Mida teha kui Android läheb kaduma?

Lost-Android-Phone

Vahel ikka juhtub, et telefon läheb kaduma või krabab mõni narkogoolik bussipeatuses selle su näppude vahelt ning paneb plehku enne, kui sa millestki aru saad. Sinu elu lahutamatu tehiskaaslane on läinud koos selles olevate sõnumite, piltide, videote, äppide ja mängudega. Võib tunduda, et elu ongi  läbi ning sa ei saa kunagi oma kullakallist räni-klaasi-plastmassi tükki tagasi. Kuid lahendus on olemas ning tänapäeval on olemas kümneid meetodeid, mis aitavad sinu seadet üles leida. Seega kuivata pisarad ning asu oma aparaati otsima.

Mida teha enne seadme kadumist?

Kui sa tõesti hoolid oma aparaadist, siis tuleb veidikene selle seadetes jännata nii, et teie lahusolek oleks võimalikult lühike ning et kurjade kavatsustega inimene ei saaks sellega midagi halba teha.

Muuda PIN-koodi

Sellised kombinatsioonid nagu 1234 või 0000 on kõigile tuntud ning varas võib hõlpsasti sinu telefoni lahti lukustada, seda kasutama hakkata või maha müüa. Selleks, et teha pikanäpumehe elu keerulisemaks,  muuda oma seadme PIN-koodi.

Määra ekraanilukk

Ekraanilukk on üks peamisi vahendeid mis annab seadmele turvalisuse kihi juurde. Tihtipeale jäetakse see paigaldamata, kuna ilma selleta on omanikul telefonis lihtsam toimetada. Samas ekraanilukuta seadet on ka vargal lihtsam kasutama hakkata või maha hangeldada.

android-unlock-pattern-640x362

Ekraaniluku määramiseks ava Seaded (Settings) > Turvalisus (Security) > Ekraanilukk (Lock Screen) . Samsungi seadmetel tuleb teha sammud: Settings > Device > Lock Screen

Avanenud aknas saad valida lukustamise meetodi:  muster-luku, PIN-koodi, parooli või üldse lukuta jätta. Musterluku on minu arvates lihtsam meelde jätta ning seda saab ka sujuvamalt sisestada, kuid parool ning PIN-kood on turvalisemad lahendused.

Hoia GPS-moodul sisselülitatuna

GPS-moodul aitab sind nii linnatänavatel orienteerumisel kui ka kaotsi läinud masina otsingutel. Nii Google’i seadmehaldur kui ka muud otsinguäppid positsioneerivad asukohta just tänu GPS-moodulile. Kuid samas  kulutab see üsna aplalt seadme akut ning 24 tundi ööpäevas seda sisselülituna hoida ei ole mõttet. Minu soovitus on GPS-moodul sisse lülitada siis kui oled minemas piirkonda, kus on oht varguse või röövi ohvriks langeda või siis nädalavahetusel pidutsema minnes, kus  telefon võib joogise peremehe eest plehku pista.

Kirjuta lukukraanile sõnum

Android võimaldab sul jätta lukuekraanile ka tekstijupikese, mis aitab ausal leidjal sinuga ühendust võtta.

Sõnumi kirjutamiseks mine Settings > Device > Lock Screen > Owner Information. Avanenenud  tekstilahtrisse kirjuta oma isikuandmed, lauatelefoni numbri või meiliaadressi.Screenshot_2015-04-22-08-54-53

Kuidas seade üles leida?

Vahendeid kadunud Androidi-masina leidmiseks on mitmeid. Mõned on tasuta, teiste eest tuleb maksta. Ühed kasutavad asukoha määramiseks GPS-moodulit, teised internetiühendust ning kolmandad hoopis veelgi keerulisemat tehnikat. Kiirustan sinu tuju rikkuma faktiga, et ükski allolevatest meetoditest ei garanteeri, et sa leiad oma seadme ja saad selle tagasi. Enamik neist äppidest toimivad vaid siis kui seade on sisselülitatud, GPS-moodul on sees ning asub interneti levialas. Nii et kui nutikam pikanäpumees krahmab sult telefoni sõrmede vahelt, paneb selle lennukirežiimile ning teeb vajalikud seadistused, näed sa oma seadet vaid ehk järgmises elus. Kuid iga kassiahastuses vargapoiss nii nutikas pole. Seega pole põhjust veel pead norgu lasta kuna võimalus oma telefoni või tahvlit tagasi saada on täiesti olemas.

