15 nippi, kuidas telefoniakut säästa

battery

1.maailma riikide elanike üheks kõige tihedamini esinevaks probleemiks tõstatuvad lisaks raha-ja toiduprobleemidele ka see, mis on lokaali WiFi-parool ning kas aku peab lõpuni päeva vastu? Allpool loetlen ma 15 nippi, kuidas nutitelefoni päeva jooksul elus hoida. NB! Antud nipid puutuvad eelkõige Androidi põhiseid seadmeid, kuid toimivad ka iPhone-de puhul.

NB! Postituse lõpus on üks salajane trikk, mis aitab maksimaalselt aku tööaega pikendada. Loe kindlasti lõpuni!

active-applications-screen1. Sulge taustal töötavad rakendused
Iga keha vajab töötamiseks energiat, see on vast igaühele juba põhikooli füüsika tunnist ajju sööbinud. Sama reegel kehtib ka mobiilis töötavate rakenduste puhul, ning rakendused on väga suured energiasöödikud. Tihtipeale arvame me, et vajutades seadmel kodunuppu või liikudes rakendusest välja, läheb programm automaatselt kinni, kuid see pole nii. See jääb mõneks ajaks taustal jooksma, otsib signaali, värskendab ennast pidevalt, võtab ühendust serverite ja teeb veel tont teab mida.

Ühelt poolt on see hea, kuna töötavale rakendusele saab praktiliselt silmapilkselt ligi ning vahel ongi vaja, et mitu rakendust teeks korraga tööd (näiteks kui töötab sammumõõtja ning samal ajal ka muusikapleier). Kuid päeva jooksul võib taustal töötavate rakenduste hulk ulatuda mitmekümneni, ning seetõttu ei pruugi seadme päeva lõpuni vastu pidada.

Seepärast on kasulikum iga rakendus lõplikult “maha lüüa”. Selleks on kaks moodust: automaatne ning manuaalne. Esimese mooduse kasutamiseks on loodud spetsiaalsed rakendused, app killer-d (äppi mõrtsukas), mis ühe nuppuvajutusega lülitab välja kõik või ainult kõige energianäljasemad rakendused. Kuid üldjuhul ei soovitata mõrtsukaid kasutada, kui töö saab ise ära teha.

Asi on selles, et kui rakendust on vaja tihtipeale kasutada, siis igakord selle nullist sisselülitamine kulutab rohkem akuenergiat, kui see oleks taustal töötanud. Pealegi võib task-killer katkestada mõne olulise protsessi (näiteks failide üleslaadimise) ning see ei too üldjuhul midagi head kaasa. Seepärast tuleks eelistada käsitsi varianti:

 1. Samsung-i seadmetel tuleb hoida all kodunuppu ning avanenud rööp-rapsimise (multi-task) akna vasakus nurgas tuleb vajutada ring-diagrammile. Seejärel tuleb Active Application sakis loetletud rakenduste töö lõpetada, vajutades “End”. Selle peale hüppab välja hoiatusaken, milles öeldakse, et rakenduse sulgemine võib kaasa tuua vigu süsteemis. Kuid üldjuhul on see lihtsalt tühja hirmutamine.
 2. Muudel Androidi seadmetel on asi veidi kergem: tuleb vajutada rööp-rapsimise aken, mis asub ekraani alumises osas ning seejärel ükshaaval ebavajalikud rakendused kõrvale lohistada (Muide, sama meetod toimib ka Samsungi seadmete puhul).

Lisaks aku säästmisele vabastab see seadme mälu ning telefoni käsitlemine peaks pisut kiiremaks minema.

2. Lülita välja gimmicku-d

Iga telefonitootja tahab oma aparaati teha potentsiaalsete ostjate jaoks köitvamaks ning põnevamaks, ning seetõttu paigutakse telefoni igasugu lisapasunaid, näiteks häälkontrolli, käežestide äratundmine, nutikas kerimine jne. Mõningad nendest on tõesti kasulikud, mida on meeldiv igapäevaselt kasutada, kuid üldjuhul kasutame me neid funktsioone vaid telefoniga tutvudes või siis  sõprade ees uhkustades, “näe, mis mu telo teha oskab!”

