Korralda oma Androidile Suurpuhastus

suurpuhastus

Nutikatel seadmetel on üks inimesele loomulik omadus: need koguvad aja jooksul oma “organismi” mõttetut, kahjulikku, üleliigset sodi, mis teeb masinale liiga. Mida rohkem on seadme mälus igatsugu pahna, seda kehvemini ja aeglasemalt aparaat toimib. Seetõttu tuleb masinale teha aeg-ajalt suurpuhastust ning antud postituses vaatame kuidas seda teha.

Eemalda käsitsi

Nutiseadme mälu puhastamiseks on mitmeid mooduseid, neist üks kõige lollikindlamaid viise on teha seda käsitsi. See ei ole küll kõige kiirem ning lihtsam moodus, kuid see-eest saad sa piisavalt vabadust ning kontrolli selle üle, mida jätta seadmesse ning mida likvideerida.

Üsna suure jupi mälust haaravad enda alla rakendused, millest enamiku sa  oled tõenäoliselt kasutanud ainult 1-2 korda ning mis on seejärel jäänud tolmu koguma. Kuna need äppid on üsna aplad ruumi võtma, oleks neist mõistlik lahti saada.

yles

Kuidas kustutada äppi:

 1. Ava Sätted
 2. Liigu äppide vahekaardile (Samsungis General ⇒ Application Manager)
 3. Asu puhastustööd tegema:
  1. Vajuta äppi ikoonile
  2. Avanenud aknas vajuta uninstall

Ma soovitan sinul surkida ainult neid rakendusi, mida sa oled ise paigaldanud, ehk piirduda Downloaded sakiga. Süsteemi ja tootja poolt paigaldatud äppe sa kustutada ei saa, ning juhul sa hakkad neid arutult näppima, võid sa aparaadi sootuks ära rikkuda.

Puhasta äppide vahemälu

Rakenduse töö käigus tekib andmeid, mida programmil on vaja sujuvaks tööks,näiteks veebisirvija puhul küpsised, sirvimise ajalugu, jm taoline, mida hoiustatakse vahemälus. Kuid aja jooksul muutuvad cache-mälus olevad andmed kasutuks ning seejuures võtavad enda alla üsna palju ruumi. Seega, kui sul pole tahtmist rakendust täiesti eemaldada, siis võiksid sa vähemalt puhastada selle cache-mälus olevad andmed. Nii jääb äpp alles ning samas teed ka mälus veidi ruumi juurde.

Screenshot_2015-07-22-11-28-44

Rakenduste vaheandmete kustutamiseks:

 1. Ava Sätted
 2. Liigu äppide vahekaardile ning otsi üles kogukas programm
 3. Vajuta rakenduse info aknas olevale nupule Clear Cache ja Clear Data

Vahemälus olevaid andmeid kustutades tuleb sul tõenäoliselt äppi uuesti sisse logida ning võib-olla tuleb sul mängu uuesti otsast peale alustada, kuid vähemalt on sulle ruumi juurde tekkinud.

Eemalda failid

Äppide kustutamine lahendab olukorra ainult osaliselt. Sinu agregaati on tõenäoliselt aja jooksul kogunenud pilte, videosid, muusikat ja muid faile, mis on lihtsalt asjatuks ruumitäiteks aparaadi mälus. Kui sul on tekkinud tahtmist ebavajalikest failidest lahti saada, tuleb sul avada galerii või failihaldur ning asuda hävitustööd tegema.

Kõige mõistlikum on aga mitte hoiustada faile seadme põhimälus. Mina soovitaksin sul hoida oma pildi-ja muusikavaramut pilvehoidlas, näiteks Google Photos’is, Drive‘s või Dropbox‘s. Nii on failid praktiliselt alati kättesaadavad ning samas võtavad need seadmes vähem ruumi.

Vii failid üle SD-kaardile

Veel üks moodus põhimälu vabastamiseks on viia ajutised failid üle SD-kaardile. Failide ülekandmine toimub suhteliselt lihtsalt:

 1. Torka mälujubin vastavasse auku seadme pinnal
 2. Ava Sätted ⇒ Äppid ning otsi selline rakendus, mille näitaja SD card data oleks vähegi viisakas (Näiteks SoundCloud’i äpp haarab 25 MB)
 3. Vajuta nuppu Move to SD Card ning voila, paarkümmend megabaiti andmeid on edukalt siirdatud mälukaardile


yles2

Kasuta puhastusäppe

Kui usinalt sa oma aparaadi mälu ka ei puhastaks, võib selle raskesti kättesaadavatesse nurkadesse jääda ikkagi risu. Pealegi võib käsitsi puhastamine olla pikema aja jooksul olla üsna kurnav ning seetõttu on mõistlik seda ülesannet usaldada profesionaalide kätte. Siinkohal ma ei mõtle mobiiltelefonide remondi putkades istuvaid “professionaale”, vaid rakendustepoes olevaid puhastusäppe, mis võimaldavad sinul likvideerida mälust kõik üleliigse paari nupuvajutusega.

