Mis on Retina ekraan?

retina_display

Praktiliselt igal Apple’i pressikonverentsil esitletakse juba olemasolevat toodet, mille nimetusse või siis kirjeldusse lisandub maagiline sõna “Retina”. Kuid mida see tähendab ja miks on Õun nii uhke selle üle?

Apple esitles iPhone 4-ga uut tüüpi ekraani, mis kannab nime Retina display. Apple muudkui kiitleb seadmetega, millel on sedasorti ekraan, kuid mis see Retina ekraan õieti on ja milles poolest ta tavalisest ekraanist erineb? Kogu asi seisneb tegelikult vaid pikslitiheduses.

Mis on pikslitihedus?

Pikslitihedus on suurus, mis näitab, kui palju piksleid mahub ühele ekraan mõõtühikule. Tihedust saab mõõta kas pikslit/tolli kohta (ppi) või siis pikslit/sentimeetri kohta (ppcm). Mida rohkem piksleid on ühe mõõtühiku kohta, seda teravamat ja ilusamat pilti näitab ekraan.

Asja näitlikustamiseks võtame ette teleriekraani, mille resolutsioon 1920×1080 pikslit. See tähendab, et horisontaalselt on meil reas 1920 pikslit ja ülevalt alla 1080 pikslit. 3.klassi matemaatika appi võttes saame teada, et ekraanile mahub 2.073.600 pikslit. Vaadates teleriekraani 2-5 meetri kauguselt, siis üldjuhul meie silm ekraanil olevaid piksleid eristada ei suuda. Kui aga sama lahutusega pilt panna kinolinale,  paistab pilt häguse ja pikseldatuna. Esimesel juhul mahub ühele ekraani pinna mõõtühikule suur hulk piksleid, mille tulemusena on pilt terav, teisel juhul tuleb pikslitega katta suur ala ning ühe mõõtühiku kohta on sellisel juhul vähem piksleid ning pilt näeb seepärast vastik välja.

High-Pixel-Density-Vs-Low-Pixel-Density

Ekraani pikslitihedust saab mõõta kasutades põhikooli matemaatikat:

 1. Esiteks leiame diagonaalse resolutsiooni, milleks tuleb kasutada Pythogorase teoreemi:
  • d_p on ekraani diagonaalne resolutsioon
  • w_p on pikslite arv horisontaalis                   d_p = \sqrt{w_p^2 + h_p^2}
  • h_p on pikslite arv vertikaalis
 2. Teiseks tuleb meil teha lihtne jagamine, kus d_i on ekraani füüsiline suurus diagonaalis tollides.

PPI = \frac{d_p}{d_i}

Või siis saab lihtsalt kasutada kalkulaatorit.

Mis on Retina ekraan?

Apple väidab, et inimese silm suudab lahutada piksleid 25 sentimeetri kauguselt ekraanilt, mille pikslitihedus on 300 ppi-d. Inimese silmanägemine oleneb paljudest faktoritest, kuid oletame, et Apple’l on õigus. 4.põlvkonna iPhone’del ning 5.põlvkonna iPod Touch-dega esitleti maailmale nn. Retina ekraan, mille pikslitihedus on 326 pikslit tolli kohta. Kasutajale peaks seetõttu jääma ekraani vaadates mulje, et pilt polegi pikslitest kokku pandud.

9-stunning-examples-of-the-new-ipad-s-retina-display-629e9b2ec4

Nii et siis Apple on lihtsalt kindla suurusega ekraanile rohkem piksleid toppinud? Sedant küll, kuid asi pole nii lihtne. Retina ekraani kirjeldades tuleb kasutusele uus parameeter, ning seda mõõdetakse on piksel/kraadi kohta. Selle arvutamiseks võetakse kaks pikslit, mis on üksteisest 1 kraadi kaugusel ning võetakse arvesse ka kaugust silmast. Niiviisi moodustub kolmnurk ning võttes appi kõigile tuntud Pythogorase teoreemi, saame arvutada, mitu pikslit mahub välja kujunenud kolmnurka. See näitaja ongi pikslit kraadi kohta.