Sellised funktsioonid on küll lahedad, kui sellel on ka oma hind, nimelt elektrienergia. Ning gimmick-d on vägagi energia näljased. Seepärast on mõistlikum need funktsioonid välja lülitada kui sa neid pidevalt ei kasuta.


3. Lülita välja taustavalgus

Kui sa vaatad seadete alt aku kulumise parameetreid (Settings=>General=> Battery) siis tõenäoliselt on kõige energianäljasem asi seadmes selle ekraan. Selleks, et akust rohkem välja pigistada, on otstarbekas ekraani taustvalgustuse eredust muuta. Keera valgustase minimaalseks, nii et aku ei kuluks, kuid samas et ka näeksid ka ekraanil olevat pilti.

Paljudel seadmetel on olemas funktsioon, mis kohandab taustavalgust vastavalt ümbritseva keskkonna valgustusele (Automatic Brightness). See ei pruugi alati õigesti toimida ning akusäästmise asemel teeb ta hoopis vastupidist.

image208

Seetõttu tuleb automaatne seadistamine välja lülitada, ning reguleerida taustavalgust vastavalt oma vajadustele. Pealegi pole see nii keeruline, tuleb vaid mööda ekraani sõrm ülevalt alla libistada, ning juba näedki vajalikku kerimisriba.

4. Kasuta tumedat taustapilti

Paljudel keskmise ja kõrge hinnaklassi telefonid on varustatud AMOLED ekraanidega. Amoled ekraan töötab sellel põhimõttel, et pildi kuvamiseks valgustatakse ühte kolme värvi pikslist, kas punast, rohelist või sinist. Nende värvide kombineerumisel tekibki värviline pilt. Juhul kui on vaja näidata musta värvi, siis ühtegi pikslit ei valgustata, seetõttu kulutab must värv vähem energiat. Sellest tulenevalt soovitan kasutada tumedat või lausa süsimusta luku-ja koduekraani taustapilti.

Samuti võib akut säästa, kui lülitada rakendused öörežiimile. Selliselt juhul kasutatakse vähem valgust, mis on hea nii akule kui ka silmadele.

change-wallpaper-to-black

5. Eemalda widget-d ja liikuvad taustapildid

Widget-id ehk siis vidinad on mugavad lisapasunad, mis on silmale meeldivad ning mis teevad seadme kasutamise mugavamaks. Kuid otsides seda mugavust ning muutudes üle mõistuse laisaks, topime me ekraanid vidinatega täis, nii et töölaud näeb välja nagu algaja arvutikasutaja veebilehitseja tööriistariba. Sama lugu on ka  liikuvate taustapiltidega: nad on ilusad ja lahedad, kuid nad kipuvad aku energiast tühjaks sööma.

image217
Mugavusel ning ilul on oma hind, vidinad tahavad pidevalt värskenduda, pilt pidevalt muutub, vidinad on pidevalt ühenduses  luureagentuuride, tähendab Internetiga ning see kõik koormab seadme akut. Nii, et palun, jätke töölauale ainult need vidinad, mis on tõesti hädavajalikud ning vältige liikuvaid taustapilte.

6. Reguleeri ekraani une-aega

See peaks tulenema vast juba loomulikust intelligentsist, aga igatahes, palun vähendage aega, mil ekraan on tühja sisse lülitatud. Mida lühem ajaperiood, seda vähem akut kulub.

7. Lülita välja LED-lambid

Mis mind nutitelefoni puhul häirib, on selle pisike LED-lamp, mis hakkab vilkuma iga pisikese asja peale. Esiteks see ei lase keskenduda, see püüab pilku ning mis kõige tähtsam, see kulutab väga palju akuressurse. Seda kulumist on isegi reaalajas palja silmaga näha, kui vaadata aku laetuse tasemet paar minutit järjest. Minu soovitus: Lülitage LED-lambi valgustus välja.

