Käpad küljes: iPhone 6

image

Praktiliselt igal sügisel on tehnika-maailma peamiseks teemaks Apple. Ka see sügis pole erandiks, ning Õun esitles kahte oma uue põlvkonna telefoni ja nutikella. Kogu internet on üle-ujutatud arvustustest, avamustest, piltidest, paroodiatest ja muust säärasest, mis suuremal ja vähemal määral puutub Apple’i uut toodangut. Mina tahan ka trendiga kaasa minna ning seepärast toon teieni oma arvamuse uuest iPhone-st.

Esiteks avaldan väga suurt tänu Apple toodangu edasimüüjale, Valge Klaar-le, mis oli lahkesti nõus andma mulle arvustamiseks iPhone viimast mudelit.

Tehnilised näitajad

Mõõdud: 138.1 x 67 x 6.9 mm
Kaal: 129 g
CPU: 2-tuumaline Cyclone taktsagedusega 1.4 GHz
Ekaan: 4.7-tolline IPS LCD ekraan, LED taustvalgustusega
Ekraani resolutsioon: 750 x 1334 pikslit
Pikslitihedus: u. 326ppi
Eesmine kaamera: 1,2 MP
Tagumine kaamera: 8 MP, pildi resolutsioon 3264 x 2448 pikslit
Vahemälu: 1 GB
Sisemälu: 16/64/128 GB
OS: iOS 8
Hind: ~1000€

Disain, suurus, mugavus    

IPhone 6-te kätte võttes saab kohe aru, et tegemist on väga kvaliteetse seadmega. Praktiliselt peegelsileda alumiiniumist korpusega telefon istub kindlalt ja mugavalt peos ning seda on vägagi meeldiv käes hoida. Selle lühikese perioodi jooksul, mil uus iFöön mul sõrmede vahel oli, tundsin ma end kõrgemasse ühiskonna kihti kuuluvana.
image

Aparaat tundub olevat ühest metallitükist välja lõigatuna ning mingisuguseid logisevaid, lahtikäivaid ja potentsiaalseid kaotsi minevaid detaile pole, kui SIM-kaardipesa kattet arvestamata jätta.

Ma olen käes hoidnud ka 4-tollist iPhone’i ning too tundus mulle lapselikult pisikesena. Justkui loodud lapse- või naisekäe jaoks. Eelmine iPhone mudel ei meeldinud mulle just suuruse pärast, kuna seda oli minu jaoks ebamugav kasutada. Kuid nüüd, mil iFöön on kasvanud pea 2 sentimeetri jagu, mahub see kätte peaaegu nagu valatult. See pole ei liiga suur ega liiga väike, just paras keskmise suurusega mehekäe jaoks.

Kuid disaini poolt on siiski märkus, mida on vast paljud teised arvustajad välja toonud: kaamera objektiiv. See punn korpuse tagaküljel oli küll segav ning sõrm takerdus selle taha kinni. Probleemi  saab lahendada pannes telefonile ümbris peale, siis ei tungi objektiiv välja, kuid minu arvates peaks telefon olema mugavalt kasutatav juba pakendist välja võttes.

Ekraan

Telefoni ekraan minus erilist vaimustust ei tekitanud. Pilt ekraanil on küll ilus ning terav ning ekraani vaatenurk on iFöönil 170-kraadi paiku, kuid tänapäeval ei avalda sellised ekraanid enam vast kellelegi enam muljet. Pealegi on tegemist LCD-ekraaniga, mis ei ole enam moes.

Kaamera

Vaatamata sellele, et kaamera maatriks on vaid 8 megapiksline, saab iFööni kaameraga teha vägagi korralike pilte. Pole küll kvaliteedilt sama, mis peegelkaameraga tehtud pilt, kuid üsna selle lähedane.
image

Tarkvara

Niisiis, iOS 8. Mina pole ise kunagi pikemat aega iOS-ga seadmeid kasutanud, kuid olen kuulnud ning näinud, et tegemist on suhteliselt stabiilse ning töökindla opsüsteemiga.
image

1,4 gigahertsine protsessor jooksutab rakendusi väga sujuvalt ning rakendused avanevad praktiliselt silmapilkselt.