IMEI-kood

IMEI-kood (International Mobile Equipment Identity Number) on iga telefonimudeli unikaalne tuvastusnumber, mille abil on võimalik telefoni tuvastada ning blokeerida isegi kui aparaat on välja lülitatud, SIM-kaart vahetatud ning kõik andmed on eemaldatud.

Track_IMEI

Seepärast on see kõige kindlam ning lihtsam viis kaduma läinud seadme leidmiseks. Teoreetiliselt võid sa ka ise oma telefoni üles otsida kasutades IMEI-koodi kasutades andmebaase nagu trackimei ja numberingplans, kuid minul nende teenustega oma telefoni  leida ei õnnestunud. Samas saavad sideoperatoorid  selle koodi abil sinu telefoni üles leida ning blokeerida.  Seega otsi oma telefoni korpusel või aku all olev IMEI-kood ning kirjuta see kuhugi üles. Kui sa ei leia IMEI-d üles, helista numbrile*#06# ning ekraanile ilmub seadme ID-kood.

Android Device Manager

Alates Android versioonist 2.2 on igasse Droidi-masinasse sisseehitatud rakendus Android Device Manager ehk Androidi Seadmehaldur mis aitab sul interneti vahendusel seadet kontrollida. Üldjuhul on Seadmehaldur vaikimisi sisse lülitatud, kuid sa võiksid igaks juhuks selle seaded üle kontrollida. Selleks ava oma seadmes Google’i seadete äpp. Seejärel vajuta nupule nimega Security. Avanenud sakis pane linnuke valikule Remotely locate this device ja Allow remote lock and erase. Need funktsioonid võimaldavad sul veebilehe kaudu seadmele käsklusi anda.

Screenshot_2015-04-22-15-01-49 (1)

Selleks et jalutama läinud seadet veebilehe kaudu kontrollida, mine Google Play lehele ning logi sisse sama kontoga, millega on sinu aparaat seotud. Seejärel vajuta lehe paremas ülemises osas olevale hammasratta ikoonile. Avanenud rippmenüüst vali Android Device Manager. Selle peale avaneb kaart, kus on välja toodud sinu seadme asukoht kaardil ning 3 funktsiooni: helisema panna, blokeerida ja andmed seadmelt kustutada. Akna ülemises osas olevale asukoha ikoonile vajutades saad seadme positsioneerida. Samas aknas on välja toodud ka info, millal oli seade viimati internetiga ühenduses.

Android-seadme_haldur

Androidi Seadmehalduri suureks puuduseks on asjaolu, et see ei leia aparaati üles, kui GPS-moodul on välja lülitatud.

Samas leidsin hiljuti ühe soovituse kuidas telefoni Seadmehaldurit kasutamata üles leida.

Siinkohal tuleb ära märkida, et trikki toimimiseks pead sa Chrome’i veebilehitsejas olema sisse logitud sama kasutajaga, millega on sinu telefon seotud. Sisestades otsingulahtrisse võlusõnad Find my phone avaneb piiratud kasutusvõimalustega Device Manager, mis näitab sulle aparaadi asukohta ning annab võimaluse see helisema panna.

Lookout Security and Antivirus

Lookout on üks parimaid Androidil olevaid viirusetõrje vahendeid mis on samal ajal ka turva-äpp. Rakenduses on olemas funktsioon Missing Device, mis toimib nagu Google’i seadmehaldurgi: määrab asukohta, paneb helisema ning lisaks sellele teatab millal ja kus on seadme aku tühjaks saamas. Tasu eest on saadaval ka mõningad lahedamad funktsioonid: võid veebilehe kaudu seadme lukustada, seadmelt andmed kustutada ning lasta seadme kaameral pilti teha. Kõigele lisaks annab Lookout teada kui seadme SIM-kaarti on vahetatud või on ekraaniluku kombinatsiooni mitmeid kordi valesti sisestatud.