viewing-angle-retina-display

Kui meile on antud 300 pikslit ning vahemaa silmamunani on 25 cm siis on ekraanil  1 kraadi kohta 53 pikslit. Iga telefoni ekraan, mille PPD näitaja on 53-st suurem, võib pidada seda Retina ekraaniks, ehk siis tavalisel kasutamisel ei tohiks kasutaja ekraanil ühtegi pikslikribu näha olla. Loomulikult võib PPD näitaja oleneda seadmest ning optimaasled näitajad on erinevad.

Siinkohal toon välja näitajad, mille puhul on tegemist Retina ekraaniga

ekraani suurus pikslitihedus  PPD resolutsioon vaatekaugus
iPhone 6  4,7 tolli  ~326 ppi/128 ppcm  57  1334×750  10 tolli/25 cm
 iPhone 6 plus  5,5 tolli  401 ppi/157 ppcm  70  1920×1080  10 tolli/25 cm
 iPad Air 2  9,7 tolli  264 ppi/105 ppcm  69  2048×1536  15 tolli/38 cm
 iPad mini 3  7,9 tolli  326 ppi/128 ppcm  85  2048×1536  15 tolli/38 cm
 iMac  27 tolli  218 ppi/86 ppcm  76 5120×2880  20 tolli/51 cm
 Macbook Pro  15 tolli  220 ppi/87 ppcm 77  2880×1800  20 tolli/51 cm
 iPod Touch  4 tolli  ~326 ppi/128 ppcm  57  1136×640  10 tolli/25 cm

Kuidas seda saavutatakse?

Kui teil on tahtmist teada, kuidas selline ime-ekraan valmis saadi, siis soovitan vaadata seda videot:

Kriitika

DisplayMate Techologies ettevõtte tegevjuht, Raymond Soneira seadis Apple’i väited Retina ekraanist kahtluse alla. Soneira sõnul on inimesele silm võimeline eraldama piksleid palju tihedamal pinnal, kui 326 pikslit tolli kohta. Tema sõnul peaks ekraani pikslitihedus olema vähemalt 477ppi et inimesesilm ei suudaks piksleid eristada 30 sentimeetri kauguselt.DisplayMate tegevjuhi sõnul on Apple’i uue ekraani nimetus eksitav ning et tegemist on vaid järjekordse turundustrikiga, milles Apple paneb harilikele asjadele ning nähtustele värvikaid nimetusi. Kuid USA neuroloog, Bryan Jones tõestas, et Apple’l on õigus ning tegemist on tõesti Retina ekraaniga, millelt silmamuna ei suudaks eristada piksleid. Jones tõestab oma seisukoha ära kasutades keerukaid termineid aga maakeelde tõlkides tähendab seda, et silma võrkkest on tõepoolest võimeline eristama piksleid ka suurema pikslitiheduse puhul, kuid silm ei koosne ainult võrkkestast ning kui arvestada ka silma teiste osade funktsioonidest ning silma kui terviku toimimisest, siis tuleb välja, et Steve Jobs’l oli õigus.

retina-100611-2

Selle rakendusmatemaatika loengu kokkuvõtteks võib öelda, et  Retina ekraan on Apple’i suure pikslitihedusega ekraan, millel harilikul kasutamisel ei peaks ühtki pikslit paistma. Nii lihtne see ongi.

Allikad

MakeUseOf How does Retina Display work

The Unofficial Apple Weblog iPads and Retina Displays: Doing the math

The Register Neuroscientist: iPhone 4’s ‘Retina display’ not bullsh*t

Wikipedia Retina Display

Advertisements

3 thoughts on “Mis on Retina ekraan?

 1. Pingback: Käpad küljes: iPad Air 2 | tehnikarott
 2. Pingback: Käpad küljes: iPhone 6 | tehnikarott
 3. Pingback: Mida arvata Apple’i nutikellast ja uuest Macbook’st? | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s