Miks ei tasu äppi tappa?

Advanced-Task-Killer-app

Ma usun , et igaühel on nutiseadmes mõni rakendus, mis lubab teha seadme kümneid kordi kiiremaks. Selliseid äppe kutsutakse Task Killer’teks või RAM Booster’teks. Need rakendused eemaldavad aparaadi muutmälust rakendused, mille tulemusena peaks seade muutuma kiiremaks ning aku kauem vastu pidama. Tegelikkuses teevad taskkiller’id aga midagi muud…

Kuidas toimib RAM?

Enne kui asume taskkiller’eid maha tegema, tuleb mõista kuidas toimib RAM. Sellest olen ka ise veidi kirjutanud, kuid lühidalt ütlen niipalju, et RAM (Random Access Memory) on mälutüüp, kus hoitakse andmeid mida protsessor vajab jooksvalt oma töös.

Windows’i opsüsteemi kasutajad on vast kursis, et kui arvuti muutmälu saab täis, muutub seade aeglaseks ning võib üsna tihti kinni kiiluda. Seepärast on mõistlik hoida RAM’s vaba ruumi, et arvuti saaks sujuvalt töötada.

Sellest teadmisest tulenevalt oletavad mobiilseadmete omanikud, et ka Androidis toimib sama põhimõtte ning ületäitunud mälu tuleb kiiresti vabastada ning selleks kasutatakse taskkiller’eid. Kuid siinkohale teeme me ühe suure vea: Android ei vaja taskkiller’it ning selle kasutamisega teeme oma seadmele liiga.

650x406ximage235.png.pagespeed.ic.IXzYwwnXrK

Android on ehitatud teistmoodi kui Windows’i OS. Rohelise mehikese opsüsteemi puhul kehtib reegel, et tühi mälu on halb mälu. Android hoiab tihti kasutatavaid äppe RAM’s kuna sealt saab rakendustele kiiremini ligi. Kui sa näiteks avad postkasti rakenduse ning seejärel lähed tagasi koduekraanile, siis jääb see postkast taustal töötama. Sellises vaikeolekus ei kuluta äpp praktiliselt mingisuguseid ressursse ning samas võid sa saada rakenduselt teavitusi ning paari vajutusega äppi uuesti avada. See on võimalik tänu sellele, et osa äppist püsib seadme muutmälus. Mida rohkem on RAM’s äppe, seda rohkematele saad sa rakendustele kiiresti ligi.  Juhul kui RAM hakkab täis saama, eemaldab Android ise oma mälust harvakasutatavaid rakendusi. Seega teeb opsüsteem ise seda, mida peaks taskkiller tegema.

Kuidas toimib taskkiller?

Taskkiller’id toimivad nagu me juba teame vääral arusaamal, et täitunud mälu aeglustab seadet ning seadmele hoogu andmiseks tuleb muutmälu vabastada. Äppi lahti tehes näed sa esimese asjana nimekirja taustal jooksvatest äppidest. Iga rakenduse kõrval on välja toodud andmed sellest, kui palju ruumi see muutmälus enda alla võtab. Sellest tulenevalt võid sa otsustada millised rakendused tuleb kinni panna või lased selle otsuse teha rakendusel.

taskiller-3

Miks ei tasu taskkiller’it kasutada?

Sa võid arvata: “Taskkiller võib olla kasutu, aga mis sellest, ega ta süüa ei küsi ning kellelegi liiga ju ei tee”. Tegelikult teeb see üsna palju sigadust. Esiteks, kui taskkiller paneb äppi jõuga kinni võib see põhjustada mitmeid konflikte Androidi opssüsteemis ning äppide vahelises suhtluses, mis ajab masina lolliks.

Teiseks, äppi-mõrtsukas võib oma agara töö käigus kinni panna vajalikud rakendused, nagu näiteks äratuskella või sõnumite rakenduse, mis tekitab sinule ainult probleeme juurde.

android-virus-e1321481848873

Kolmandaks, taskkiller kulutab ise rohkem seadme ressursse, kui selle ohvriks olevad äppid, mis vaikeolekus ei kuluta praktiliselt midagi. Säh sulle irooniat.

Mis aga kõige tähtsam, taskkiller aeglustab seadme tööd ning sunnib nutiaparaati rohkem elektrienergiat kulutama kui muidu. Kui äpp pannakse lõplikult kinni ning eemaldatakse RAM’st, tuleb Androidil see püsimälust üles otsida ja käima panna, mis on aeglane ning ressurssikulukas protsess.

Kas taskkiller võib ka kasulik olla?

Vahete-vahel olen märganud, et pärast seda, kui taskkiller on oma töö ära teinud, hakkab Androidi seade veidi sujuvamalt ning kiiremini töötama. Mõningatel juhtudel on tegemist enesesisendusega: ma lihtsalt tahan uskuda, et see imeline äpp tegi seadme veidi kiiremaks. Sellepärast jääbki mulje, et aparaat on väle nagu just äsja pakendist välja võetud, kuigi tegelikkuses ei liigutanud taskkiller lillegi.

