Mida arvata Apple’i nutikellast ja uuest Macbook’st?

Apple-Watch-logo-main1

Eile toimus San Francisko’s Apple’i järjekordne toote esitlus, mille raames tutvustati lähemalt Õuna nutikella ning ka täiesti uut sülearvuti mudelit. Kuna kogu internet sumiseb viimasel ajal sellel teemal ning ka minul näpud sügelevad sellest kirjutama, otsustasin jagada oma arvamust nendest kahest seadmest.

Õunafirmasse saab suhtuda kahel viisil: kas vihata või jumaldada, kolmandat pole antud. Küll aga minu suhtumine jääb sinna vahe peale. Ma olen Apple’i seadmeid kasutanud ning ka minu peamiseks töömasinaks on Õuna rüperaal, kuid ma pole Apple’i fänn. Jah, nende seadmed on head, kuid see ei anna veel õigust teisi tootjaid poriga loopida, kasutajate vabadust piirata, toodetele lambiselt kõrgeid hindu määrata ja esitleda end kui maailma parimat ettevõttet.

Macbook

Apple esitles uue arvutimudeli, mis olemuselt pole liha ega kala. See pole Macbook Air ega ka Pro, see on lihtsalt Macbook. Hinnaklassi ja disaini poolest kuulub ta viimaste hulka, riistvara võimsuse poolest Air’de suguvõssa. Uus rüperaal on saadaval kahes konfiguratsioonis. Odavama aparaadi südameks on protsessor Intel Core M, mis töötab taktsagedusel 1,1 GHz; selle mäluseadmeks on 256 GB-ne SSD ning maksma läheb see 1299 USA dollarit. Kallima mudeli  mäluketas mahutab 512 GB ja selle protsessor on odavama venna omast 100 Megahertsi võrra võimsam. Maksma läheb see 1599 igirohelist.  Mõlemad masinad on varustatud  8 GB-se vahemäluga ning  12-tolliste Retina ekraanidega.

MacBook

Mõned kommentaarisõdalased kukkuvad kohe kurtma: “näh Macbook on niivõrd kallis”. Ma pole kunagi uskunud, et seda ütlen, aga tõele au andes pole need hinnad taolise riistvaraga seadmete kohta teab mis kõrged. Sellise hinna ja riistvaraga kergeid rüperaale on vast praktiliselt võimatu leida.

Kuid märkimisväärseks teeb antud seadme mitte selle  riistvara, vaid selle puudumine. 12-tolline Mäkbuuk on niivõrd õhuke (13, 1 mm), et sellele ei mahtunud ära ühtegi pesa peale USB-C pordi ja kõrvaklappide pistmiku. Ma kirjutasin Facebook’i lehele  sellest, kuivõrd debiilne ning halb on see otsus. Rüperaali ainukese pesa kaudu toimub seadme laadimine ja andmevahetus teiste seadmetega. Arvestades seda, et enamik praegusel ajal turul olevatest seadmetest on traditsioonilise paksusega USB-konnektoritega varustatud, tuleb uue Macbook’i omanikul muretseda endale adapter. Ja juhul kui ta tahab ühendada arvutiga korraga mitu seadet, tuleb tal muretseda USB-C adapter-Hub. Igatahes, mida ma öelda tahan on see, et uus USB port tekitab kasutajale  rohkem peavalu kui mugavust. Küll aga võib olukord aja pikku muutuda, kui USB-C universaalseks standardiks muutub.

sp5voqqkhuiomnowqswd

Uuel Macbook‘l puudub ventilaator, mis võimaldas teha seadme peenemaks ning ka vaiksemaks. See on igal juhul hea asi, kuid ma kahtlustan, et kui aparaat täisvõimsusel töötama panna võib see üsna kuumaks minna.

Kõige rohkem köitis minu tähelepanu seadme uus puutepaneel. Ma olen armunud praegusssse Macbook’de arvuti puutepaneeli ning uuel raalil on see veelgi funktsionaalsem. Asi on selles, et uue arvutimudeli touchpad reageerib lisaks puudutuse kohale ka selle  tugevusele, mis annab kasutajale rohkem kontrolli arvutis toimetamisel. Näiteks saab vajutuse tugevusega reguleerida, kui kiiresti toimub kerimine.

MacBook-640x353

12-tolline Macbook on erinev teistest turul olevatest seadmetest ning isegi sama tootja arvutimudelitest. Kuid kas tegemist on inovaatilise seadmega ja kas seda tasub seda aprillis ostma tormata? Esimesele küsimuse vastuseks on “jah”. Apple on tõestanud üle pika aja, et see oskab lisaks oma seadmete nimetuse muutmisele  ka olemasolevaid seadmeid paremaks teha. Õhuke Mäkbuuk on üks esimesi rüperaale, mis võttis kasutusele USB-C pesa ning kui see peaks osutuma heaks otsuseks võtavad selle omaks ka teised tootjad. See aitab omakorda luua veelgi peenemaid ning kergemaid aparaate. Sama kehtib ka Intel Core M’i protsessori ja ventilaatoritest loobumise kohta. Kui see protsessor suudab töötada piisavalt madalal temperatuuril, et jahutuseta hakkama saada, võivad tavakasutajad mõne aja pärast rüperaalide ventilaatorite sumina kõla sootuks ära unustada.