8. Lülita välja GPS, WiFi jms. ühendused

Nutitelefonidesse sisse-ehitatud GPS, WiFi, NFC, Bluetooth ning muud moodulid teevad telefoni väga lahedaks ning funktsionaalseks, kuid samas, need moodulid on ka ühed parajad energiavampiirid.

WiFi, Bluetooth-i, LTE moodul otsib pidevalt ruutereid, antenne ja muid, millega saaks ühendust võtta ning see röövib suurel hulgal energiat. Mõistlik oleks need funktsioonid välja lülitada, kui sa neid just parasjagu ei kasuta.

image210

 

Nende funktsioonide välja lülitamine on suhteliselt lihtne, tuleb lihtsalt sõrmega alla lohistada ning vajutada vastavate paneelide peale (värviline paneel tähendab, et moodul on sisse lülitatud, tume paneel tähendab vastupidist).

Samas, tuleb meeles pidada, et kui GPS-moodul on välja lülitatud, siis varguse-vastased rakendused seadet üles leida ei saa.

9. Muuda rakenduste sätteid

Mõningad rakendused, eelkõige sotsiaalmeedia ning e-posti rakendused värskendavad end pidevalt ning toovad internetist pidevalt infot juurde. Ning nagu me juba aru saame, siis akule see jõudu juurde ei anna. Üldjuhul pole vajalik, et rakendus värskendaks end iga 5 minuti tagant,  ning uuenduste sagedust võib õnneks muuta. Kui rakendus uuendab end iga 5 minuti tagant, siis võib seda intervalli pikendada kuni mitme tunnini või lasta rakendusel värskenduda alles siis, kui sa selle sisse lülitad. Kui on tegemist on harva kasutatava äppiga,  siis võib selle vaigistada, nii et ta ei uuendaks ennast üldse.

10. Eemalda ebavajalikud rakendused

Äppid võivad ühel hetkel omavolitsema: ennast iseseisvalt värskendama, laadima midagi iseseisvalt pilvehoidlasse ja teha veel palju imevigureid. Selline tegutsemine kulutab akut ning soovitav on kustutada rakendused, mille otstarvet te ei tea ning mida te nagu nii ei kasuta.

image216

11. Vähem meelelahutust

Igatahes, nagu te juba ehk ise mõistate, siis muusika ja video taasesitus on vast kõige energianäljasemad protsessid nutiseadmes, ning kui te olete keset tühermaad või metsa, ning telefoni aku on 10%-peal, siis vast pole eriti mõistlik hakkata muusikat kuulama või  “Vapraid ja ilusaid” 1.hooajast peale vaatama.

12. Lülita vibratsioon välja

Telefonides tekib vibratsioon elektrimootori töö tulemusena, mis on iseenesest suur energiaraiskamine. Seepärast on kasulikum igasugu vibratsioon (ka nn. haptic feedback) võimaluse korral välja lülitada.

turn-off-vibrations

13. Uuenda tarkvara/püsivara

Tarkvara ning püsivara uuendamine on tihtipeale üsna tüütu ülesanne, kuid see on nagu vastiku maitse ravim: vastik protsess, aga tulemus on kasulik. Uuendatud äppi või püsivara versioonis võib olla kinnilapitud mõni viga, mis laseb rakendusel akut ökonoomsemalt kasutada.

14. Kaitse seadet üleliigse kuumuse/külma eest

Nagu ka inimestele ei meeldi liialt palavad või külmad ilmad, nii ka ei meeldi need ka seadme akule. Liialt keerulist juttu ma siia ei viitsi kirjutada ning  seepärast selgitan lühidalt: akule meeldib kõige rohkem toatemperatuur: 20-25 kraadi. Akule teevad liiga juba temperatuur alla nulli ning temperatuur üle 70 kraadi. Nii et koos hommikusöögiga mikrolaineahju seda panna ei ole vast eriti mõistlik. (pilt mikrolaine ahjus soojendatud  telost).