Minule meeldis iOS-i puhul see, et tootja poolt paigaldatud rakendusi on tahtmine kasutada, mitte hakkata rakendusepoest alternatiive otsima. Ning ega telefon pole ka üleliia Apple’i rakendustega risustatud. Muidugi igale kasutajale pole vast tarvis igat eelpaigaldatud äppi, kuid nagu inglise keeles öeldakse: one man’s trash is another man’s treasure, ehk maakeeli: mis ühe jaoks praht, on teise jaoks varandus.

Miinuseks on iOS-l nagu ikka see, et kasutajaliidese välimust ei saa muuta(jailbreak-ta) ning tegemist on väga suletud süsteemiga. Kasutajate jaoks, kes on rahul Apple piirangutega ja seadistustega, on see hea asi. Kuid nendele, kes vajavad rohkem valikuvabadust, on see probleemiks.

Muu nänn

Sellisest lisanännist nagu NFC-st ja Health nimelisest äppist oskan ma rääkida vaid puhtalt teoorias. Käed-küljes kogemust mul nendega pole.
image

Health on rakendus, mis koondab enda alla kantavate seadmete kogutavaid terviseandmeid, nagu
näiteks südamelöökide arv, hingamisrütmi jms. Äpp annab ülevaate inimese tervislikust seisundist, mis võimaldab õigeaegselt vajalikke meetmeid rakendada, enne kui inimese tervis on täiesti tuksis.

Iseenesest on sellise äppi olemasolu hea, kuid minul on kaks küsimust: kas Health rakenduse olemasolust on üldse mingisugust kasu päriselus? Kas see paneb kellegi oma tervisest rohkem hoolima ja kas seda hakatakse kasutama meditsiinis patsientide tervise jälgimiseks?

Minul on kahtlus, et tegemist on gimmick-ga, mida vähesed kasutama hakkavad.

Teiseks küsimuseks on Health-i kogutavate andmete turvalisus. Kui ühe ettevõtte pilvehoidlast lekivad inimeste isiklikud pildid interneti, siis mina ei usaldaks oma terviseandmeid samale ettevõttele.

Teiseks nänniks, mille Apple välja tõi, on NFC kiip. See peaks telefoni väga palju funtsionaalsemaks muutma, kuid siin on üks “aga” . Nimelt saab iFöön 6-s NFC-d kasutada vaid Apple Pay maksesüsteemi raames. Arvestades seda, et paljudes riikides seda maksesüsteemi ei saa kasutada, on hetkeseisuga NFC vaid järjekordne iPhone 6-e gimmick.

Kokkuvõte

iPhone 6 on töökindel ning ilus aparaat, mis on pigem loodud luksusesemeks, kui igapäevaselt kasutatavaks seadmeks. Kui tahate teid ümbritsevatele inimestele muljet avaldada, näidata oma majandusliku seisu või staatust ühiskonnas siis oleks iPhone 6 õige valik.

Kui aga tahate lihtsalt telefoni mis toimiks siis oleks mõistlikum valida kas Androidi-aparaat või siis mõni eelmise põlvkonna iFöön.

Igatahes vaatamata oma plussidele ei too iPhone 6 praegu midagi uut mängu ning tegemist on lihtsalt hea telefoniga. Ei midagi rohkemat.

Veel kord suur tänu Valgele Klaarile!

Advertisements

3 thoughts on “Käpad küljes: iPhone 6

  1. Ohoo, äge et proovida said, sest hind on päris pirakas. Ma pole kunagi ise isiklikult iPhone’idega kokku puutunud ja nad ei ole üldse meelepärased olnud, aga vot iPhone kuue järele jookseb küll suu miskipärast vett. Tean, et sisu poolest pole midagi uut, aga uus disain ja kuju on just väga sümpaatsed. Eelmised olid minu arust natuke liiga kohmakad ja kitsad.
    Hea lihtne ülevaade ja nõustun, et kõige negatiivsem aspekt tundub vast olevat kaamera. Noh, et uue versiooni väljatulekuga oleks võinud ja selle võimsust ja kvaliteeti ka tibake tõsta võrreldes eelmise mudeliga, aga tuleb tõesti tõdeda, et kvaliteedil väga viga ei ole. 🙂

    • Probleem pole kaameras, vaid selle objektiivis, mis telefoni kerest välja ja tungib. Kui telefon oleks veidi paksem, poleks probleemi olnud. Aga aitäh kommentaari eest

  2. Pingback: Mis on Retina ekraan? | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s