ja muud andmesidemoodulid ning muudab ekraanieredust, kui nutiseade on juba nälga suremas. Google’i esindajad väidavad, et Battery Saver aitab pikendada seadme elu kuni 90 minutini.

Kuna tegemist on  omaette rakendusega, mis teeb pidevalt tööd ning analüüsib , rakenduste tööd, akut ning selle kulumist, siis ma arvan, et Battery Saver võib ise olla üsna energia näljane.  Säh sulle iroonia: rakendus, mis peaks aitama aku tööaega kokku hoidma, kulutab ise kõige rohkem akuresursse.

Android ART

Alates esimesest Androidi-telefonist on kasutusel olnud Dalviku nimeline interpretaator(programm, mis täidab kõrgkeeles kirjutatud käske. Interpretaator tõlgib kõrgkeele käsud vahepealsesse vormi, mida arvuti siis täidab). Alates L-st läheb Android üle uuemale interpretaatorile,  nimega ART, mis aitab kaasa kiiremale käskude täitmisele ning väiksemale energiakulule.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATeadaanded

Varem polnud võimalik Androidi OS-l vaigistada sissetulevate teadete helisignaale, ning seetõttu võis aktiivsemal telefonikasutajal rahu leidmine raskeks osutuda. Android L-s on aga olemas  funktsioon “Do Not Disturb”, mis vaigistab seadme teatud perioodiks või siis lõplikult.

Teiseks uuenduseks seoses teadaannetega on see, et nüüd saab teadaandeid vaadata, avada  või siis tühistada otse lock-screen‘lt. Uuendatud on ka teadannete riba, millel on nüüdsest uued animatsioonid ning selle välimust on täielikult muudetud.

Adaptive Brightness

Varem on telefonidel olnud funktsioon Auto-Brightness, mis küll toimis mõningate seadmete ja teatud tingimustes, teistes jällegi mitte. See viga on nüüd uue opsüsteemi versiooniga parandatud. Adaptive Brightness haarab enda alla nii käsitsi kui automaatset ekraani ereduse muutmise funktsiooni. Nüüd muutub ekraani eredus vastavalt ümbritseva keskkonna valgusele ning kasutaja ei pea pidevalt ekraani eredust reguleerima.

Personal Unlocking

Tegemist on Android L-i sisseehitatud turbemeetmega, mis hoiab telefoni lukustatuna PIN-koodi või mõne muut koodiga, kui see asub väljaspool  ohutut asukohta või siis usadusväärsest Bluetooth-i võrgu levialast eemal. Telefonile saab määrata ohutu territooiumi GPS-kordinaadid, ning selles piirkonnas olles pole seade koodiga lukustatud, väljaspool seda piirkonda tuleb telefoni kasutamiseks sisestada turvakood.

Sama kehtib ka Bluetooth-i võrgu puhul: kui näiteks nutikell on Bluetoothi kaudu ühendatud telefoniga, siis omaniku käes olles seade parooli ei nõua.  Kui telo aga asub juba väljaspool kella Sinihamba levi ulatust, siis on seade lukus.

Igatahes asi on mõeldud kasutaja mugavuse tagamiseks, alati ei ole seda PIN-koodi ju vaja ning seepärast võib koduste seinte vahel telefoni paroolid ära unustada. Kuid samas, kui eesmärgiks on näiteks nakatada seade nuhkvaraga või siis lihtsalt telefonimälus ringi luusida, siis sellisest kaitsest pole minu arvates mõttet. Keegi külalistest või töökaaslastest võib vabalt diskreetsele infole ligi pääseda, kuna mingisugust kaitset pole.

Mida aga teie arvate Android L-st? Kas need uued funktsioonid teevad Google’i opsüsteemi meeldivamaks ning meelitaks iOS-i kasutajaid või isegi lollifoni kasutajaid juurde? Kas nendel funktsioonidel on mingisugune praktiline otstarve või on tegemist lihtsalt kosmeetiliste muutustega? Kirjutage oma arvamus kommentaaridesse!

Allikad:

Android Central Personal unlocking makes security simple

PC Magazine The 10 coolest features in Android L

Gizmodo Google’s Project Volta fights dying smartphone batteries

Google Developers This is Material Design

Life Hacker The Coolest new features of Android L Google didn’t announce

Lisalugemist:

PC Magazine Kõik Android L uuendused

 

 

 

 

 

Advertisements

One thought on “6 kõige lahedamat Android L funktsiooni

  1. Pingback: Miks sinu Android ei uuendu? | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s