Kuidas puhastada puutetundliku ekraani?

0413-primary-clean-screen-100574374-large

Hiljuti andsin pisemale sugulasele nutitelefoni mängimiseks ning kui ma selle tagasi sain oli selle ekraan higist libe, rasvane ning kes-teab-mis plögaga määrdunud, nii et ma ei julgenud seda enam puudutagi. Ekraan tuli kuidagi puhtaks teha, aga kuidas teha seda nii, et seade viga ei saaks?

 Seadme puutetundlik ekraan, mida me päevast päeva silitame, on üks väga räpane pind, kus elutseb miljonid bakterid mis ühel hetkel võivad sattuda sinu organismi ning sulle liiga teha. Lisaks ohule tervisele, ei lase kogunenud rasva-, higi- ja mustusekiht seadme ekraanil sinu puudutusi ära tunda, aparaat saab neist valesti aru ning lõpp kokkuvõttes hakkab lollusi tegema ning seega teeb ka seadmele endale liiga. Seega tuleb ekraan aeg-ajalt puhtaks teha. Kuid seda tuleb teha ettevaatlikult, kuna tegemist on ikkagi elektroonilise seadmega ning liigne vedeliku tilk võib kallile aparaadile lõpu peale teha.

506b43c1d9127e30fc0019c4._w.540_h.363_s.fit_

Mida vaja läheb?

Ekraani puhastamiseks ei lähe vaja midagi ülemõistuse keerulist ega kallist:

 • Mikrofiiber-lappi
 • Vajadusel vee-äädika segu

Kergemat sorti plekkidest, näpujälgedest ning pisemast mustusest lahti saamiseks piisab ekraani mikrofiiber-lapiga pühkimisest. Seda sorti lapp tuleb kaasa mõningate olmeseadmetega, prillidega ja muusikapillidega. Kui sul on mõni nendest esemetest kodus olemas, peaks sul ka selline lapikene leiduma. Kui lappi pole, siis võib selle elektroonikapoest soetada või siis selle asemel kasutada kohvifiltreid, mis on odavamad kui mikrofiiber rätikud ning saavad ülesandega suurepäraselt hakkama.

eyeglasses-and-cleaning-cloth

Tõsiste plekkide (kuivanud toidujäägid, meik või kõrvavaik) eemaldamiseks tuleb käiku lasta puhastusvahend. Poodides võid sa leida mitmeid puhastuskomplekte, kuid milleks kulutada suure vaevaga teenitud raha asja peale, mille saad ise käepärastest koostiosadest kokku segada.

Koduse puhastusvahendi retsept on üsna lihtsakoeline: sega kokku vahekorras 1:1-le distileeritud vett ja kõige harilikumat äädikat. Selline segu saab jagu isegi tugevamatest plekkidest ning samas ei tee ekraanile liiga.

Kuidas puhastada?

Kuivalt

 1. Lülita telefoni ekraan välja. Tumedal ekraanil on plekid paremini nähtavad.
 2. Pühi õrnalt lapiga ekraani horisontaalselt või vertikaalselt, pühi ühe viipega vasakult paremalt, siis liigu lapiga veidi alla poole, viipa lapiga üle ekraani ning liigu nii edasi kuni oled kogu ekraani puhtaks teinud.
 3. Ära tee ringi-kujulisi liigutusi. Nii hõõrud sa mustuse hoopis sügavamale ekraani ning sellest on hiljem raske lahti saada.
  kuifas_puhastada

Nüüd peaks su ekraanilt enamuse mustusest kadunud olema. Kuis ekraanile on ikka veel jäänud mõned tõredamad plekid, tuleb asuda veeprotseduuride kallale.

