Miks on Windows 10 tasuta?

wi10

Tänavu juulikuu lõpus jõuab kasutajateni Microsofti operatsioonisüsteem Windows 10. Antud produkti on viimased pool aastat ümbritsenud kõlakad, uudised ja spekulatsioonid. Küll on öeldud, et see on tasuta igaühele, seejärel teatati, et opsüsteem on tasuta ainult litsenseeritud Windows 7 ja värskema Windowsi opsüsteemiga masinatele. On käinud ka jutt, et isegi piraaditud Windows’it jooksutavad masinad saavad OS’i värskenduse. Kuid kes siis lõpuks saab Kümneka tasuta, kes peab maksma  ning peamine küsimus: miks on see tasuta?

Kes saavad prii Windowsi koopia?

Teeme nüüd selgeks, kes saavad Microsofti opsüsteemi viimase versiooni tasuta. 100% kindel on see, et kasutajad kelle arvutid jooksutavad legaalset Windows 7 või uuemat opsüsteemi saavad alates juuli lõpust täiesti tasuta endale alla laadida legaalse Windows 10.

Märtsis oli internetiportaalid vallutanud teade sellest, et isegi piraaditud Akendega masina omanikud saavad legitiivse Kümneka. Mõne aja pärast aga teatas Microsoft, et kuigi piraadid saavad opsüsteemi tasuta, ei ole tegu seadusliku koopiaga. Tegu võib olla  kärbitud või lausa katkise koopiaga, mille kasutamiseks tuleb soetada tarkvara legaalselt. Maikuus tegi Pisipehme ettevõtte teatavaks, et mitte ükski tarkvara piraat ei saa midagi tasuta. Kes tahab seadusliku Windows 10’t, peab maksma.

Kõige suurem segadus ümbritseb aga Windows Insider programmi. Microsofti poolt õnnistatud kasutajad on juba viimased pool aastat  saanud proovida Windooza beta-versiooni ning anda tagasisidet. Uudisteportaalides on levinud teated, et iga beeta-testija saab tasuta Kümneka. Microsoft on seda teadet ka kinnitanud, kuid asi on selles, et sellel pakkumisel on üks “aga”. Konks seisneb selles, et testijate programmiga liitunu peab sellesse rühmitusse ka jääma. Kui mõni kavalpea liitub Insider’itega ainult selleks et saada tasuta Windows 10’t ja seejärel lahkub testijate rühmast, siis tema opsüsteem ei ole Microsofti silmis enam seaduslik.

1310286747621430855

Miks on Windows 10 tasuta?

Miks siis hakkab Microsoft ühte oma põhiproduktidest niisama jagama? Põhjuseid võib olla mitmeid, kuid mul on kolm teooriat:

 • Ettevõttel on niigi raha jalaga segada. Microsoft on juba niigi tipus, ning lähiajal keegi teda opsüsteemide tsaaritroonilt maha tõugata ei suuda. Ettevõttel on käsi praktiliselt igas IT-harus ning ettevõttel läheb suhteliselt hästi. Seepärast võivad nad lubada oma toote tasuta jagamist.
 • Positiivse kuvandi tekitamiseks. Microsoft on viimastel aastatel kliente kaotanud ning üheks kõige lollikindlamaks viisiks neid tagasi saada, on pakkuda tasuta kraami.
 • Kasutajaskonna suurendamiseks. Inimestele üldjuhul meeldib, kui neile tasuta asju antakse, ning Microsoft kasutab seda inimliku loomust ära. Ettevõtte on Windows 8-ga  eemale peletanud mitmeid inimesi (sealhulgas ka minu) ning Pisipehme näeb nüüd vaeva, et need kasutajad tagasi saada. Just sellise präänikuga nagu on tasuta tarkvara loodabki ettevõtte arvutikasutajad enda poolele (tagasi) meelitada.
  Windows-10-Free-Upgrade-Windows-10-Free-Insider-Program-Windows-10-how-Can-Upgrade-How-to-Upgrade-Windows-10-586338

Kuidas hakkab Windows raha teenima?

Kuna Microsoft annab Windowsi üsna suurele kasutajaskonnale tasuta ära, siis jääb õhku rippuma küsimus: kuidas plaanib ettevõtte raha teenida? Antud olukorras näen kahte rahateenimise moodust:

 • Windows muutub tellimuspõhiseks, nagu Microsoft Office 365. Ma arvan, et baasfunktsionaalsusega OS hakkab olema tasuta, kuid näiteks kontori tarkvara või pilvehoidla kasutamise eest tuleb kasutajatel maksta.
 • Operatsioonisüsteemi uuendused muutuvad tasulisteks. Windows 10 jääb viimaseks opsüsteemi versiooniks, mis hakkab aeg-ajalt  uuendusi saama (nagu ka Mac OS X). Iga uuendusega lisanduvad OS’le mingisugused funktsioonid, kosmeetilised muutused kasutajaliidese välimuses, optimiseerimisetäiendused jne. Kui kasutaja tahab endale uuendusega tulevaid funktsioone, siis ta soetab selle, vastasel juhul jätab vanema opsüsteemi versiooni.