Lookout_Mobile_Security

Rakenduse suurimaks puuduseks on see, et  veebi kaudu seadme lukustamine on tasuline teenus. Tüüpveaks on see, et kui GPS-moodul on välja lülitatud ei leia turvaäpp seda üles. Kuid Lookout’i oluliseks vooruseks on asjaolu, et tegemist on mitmekülgse tööriistaga, mis lisaks eelpool nimetatule oskab ka automaatselt seadme mälus olevaid andmeid varundada ning aparaati pahavara eest kaitsta.

Avast! Anti-Theft

Tuntud viirusetõrje tootja Avast! on loonud väga laheda turva-äppi, mis aitab leida pihta pandud või kaduma läinud aparaadi. Äppi puhul on lahe see, et kui seade on root’itud jääb see seadmesse alles isegi pärast Factory Reset’i tegemist. Märkimist väärib ka asjaolu, et pärast äppi seadistamist muutub rakendus tavakasutaja jaoks nähtamatuks, nii et kurjategijal ei teki kahtlustki, et seadmes on jälitustarkvara.

 My.avast kodulehelt saad praktiliselt täieliku kontrolli oma seadme üle. Siin saad ülevaate oma seadme akust, asukohast, saad näha lähima WiFi-võrgu ID-numbrit, täpse aja millal oli seade viimati võrgus ning ka kõige viimase IP-aadressi, millega oli sinu masin seotud. Põhimõtteliselt annab Avast! sulle rohkem kontrolli seadme üle kui seda on vargal, kes parasjagu üritab sinu masinat rahaks teha.

Avast_Account

Muideks, Avast! oskab asukohta määrata täpsemalt ning kiiremini kui muud rakendused, kuna kasutab lisaks GPS- moodulile ka WIFI-moodulit. Asukoha määramise teeb lihtsamaks ka see, et kui märgid seadme kadunuks lülitub telefonil sisse WiFi moodul, mida ei ole võimalik välja lülitada.

Avast! on samuti freemium-rakendus, ning tasu eest on saadaval sellised funktsioonid nagu võimalus lasta kaameral pilti teha või  mikrofon sisse lülitada.

Avast_Account_4

Kuid antud rakenduse olulisemaks puuduseks on jällegi asjaolu, et tegemist on tingimisi tasuta rakendusega ning et positsioneerimise süsteem ei pruugi toimida kui seade on WiFi võrgu levialast väljas.

Android Lost

Juhul kui su aparaat pandi pihta enne, kui sa sellele jõudsid turvaäppi paigaldada, siis ei tasu kohe nutma puhkeda. Olukorra võib päästa  Android Lost, mille saab paidaldada ka pärast seadme kaotsi minekut.  Selleks tuleb sisse logida Google Play’s sama kontoga, millega on telefon seotud ning äpp alla laadida. Kui masin on interneti levialas paigaldub rakendus ise seadmesse. Kui saata kaduma läinud seadmele teatud sisuga sõnum, saad vastuseks aparaadi asukoha koordinaadid.

Lisaks sellele on võimalik Android Lost’i kodulehe kaudu telefon helisema panna, andmed kustutada, saata teateid aparaadi leidjale, pildistada seadet ümbritesevat keskkonda ja teha muud säärast.

Ma loodan, et nendest soovitustest ning nippidest on abi sinu mobiilse tehiskaaslase otsingutel ning kui sa said sellest postitusest midagi uut teada, siis ära ole kitsi ning jaga seda artiklit endale meelepärases sotsvõrgustikus.

Minule teeks hea meelt ka see, kui sa paneksid Tehnikaroti Facebook’i lehele ühe ilusa-mõnusa-magusa like’i!

Allikad:

Digitark Kuidas leida kadunud Android tarkvaraga nutitelefoni või tahvelarvutit? 

Gizmodo Want To Find Your Android Phone? Just Google It

Gotipsandtricks How to Track Lost Android Phone and Tablet

HowToGeek How to Remotely Track Any Lost Smartphone, Tablet, or PC

MakeUseOf Was Your Android Phone Lost or Stolen? This Is What You Can Do

Advertisements

One thought on “Mida teha kui Android läheb kaduma?

  1. Pingback: 5 moodust, kuidas varastatud tehnikaga raha teenida | tehnikarott

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s