Teisele küsimusele vastan eitavalt. Kui sa peaksid ostma äsja esitletud Macbook’i, tuleb sul muretseda adapterid ning hub’d (mis maksavad omajagu) ja sa pead seda juhtmepundart endaga kaasas tassima. Teiseks, seadme aku peab Apple’i sõnul vastu 9 tundi. Minu praegune paar kuud vana Air, mille aku peaks vastu pidama 11-12 tundi, küsib päriselus särtsu iga 7-8 tunni järelt. Seega võib äsjailmunud rüperaali aku ja ka muu riistvara olla üsna nõrk ning käituda muudmoodi, kui seda tootja väidab. Isegi kui minul peaks tekkima tahtmine seda aparaati soetada, ootaksin ma paar aastat, kuni selle riistvaralised vead on parandatud, USB-C on muutunud standardiks ning ka arvuti hind on veidi langenud.

Apple Watch

Apple’i kevadise tooteesitluse peamiseks süüdlaseks on Apple Watch. Kuid mis see õigupoolest on? Tegemist on Õunafirma poolt loodud iPhone’i aksessuaariga, mida nad uhkusega nimetavad nutikaks kellaks. Kuna Apple oli viimane, kes seda sorti seadmega turule tuli, võiks arvata, et selle insenerid oskasid konkurentide vigadest õppida. Tegelikult Apple võttis turul olevate nutikellade kõige halvemad jooned, pani need kõik ühte seadmesse kokku ning kleepis sellele tagatipuks hammustatud õuna kujutise peale. Nii sündiski Apple’i oma “nutikell”.

Japanese-Apple-Watch-1

Kui emotsioonid ja eelarvamused kõrvale jätta, siis Apple’i kellal on küll omadused, mis teevad sellest mõningal määral huvitava seadme. Aparaat võimaldab teha kõnesid telefoni taskust välja võtmata, mis on üsna unikaalne funktsioon hetkel turul olevate kantavate nutiseadmete kohta. Kellas elutseb ka Siri-nimeline virtuaalne assistent, mis võimaldab anda aiföönile häälkäsklusi. Loomulikult teeb seade koostööd Apple Pay maksesüsteemiga, nii et mobiilsete maksete tegemine on veelgi mugavam (juhul kui see toimib). Apple Watch‘l on ka need funktsioonid, mis ka teistel endast lugupidavatel nutikelladel, nagu vererõhu-ja pulsimõõtur, teavituste, sõnumite, e-kirjade näitamise funktsioon ja muu pudi-padi.

apple-watch-selling-points

Kuid miks on Apple’i kell halb ja miks ma sellesse skeptiliselt suhtun? Asi on selles, et Apple Watch ei ole nutikas ega ei ole ka õigupoolest kell. Tegemist on aksessuaariga, mis ei tee praktiliselt midagi, kui see pole nutitelefoniga paaritatud. Jah, ka kõik teised nutikellad ei toimi iseseisvate seadmetena. Kuid Apple’i seadme miinuseks on ka see, et see on nõus paarituma vaid iPhone 5 või uuema mudeliga (siuke kullakaevaja). Androidi nutikelladega sellist probleemi ei esine. Apple Watch ei ole kell, see on vahend, mis aitab müüa rohkem iPhone‘e.

 

Apple‘le omaselt on teiseks probleemiks ka hind ja kvaliteet. Seadme hind on kõrge ja kvaliteet kaheldav. Kõige odavama Apple Watch’i saab kätte 350 dollari eest, asjalikum maksab $500 ringis ning 17-karaadise kullaga kaetud eksemplar maksab tervelt 17 tuhat igirohelist. Okei, Õuna kellal on tõesti mõningad kasulikud funktsioonid, kuid selle kasutusalade piiratus, rihmade kvaliteet, aparaadi hulgalised gimmick’ud ning hind ei meelita mind  sellist aparaati ostma. Pealegi on ajalugu näidanud,  et Õuna äsja esitletud tooted pole sugugi nii lahedad ja funktsionaalsed, kui need on paari aasta pärast. Apple on uute  funktsioonide lisamisega üsna kitsi, kuna järgnevatel aastatel tuleb sama seadet müüa, ning keegi ei taha osta vananenud ning piiratud kasutusvõimalusega aparaati.

B_ysG4PUYAEYn0L

Mõningad ajakirjanikud on väitnud, et Apple pole enam ainult  innovaatiline arvutitootja vaid  luksusesemete valmistaja, nagu ehete, jahtide ning käsitsi kokkupandavate autode tootja. Ei, Apple ei ole luksusesemete tootja. Lihtsalt ettevõtte juhatus on ahneks läinud ning peab ostjaid lollideks. Apple Watch, vaatamata oma hinnale on elektrooniline seade, ning see pole loodud kestma. Kalleid ehteid ja aksessuaare ostetakse ka kui investeeringut ja vara, mille väärtus püsib enam-vähem paigal ning seda saab oma järeltulijatele pärandada. Apple kellaga pole see võimalik, kuna see muutub täiesti kasutuks juba paari aasta pärast, ehk lühidalt öeldes viskab Edition’i kella ostja lihtsalt raha tuulde.

B_wFFtmWYAAKKz_

Kokkuvõte

Esmaspäevasel esitlusel näitas Apple mitut omale iseloomuliku joont. Ühelt poolt näitas ta oma võimet innoveerida, julgust riskida ning seda, et nad on võimelised looma midagi kasulikku. Teiselt poolt aga näitasid ka seda, et Õunafirma on läinud ahneks ning laisaks. Uus Macbook on innovaatiline ning lahe, mis loodatavasti toob kaasa positiivseid muudatusi sülearvutite tööstuses. Apple’i kell võib olla teistele tootjatele õppetunniks, milline üks seade ja ettevõtte olla ei tohiks.

Advertisements

One thought on “Mida arvata Apple’i nutikellast ja uuest Macbook’st?

  1. Pingback: Mis on USB-C? | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s