650x466ximage237.png.pagespeed.ic.IT_RF1zmpQ

Kuid siinkohal võivad olla ka erandid, ning äppimõrtsukas võib tõepoolest midagi asjalikku teha. Kui taskkiller paneb kinni vigase rakenduse, mis kulutab hulganisti ressursse, hakkab seade tõepoolest väledamalt töötama ning aku peab veidi kauem vastu. Kuid selline juhus võib esineda ühel korral 100-st.

Mida siis teha?

Kui sa kasutad taskkiller’it, siis kasutades deduktsiooni järeldan, et sa pole oma droidi tööga sugugi rahul ning tahaksid oma apraadi kiiremaks teha. Kuna taskkiller‘ga seda teha ei õnnestu, tuleks sul valida mõni muu variant:

Eemalda halvad rakendused

Üks peamisi pahalasi, mis Androidi-masina aeglaseks teevad, on halvasti kirjutatud rakendused, mis kulutavad asjatult seadme protsessori ressursse ning seda isegi vaikeolekus. Kuidas aga selline parasiit-rakendus üles otsida? Siinkohal tuleb sulle appi rakendus nimega Watchdog. Tõele au andes on tegemist samuti taskkiller’iga, kuid parema variandiga kui Super Fast Clean Task Murderer 3000. Teistest mõrtsukatest eristab Watchdog’i asjalolu, et selle asemel, et elimineerida RAM’s olevad äppid, teatab Valvekoer milline äpp kulutab kõige rohkem protsessori ressurse ning annab sulle võimaluse apla rakenduse kinni panna.

Android-Malware

Kasuta kergekaalulisi rakendusi

Androidi rakendustepoes on miljoneid rakendusi ning praktiliselt igale sinu valitud lemmikäppile on kümneid alternatiive. Mitte kõik neist ei ole loodud võrdselt. Lisaks äppi välimusele, funktsioonidele ning nõudmistele pööra tähelepanu ka äppi toitumisharjumustele, ehk siis vaata kui selle süsteeminõudeid. Vähenõudlikud rakendused ei pruugi olla kõige ilusamad ja funktsionaalsemad, kuid kui seade on niigi aeglane nagu viimane roju, tuleks ilusad ja nõudlikud äppid tagasihoidlike vastu vahetada.

Lülita välja ebavajalikud protsessid

Sa ju ei kasuta seda WiFi, Bluetooth’i ning muid ühendusmooduleid 24 tundi ööpäevas? Seda ma arvasingi. Lülita need moodulid välja kui sa neid ei kasuta. Sellisel viisil säästad sa nii seadme akuressurse kui ka muudad oma seadme veidi kiiremaks.

android-task-killers-overview

Root’i oma seadet ning paigalda ROM

Rootimine ning Custom ROM’i paigaldamine võib muuta sinu aparaadi kiiremaks. Mõningad Custom ROM’d on loodud energiasäästlikust silmas pidades ning need võimaldavad eemaldada energianäljast turdvara, mis pole esialgse  kaasaantud opsüsteemiga võimalik. Kuid rootimine on natuke ekstreemne samm,  kuna võib mõningatel juhtudel olla keerukas ja ohtlik protsess.

benefits-of-rooting-android-phones

Kokkuvõteks ütlen niipalju, et kuigi taskkillerid olid omal ajal kasulikud, siis nüüdseks on nende kuldajastu juba läbi.  Äppimõrtsukas võib  mõnigatel juhtudel olla kasulik, kuid tegelikult tekitab see rohkem kahju kui kasu ning selle kasutamine ei ole mõistlik.

Kas sina kasutad taskkiller’it? Kui jah siis miks ning kas see tõesti parandab sinu aparaati kuidagi moodi? Kirjuta sellest kommentaaridesse!

Soovitan lugeda ka minu postitust sellest, kuidas Androidi-aparaadi akut säästa

Allikad:

MakeUseOf  Why RAM Boosters And Task Killers Are Bad For Your Android

TechBros Why Having Task Manager And Ram Booster In Your Android Is Bad Idea

LifeHacker Android Task Killers Explained: What They Do and Why You Shouldn’t Use Them

TechNorms Does Your Android Device Really Need a Task Killer?

HowToGeek HTG Explains: Why You Shouldn’t Use a Task Killer On Android

Advertisements

3 thoughts on “Miks ei tasu äppi tappa?

  1. “Enne kui asume taskkillereid maha tegema, tuleb mõista, kuidas toimib RAM (random access memory) ehk vahemälu.”
    Ennekõike tuleks mõista, et RAM on muutmälu ja vahemälu on cache.

    Millalgi hiljem tuleks veel mõista, et mälu täislaadimine ei tee Androidi Windowsist mingitki moodi erinevaks.

    • Aitäh, RAM’i kirjavea parandan ära, kuid siiski, Windows ja Androidi OS käitlevad RAM’i erinevalt, nagu ma postituses tõin välja ning see pole minu välja mõeldud jutt vaid põhinesin teistel artiklitel

  2. Pingback: Korralda oma Androidile Suurpuhastus | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s