Küll aga on Microsoft nendesse värskendustesse peitnud ühe väga kavala krutski, mis laseb ettevõttel tasuta produkti pealt siiski raha teenida.

Konks

Windows hakkab olema saadaval viie erineva maitse ning kujuga: Home, Mobile, Pro, Education ning Enterprise. Olenevalt siis versioonist on ka uuendused kolme erinevat sorti: Current Branch (CB), Current Branch for Business (CBB) ja Long Term Servicing Branch (LTSB).  CB versiooni saab kasutaja, kes on  saanud Windows 10 tasuta, upgrade’des oma arvuti legitiivselt Windows 7, 8, 8.1-lt, ning tema ei saa kuidagi uuendusi vältida.

Kui sulle meeldib igatsugu värske kraam, ning sa naudid tarkvara uute funktsioonidega mängimist ja katsetamist, siis uuendused ei pruugi olla sinu jaoks probleemiks. Kui aga sa oled inimene, kes on lihtne mats, kellele meeldib stabiilsus ning tahad, et kõik püsiks samana ning oleks alati töökorras, siis võivad need uuendused olla parajaks õudukaks.  Opsüsteemi värskendused ei pruugi alati teha head: need võivad lisada arvutisse ebavajaliku funktsiooni, rikkuda arvutis midagi ära ja mis kõige tähtsam,  uuendused võivad olla tasulised, mis sunnivad arvutikasutajat rahakukrut kergendama. Niipalju siis tasuta opsüsteemist.

New-Updates-Available-for-Windows-10-Users-482544-2

Kasutajad, kes paigaldavad oma masinale Windows 10 Pro versiooni saavad CBB uuendusepaketti, mille puhul saab kasutaja uuendusi ka paigaldamata jätta. Seega saab tasulise OS’i kasutaja rohkem valikuid uuenduste osas kui tasuta kasutaja. Teisisõnu saad makstes rohkem vabadust. Tasuta versiooni kasutaja peab aga leppima sellega, mida talle ette söödetakse.

Kuigi Microsoft annab oma produkti üsna viisakale kasutajaskonnale täiesti tasuta, ei ole ettevõtte veel sugugi heategevusfondiks muutunud ning nagu ka igal ettevõttel, on ka Pisipehmel omad krutskid. Uus opsüsteem on küll tasuta, kuid selle uuendused võivad sisalda tont-teab-mida ning muuta Windows’i täiesti kohutavaks platvormiks.

Kuid mina tahaksin uskuda, et Microsoftis töötavad asjalikud ning mõistlikud inimesed, kes teavad kuidas tagada oma klientide heaolu ning hoida oma opsüsteemi kasutajaskonda stabiilsena. Seepärast ma kahtlen, et Windows 10 värkendused hakkavad sisaldama mingisuguseid hirmsaid vigu ning ebavajalike funktsioone, mis teevad opsüsteemi kasutamatuks.

Mida aga sina arvad uuest Windows‘st? Kas Microsoft suudab teha korraliku produkti, mis on tasuta aga mille kvaliteet ei oleks halb? Kirjuta kommentaare!

Allikad:

Makeuseof Windows 10 Upgrade – Free Doesn’t Mean It Won’t Cost Anything

Advertisements

3 thoughts on “Miks on Windows 10 tasuta?

 1. Mu arust on ära märkimata põhiline: M$ paistab vargsi pivot sarnast manöövrit tegevat. St üritavad kasssavoo viia litsentsimüügilt appstore protsendikasseerimisele. Aga võibolla mõtlen neid liiga nutikaks.

  • Esiteks aitäh tagasiside eest. Teiseks, jah, ma usun et Pisipehme ettevõtte on piisavalt nutikas, et hakkab Apple’i rahastamisviisi rakendama oma opsüsteemi puhul.

 2. Ka minu meelest on mainimata üks oluline nüanss. Microsoft on otsustanud et tal on odavam toetada enam-vähem üht Windowsi versiooni, selle asemel et 7, 8, 8.1 saba taga vedada. Teiseks ka arendajatel on parem kolida uuema API peale ümber. Seega väidan, et väga suur osa antud projekti taustast on pärandkoodi saba mahalõikamine.

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s