Kuidas jagada mobiilset interneti?

Tethering

Päev, mil ma sain teada, et saan oma telefoni mobiilset interneti jagada oma tahvelarvutiga, on see päev, mil ma armusin tehnoloogiasse veelgi rohkem. Ma usun, et ma pole ainuke, kes seda tehnoloogiat kasutab ja vaevalt jään ma ka viimaseks. Selles postituses räägin lähemalt tethering-st ning võrdlen erinevaid neti jagamise mooduseid.

Tethering, mida võib  maakeelde mugandada kui tetramine, on protsess mille käigus üks nutiseade jagab interneti ühendust teiste seadmetega, millel pole püsivat internetiühendust. Põhimõtteliselt saab siis näiteks mobiilse interneti püsiühendusega nutitelefonist mobiilne ruuter, mis annab heldelt ligipääsu  ülemaailmsele võrgule muudele nutikatele seadmetele, näiteks arvutile, tahvelarvutile või mängukonsoolile.

182b1ojaedioppng

Milleks seda teha?

Kujuta ette olukorra (pole vast mõttet kujutlusvõimet koormata, küllap igaüks on sellega kunagi kokku puutunud) et oleks vaja kasutada interneti aga läheduses pole korralikku avatud WiFi leviala või siis on olemasolev väga aeglase kiirusega. Õnneks on taskus üks vidin, millel on kindel ja kiire mobiilne ühendus, kuid sellelt vidinalt internetis surfamine pole mugav ega praktiline. Mida siis teha? Võtad välja telefoni teed krõps-krõps ja mõne hetke pärast näeme, et on ilmunud uus, tugeva signaaliga WiFi pääsupunkt.  Nüüd on sinu kasutuses üks ilus, mõnus-magus internetiühendus.

Tetramisel on omad plussid: see tagab ohutuma internetiühenduse, kui avalikud WiFi-võrgud. See aitab raha kokku hoida, näiteks saab kasutada kahe või enama nutiseadme kohta ühte mobiilse interneti paketti. Kui tetramine käib USB kaudu, siis on võimalik kokku hoida sülearvuti akut.

Mis on ohud?

Võimalikeks ohtudeks võib pidada seda, et sideoperaator ei pruugi kasutajale tetramist lubada, aga õnneks meil Eestis sellist probleemi kuuldavasti pole. Kui sul on piiratud mahuga mobiilse internetipakett, siis tetramise käigus võib see maht väga kiiresti täis saada. Kui sa oled oma nutitelefonil igasugu automaatsed värskendused ja alla laadimised ära keelanud, siis seadmel, millega te netiühendust jagate, ei pruugi nendest piirangutest teadlik olla ning hakkab südamerahuga suuremahulisi rakenduste uuendusi seadmesse tirima. Seepärast tasub alati üle korntrollida, et külalisseadmes poleks sisse lülitatud automaatse värskendamise funktsioon.

Screen-shot-2010-06-04-at-8.26.52-AM

Muidugi ei tee tethering ka nutiseadme riistvarale rõõmu: see koormab tugevalt seadme protsessorit ning ka jagatud internet pole teab ka mis kiire. Teatud kiiruselangusega tuleb kindlasti arvestada.

Kuidas seda teha?

Tänapäeval on praktiliselt kõikidel telefonidel võimalik olemas tetramise funktsioon. Interneti on võimalik jagada kolmel viisil: Bluetoothi, USB kaudu või siis muuta telefon WiFi pääsupunktiks. Apple’i telefonides on Bluetoothi ja USB kaabli kaudu tetramine võimalik  opsüsteemist iOS 3.0, Windows Phone-des 6,5 ja 7 ning Androidi platvormil juba Külmutatud jogurtist (2.2 Froyo). WiFi pääsupunkti funktsioon on olemas juba mõningatel Androidi aparaatidel,  Apple mobiilsetel masinatel iOS-ga 4.2.5 ja uuemad ja Vindousföön 6.5 ning uuem.

