Mis on USB-C?

IMG_0713

Üks Kaabel juhib neid, Üks leiab üles, Üks Kaabel toob nad kokku pimeduse süles maal,mil nimeks Apple, musta Varju all.

Nii võiks esitleda hiljuti kuumaks teemaks muutunud USB standardit, mis kannab nime USB-C. Kuid mis see on ja kas see on ka kuidagi kasulik?

Kaks nädalat tagasi esitles Apple kevadise pressikonverentsi raames uut Macbook’i, mis on niivõrd peenike, et mahutas ära ainult ühe USB-C pesa. Tegemist ei ole järjekordse Õunafirma patenteeritud standardiga, mida ühelgi teisel seadmel ei saa leida, vaid nagu ehk nimigi reedab on tegemist universaalse järjestiksiiniga, mida meie hakkame tulevikus üsna tihti elektroonikaseadmetel kohtama.

Enne kui asume USB-C eripärasid uurima, tuleb selgeks teha, mis on see USB ning millised olid tänapäevase siini eelkäijad.

Mis on USB?

USB ehk Universal Serial Bus (maakeeli Universaalne Järjestiiksiin) on standard, mille alusel elektroonikaseadmete tootjad lisavad oma seadmetele universaalsed ühenduspesad. Seda siis selleks, et näiteks tootja A arvutiga saaks ühendada tootja B mälupulga või arvutihiire.
usb-logo
USB sündis 1994. aastal ning  massidesse jõudis 1998. aastal, selle andmevahetuskiirus oli 12MB sekundis. 2 aastat hiljem nägi ilmavalgust meile rohkem tuntud teise põlvkonna esindaja USB 2.0, mis  suudab edastada andmeid kiirusel 480MB sekundis. USB 3.0, mis ilmus 2008. aastal ning mis tasapisi on välja vahetamas oma vanemat veda, on eelnevast esindajast ligi 10 korda väledam, see suudab edasi kanda ühes sekundis 5GB infot. Üsna hiljuti, 2013. aastal esitleti versiooni 3.1, mis edastab andmeid kiirusel 10GB sekundis.

Kuid lisaks põlvkonnale ning kiirusele jaotuvad järjestiksiinid ka oma tüüpide alusel, praegusel hetkel on kõige levinumad A ning B tüüpi järjestiksiinid, mis omakorda jaotuvad suuruse järgi kolmeks: Standartne, Mini ning Micro.

A-tüüpi USB pistikud on kõige standartsemad ühenduspordid: suured, korrapärase ristküliku kujulised pesad, mis on olemas praktiliselt igal arvutil ning vastavad pistikud on praktiliselt igal klaviatuuril, arvutihiirel ja mälupulgal. Sellist tüüpi USB on omane teise kui kolmanda põlvkonna järjestiksiinile. Kuna USB 3 ning USB 2 pordid on täpselt sama suurusega, saad sa vabalt pista vanema põlvkonna mälupulga uude ja kiiresse USB 3.0 porti. Sama reegel kehtib ka vastupidises olukorras.

types-of-usb

A-tüüpi USB on saadaval kolmes suuruses, kuid Mini ja Macro suurustes siinid esinevad haruharva. USB 3 ei ole saadaval Mini suuruses.

B-tüüpi USB-d on korrapäratu nelinurga või kuusnurga kujulised pesad ning pistikud, mis esinevad eelkõige printerites, skännerites, koopiamasinates ning muudes kogukates seadmetes.

Micro-ja mini suuruses B-tüüpi konnektorid on sulle vast rohkem tuttavad, need esinevad just tahvelarvutitel, e-lugerites, nutitelefonides ning muudes õhukestes ning mobiilsetes seadmetes.

usb-mini-b-micro-b

Tänapäevastel masinatel ei kohta enam USB-B Mini-pordiga seadmeid.  Küll aga on Micro-suurusega pordid saadaval nii USB 2’l kui USB 3-l, kuid need on natuke erineva suurusega. Micro USB 3 otsik on eelkäija omast veidi laiem. Küll aga mahub Micro USB 2.0 noorema venna USB porti ilusti ära.

Milles poolest on siis USB tüüp C teistest parem?

USB-tüüp C eristub eelkõige selle poolest, et sellel on ainult üks suurus, mis on üsna sarnane Micro USB’le. Väike suurus võimaldab seda rakendada nii mobiilseadmetel, täisväärtuslikel arvutitel ning ka printeritel ja koopiamasinatel.

usb-type-c-first-image-0_cinema_1200-0

Uus standard põhineb USB 3.1-l, mille andmeedastuskiirus on 10GB sekundis, mis on kaks kord kiirem kui USB 3.0 ning ligi 20 korda kiirem, kui USB 2.0. Uus vahend on piisavalt võimekas, et edastada sujuvalt suuremahulist meediat, näiteks audiot ning 4K resolutsiooniga videot. Seega võib USB-kaabel asendada HDMI, Thunderbolt ja muud meediaedastuskaablid.