SONY DSC

15. Kasuta säästurežiimi või spetsiaalseid äppe

Paljudesse viimase 1-2 aasta jooksul ilmavalgust näinud nutitelefoni on sisse-ehitatud säästurežiim, mis automaatselt vähedab
ekraanieredust, katkestab igasugu sidemed välismaailmaga, sulgeb rakendused ja teeb kõik mis vajalik, et akut säästa. Kui selline variant aga ei sobi, siis Google Play’s võib leida sadu erinevaid rakendusi, mis väidetavalt aitavad teil akut säästa või lausa selle mahtu suurendada. Igatahes need on nagu mustlas-eided, kes lubavad kes teab mida. Igat üht kontrollida tõesti ei saa. Küll aga oskan ma teile soovitada paar rakendust, mille olen ise läbi proovinud:

turn-off-services

Battery Doctor on vast üks parimaid rakendusi, mis aitab akut säästa. Äpp näitab kui palju peab aku vastu minuti täpsusega, see näitab ära kõige energianäljasemad rakendused ning see teeb rakenduste ja moodulite välja lülitamise väga-väga lihtsaks. Pealegi on sellel väga ilus kasutajaliides.

Clean Master on eelkõige puhastus rakendus, mis eemaldab ajutised failid ning muu rämpsu, mis risustab seadme mälu. Puhas seade saab kiiremini töötada ning ka kulutab energiat vähem.

AutomateIT on põhimõtteliselt Tasker-i tasuta ja kasutajasõbralikum kaksikvend. Sa saad määrata millal ja millistel tingimustel moodul või rakendus sisse või välja lülitab. Äpp annab kasutajale väga suurt vabadust katsetamiseks ning seega võid julgelt proovida, milline reegel või retsept sinu seadmele ja eluviisiga kokku sobib.

 

Üleval väljatoodud nipid ja trikid võivad teil aidata akut säästa. Võid rahulikult valida ühte või kahte moodust, neid omavahel kombineerida või lausa kasutada kõiki korraga (kuid sellisel juhul pole telefoni kaasaskandmisest mingit tolku). Niisiis, nüüd see salajane moodus, mis aitab seadme akut maksimaalselt säästa: lülita telefon välja, kui oled lähedaste seltsis.

Millise nippi jätsin ma mainimata? Palun jäta kommentaare!

Allikad:

AndroidPIT  How to save battery life: 16 tips to extend battery performance

Make Use Of  9 Proven, Tested Tips To Extend Your Android’s Battery Life

Trickslove  7 Best Tips to Extend Android Battery Life

How-to Geek Complete Guide to Maximizing Your Android Phone’s Battery Life

Kiip Lihtsad nipid, kuidas pikendada nutitelefoni aku kestvust

Lisalugemist

ZDNet Suurimad aku energiavampiirid

7 kommentaari “15 nippi, kuidas telefoniakut säästa

 1. Kui ma just internetti ei vaja, siis data connection on off. Samuti kehvemas levipiirkonnas on 3g või 4g välja lülitatud, päevake ooteaega kindlalt juures. Tahvel nimega Prestigio on minu kaaslane.

  • Kehvema leviga kohas kasuta vaid GSM ühendust…levi parem ja ei koorma otsimisega akut…
   Lisaks kasutan väljalülitamise asemel Autonoomset või siis Lennureziimi.

   • Lennurežiimi kasutamisel tuleb arvestada, et siis ei saa kõnesid vastu võtta ega ka helistada. Sama hästi võiks telefoni lihtsalt välja lülitada. Aga aitäh kommentaari eest!

 2. Pingback-viide: Miks ei tasu äppi tappa? | tehnikarott
 3. Pingback-viide: Kuidas leida kaduma läinud Androidi? | tehnikarott
 4. Pingback-viide: Digikoristuse ABC ehk soovitused digiprügi koristamiseks – SAAGA

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s