Praktiliselt kõigil kolmel platvormil toimub tetheringu üles seadmine samamoodi, seepärast ma ei hakka iga opsüsteemi kohta kirjutama, kuidas üht või teist moodi see asi käib. Kuna minul on igapäevaseks masinaks Android ja see on ka kõige levinum platvorm, siis näitena kasutan ma seda.

USB tethering

  1. Ühendage telefon USB-kaabli kaudu sülearvutiga
  2.  Edasi Settings=> Connections=> Tethering and Wi-Fi hotspot=> Valige USB tethering

Mõne aja pärast peaks ilmuma teavitus et ühendus on loodud või midagi taolist.

Kiirus: Allalaadimine 6,97 mbs. üleslaadimine 2.02 mbs

Aku: Kui sülearvuti oli ühendatud vooluvõrku siis oli telefoni akukulu olematu ning seade ise laadis akut. Kui aga sülearvuti töötab oma aku jõul, siis hakkab nii telefon kui arvuti üksteise akumahtusid tühjaks sööma.

muo-androidtethering-usb-cable

Bluetooth tethering

Telefonis:

  1. Seaded=> Connections=> Tethering and WiFi hotspots, selle alt valida Bluetooth tethering

Arvutis:

  1. Control Panel=> Hardware and Sound=> Devices and printers
  2. Vajutage parema hiireklahviga telefoni pisipildile ning selle alt Connect using=> Access point

Nüüd peaks telefon teada andma, et ühendus arvutiga on loodud.

Kiirus: Allalaadimine: 0.35 mbs; üleslaadimine: 0.78 mbs;

Aku: Bluetoothi ühendus kulutab üsna aplalt telefoniakut. 10 minutilise kasutuse järel haihtus 5% akus talletatavast energiast.

muo-androidtethering-usb

WiFi hotspot

Telefonis:

  1. Seaded=> Connections=> Tethering and WiFi hotspots
  2. Lülita sisse Portable WiFi hotspot
  3. Vajuta WiFi võrgu nimele ning avanenud aknas saad valida, kas lubad ühendust võtta WiFi-ga igale või ainult kindlale seadmele.
  4. Vajutades ekraani alumises paremas nurgas olevat nuppu Configure saab anda WiFi võrgule nime, määrata parooli ja teha ka täpsemaid seadistusi, kuid ma soovitan piirduda vaid nime ja parooli muutmisega. Turvalisuse eesmärkidel vältige avatud võrgu loomist. Ei taha neid priileivasööjaid, kes raisakotkastena kohe hakkavad teie kulul interneti kasutama.

muo-androidtethering-wifi

Arvutis:

  1. Otsi WiFi võrkude nimekirjast enda loodud võrk(vaikimisi peaks selle nimetus olema AndroidAP) ja sisesta parool.

Nüüd peaks sülearvutis mobiili WiFi olema.

Kiirus: Allalaadimine: 16.01 mbs; üleslaadimine: 4.45 mbs

Aku: Nagu ka Bluetoothi võrgu puhul, kulutab ka see akut korralikult. 10.minutiga on kulutanud 5% akust, kuid samas on WiFi kaudu jagamine veidi ökonoomsem kui Bluetoothi kaudu jagamine.

Nagu näed, siis kõigest kolmest tetramise viisist on kõige säästlikum USB-kaabli kaudu netiühenduse jagamine. Kuid see pole vast kõige mugavam, kuna seda vajaliku juhet pole alati käepärast ja juhtmetega millegi ühendamine pole enam moes. Juhtmevabalt interneti jagamine on mugavam, ühendus on kiirem, kuid see kulutab akut tunduvalt.  Kuid lõpliku otsuse kas kasutada telefoni pääsupunktina või siis riskides kasutada mingit avaliku WiFi võrku on juba sinu otsustada.

Kui sulle meeldis see artikkel, siis palun jaga seda sõprade tuttavatega!

Allikad:

Android Central Android 101: Tethering

Computer World Wi-Fi tethering 101: Use a smartphone as a mobile hotspot

MakeUseOf Tethering: How To Use Mobile Internet On Your PC

Mobileoffice About What is Tethering?

PC Advisor How to use your smartphone as a Wi-Fi hotspot: a guide to internet tethering

Wikipedia Tethering

 

 

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s