Tüüp C kaabel on ka piisavalt võimekas, et mitte ainult edastada filme ja muusikat, vaid ka elektrivoolu. USB kaudu saab praegu laadida ainult vähese elektrinõudlikusega seadmeid, nagu telefone ning tahvelarvuteid. USB-C on võimeline edastadama 100 vatti elektrienergiat, mis tähendab, et ühe USB-laadijaga on võimalik laadida telefoni, kaamerat, tahvelarvutit ja sülearvutit.

Kolmandaks, USB-C pistik läheb auku esimese katsega, kuna seda saab uut tüüpi pesasse toppida mõlemat pidi. Nüüd kulub meil vähem närve ning aega selle närvesööva ülesande täitmiseks.

c3230cf0ad38d589ded0ed691ad741f9567830a583eb3966028b6c65bda93ce9

Mis on USB-C miinused?

Kuna tegemist on üsna värske asjaga, siis on üsna loomulik, et esineb probleeme kohandumisega. Selline standart on veel üsna vähe levinud, seadmeid, millel on just selliste portidega varustatud on vaid käputäie. Ning kui sul ongi sellise pordiga varustatud seade, nagu uus Macbook või Chromebook Pixel, tuleb sulle standartse suurusega mälupulga arvutiga ühendamiseks muretseda endale adapter, mis teadupoolest on hetkel kallid ning nende kasutamine väljaspool kodu on üsna tüütu.

USB-C_VGA_Multiport_Adapter_-_Apple_Store__U_S__

Teine probleem mis võib olla seotud USB-C kasutusele võtuga, on turvalisus. Nimelt  ohustab aparaate selline elukas nagu BadUSB. Nagu ma kirjutasin, on tegemist pahavaraga, mis suudab ennast USB-seadme püsivarasse ära peita nii, et viirusetõrje seda ei märka ning samas saab see pahalane üsna palju pättust teha. Uus USB-standard, mida võib hakkata kasutama nüüd ka seadme laadimisel, aitab selle pahavara levikule kaasa. Sa võid küsida kuidas?

Nutikas arvutikasutaja mõistab, et igat ettejuhtuvat mälupulka ei tasu arvutisse toppida, ka mitte sõbra oma, kuna see võib igat pahavara sisaldada. Küll aga on sülearvuti laadija jagamine üsna harilik nähtus, sest mingisugust ohtu selles ei nähta. Kui aga saab kräkker üsna lihtsasti laadija püsivara ära muuta ning lasta seda koolis või kohvikus ringi käima. Samal ajal kui pahaaimamatu inimene laeb oma raali võõra laadijaga, nakatub tema seade pahalasega. Sealt võib viirus levida teistesse seadmetesse, koguda või hävitada andmeid ning teha muid sigadusi. Kõige hullem asi on antud olukorras see, et kasutaja ei saa arvutit taolisest sellisest ohust praktilselt kuidagi kaitsta.  Ainukeseks võimaluseks on võõraid mitte usaldada ning kasutada oma laadijat ning USB-seadmeid.

Kokkuvõtte

Nagu näed kaasneb USB tüüp C kasutusele võtuga üsna palju plusse. See on kiire, mugav, kompaktne, ning teeb meie elu kergemaks. Nüüd pole vaja pidevalt ringi käia eraldi telefoni, sülearvuti, tahvelarvuti ja kaamera laadijaga, kui on olemas kõik-ühes laadija ning andmeedastusvahend. Küll aga ma usun, et ka USB’d ootab samasugune saatus nagu disketti, VHS-kasseti ning CD-d. Tegemist on siiski ajutise andmevahetuse seadmega, see on omanäoline vahe-etapp enne kui liigume täiesti juhtmevaba standardi juurde. Kas meil on vaja seda uut standardit, kui meie tehnoloogia on piisavalt kaugel, et me võiks USB rahule jätta ning tegeleda hoopis juhtmevaba andmeedastus- ning laadimisvahendite arendusega?

Mida aga sina selles arvad? Kas meil on seda USB-C’d vaja? Palun jäta kommentaare! Kui sulle meeldis see artikkel, siis ära unusta seda endale meelepärases sotsvõrgustikus jagada!

Allikad:

Cnet USB Type-C: One cable to connect them all

MakeUseOf What Is USB Type-C?

The Verge The new MacBook’s single port comes with a major security risk

Advertisements

3 thoughts on “Mis on USB-C?

  1. Muide, ei tasu segi ajada erineva disainiga pistikuid.
    Ehk siis üks neist on kahtpidi pööratav pistik ja teine, täiesti teistsuguse disainiga on siis toitevoolupistik.
    Vastasel juhul põleks see väike pistik selle vooluga maha, huvitav, et koolis pole füüsikat viitsitud õppida.

  2. Mul on telefonil USB-C otsaga laadija. Kui selle ära kaotan, siis on kellad – Eestis ei müüda neid veel 🙂

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s