Puhastusvedelikuga

 1. Enne puhastamist lülita seade välja ning võimaluse korral võta aku välja.
 2. Kalla vedelik pihustisse ning pihusta seda lapile. Juhul, kui pihustit pole käepärast, võid ka lapiotsa lahustisse panna ning seejärel lapist praktiliselt kogu vedeliku välja pigistada, nii et lapp oleks õrnalt niiske.
 3. Pühi lapiga ekraani jällegi horisontaalselt või vertikaalselt, nagu ma eelpool mainisin.
 4. Kui mõni plekk jääb siiski alles, võid seda ringikujuliste liigutusetega hõõruda.
 5. Kui oled tulemusega enam-vähem rahul, võta lapi kuiv ots ning pühi üleliigne niiskus ekraanilt maha. Vaata et veetilgad ei satuks mõnesse mikrofoni ega kõlari-auku.
 6. Jäta seade mõneks tunniks kuivama.

Pärast puhastust loputa lapp korralikult seebiveega ning pane kuivama. Seda läheb sul ka järgmistel kordadel vaja. Kui sa oled eriti koonerdaja vend, võid kasutatud kohvifiltrit kohvimasinasse panna.

525561e4697ab06b30000895._w.540_h.361_s.fit_

Voila, ekraan on nüüd järgmiseks paariks tunniks üsna puhas seade, mida võib ilma iiveldustunneta edasi kasutada.

Mida ei tasu teha:

 • Kasutada sülge ekraani puhastamiseks. Esiteks on inimese sülg üsna bakterite rohke ning seega teeb sülg ekraani hoopis mustemaks.
 • Kasutada klaasipuhastusvahendeid. Need sisaldavad kemikaale, mis ei ole ekraanimaterjaliga suured sõbrad ning seega võib lahus ekraani läbi söövitada.
 • Ekraani nühkida. Liigne rõhk ekraanile võib seadme katki teha.
 • Kasutada abrasiivseid materjale. Ma ei mõtle siinkohal liivapaberit (ma ei arva, et minu lugeja on niivõrd loll) vaid selliseid materjale nagu villane riie või siis karedamat sorti puuvillane riie. Puutetundliku ekraani ei tasuks ka hõõruda suvalise paber-taskurätiga. Kui iganes pehme see paber reklaami sõnul ka pole, sisaldab see mõningal määral puidukiudu, mis kriimustab ekraani. Esialgu pole seda küll märgata, kuid mõne aja pärast, kui oled ekraani mitmeid kordi suvalise vetsupaberi tükiga hõõrunud, hakkad sa märkama pisikesi kriimustusi.
 • Pritsida lahust või vett ekraanile. Vedelik võib sattuda seadme sisemusse ning aparaadi ära rikkuda.
 • Üle piiri minna. Kõik hea, mida tehakse üleliia palju, on halb. Oma ülemäärase puhtusearmastusega  võid sa aparaadile liiga teha.
  525561e3697ab06b5700088c._w.600_h.428_s.fit_

Mida tasub teha:

 • Loe seadmega kaasa pandud juhiseid. Sealt leiad tootja poolsed nõuanded, kuidas tuleb seadme eest hoolt kanda
 • Kasuta kaitsekilesid. Need läbipaistvad kleepekad võivad olla küll üsna kallid, kuid  need on oma hinda väärt, kuna kaitsevad õrna ekraani mustuse ning pisemate kriimustuste eest
 • Üsna asjalik vahend ekraani puhastamiseks on isopropüülalkohol. See saab plekkidest kergesti jagu ning aurustub ka ise ära, nii et jäta jälgi. Ka selle hind on üsna taskukohane
 • Pese käsi regulaarselt. Just sinu kätelt mustus ekraanile satubki

Kui sa said siit midagi uut teada ning sulle meeldis see artikkel, siis ära unusta seda endale meelepärases sotsvõrgustikus jagada!

Allikad:

WikiHow How To Clean a Touch Screen

MakeUseOf How To Safely Clean Your Tablet Or Smartphone’s Touchscreen

ApartmentTherapy Touch Screen Cleaning: Do’s and Dont’s

PCWorld How to clean a touchscreen: All you need is a simple cleaner and a special cloth

 

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s