Clean Master
Cleanmaster on kõik-ühes tüüpi rakendus, mis on nii puhastaja, viirusetõrje, taskkiller kui ka äppihaldur. Cleanmaster oskab hästi korda luua ning olen seda äppi ka ise juba mitmeid kuid kasutanud ning mingisuguseid pretensioone pole mul siiamaani tekkinud.

unnamed (4)

DU Manager
DU Manager on sama  funktsionaalsusega äpp, mis ka eelnev rakendus:  puhastaja, äppihaldur, taskkiller ning lisaks sellele ka internetiühenduse kiiruse mõõtja. Selle kasutamine on äärmiselt lihtne ning rämpsust lahti saamiseks piisab vaid ühest nupuvajutusest.

CCleaner
Ülilpopulaarne arvuti puhastusrakendus on nüüd saadaval ka Androidil. Nagu ka Clean Master, on CCleaner võimeline eemaldama aparaadi mälust kõik üleliigse, tühjendama prügikasti ning kustutama ka veebsirvijate ajalugu. Äppihaldur võimaldab sul mugavalt valida sobimatud, harva kasutatavad rakendused ning need väikese vaevaga eemaldada. Rakenduse süsteemi info (System Info) sakis leiad teavet seadme protsessori ja muutmälu koormatusest.

ccleaner-android-2

Startup Manager
Kui sa lülitad sisse Windowsi masina, hakkab sinu jaoks märkamatult taustal automaatselt jooksma mustmiljon programmi. Enamik neist on hädavajalikud selleks, et opsüsteem saaks toimida. Kuid nende vajalike programmide vahele peidavad ennast ka niisama muidusööjad-programmid, mis asjata kulutavad arvuti ressursse kriitilisel hetkel ning selle tulemusena muutub aparaat aeglaseks.  Sama probleemi ei saa vältida ka Androidil. Taoliste jultunud rakenduste likvideerimisel tuleb kasuks Startup Manager. Antud äpp näitab sulle ette, millised rakendused avanevad opsüsteemi sisse lülitudes ning nende hulgast saad kolmanda osapoole äppid lihtsasti eemaldada.

unnamed

Dublicate Contacts and Utilities
Kui sinu aparaadi kontaktide nimekirjas valitseb korralagedus ning ühe Jaani kontaktandmed esineb 14 korda, siis on sulle abiks just see äpp. Dublicate Contacts eemaldab kontaktide nimekirjast kõik korduvad kontaktid ja aitab sul eksportida kontaktide nimekirjast vajalikud andmed.

 Lähtesta algseaded

Kui sa oled eemaldanud praktiliselt kõik ebavajalikud äppid, kustutanud puhkusepildid ning video naabermaja põlengust, kuid ruumi on aparaadis ikkagi liialt vähe, siis tasub sul kaalutleda tehase seadete lähtestamist. Maakeeli tähendab seadme lähtestamine seda, et aparaadi mälust eemaldatakse praktiliselt kõik, nii et seade on sama puhas,  kui äsja pakendist välja võetud. Reset’i tehes  saad alustada oma suhet Androidi-masinaga puhtalt lehelt ning seekord juba oskad arvestada, mida tasub paigaldada seadmesse ja mida mitte.

 1. Ava seaded
 2. Leia vahekaart Backup and reset
 3. Vajuta nuppu Factory data reset

ICS_Factory_Reset_1

Kas sina tead mõnda head nippi, kuidas vabastada Androidi seadme mälu? Jaga seda kommentaarides! Kui sulle meeldis see artikkel siis ära unusta seda endale meelepärases sotsiaalmeedias jagada!

Allikad:

MakeUseOf 5 Apps That Really Clean Up Your Android Device — And Aren’t Placebos!

CiteWorld How to get your Android phone back in shape

Toms Guide 10 Best Apps to Maximize Android’s Performance

Lifehacker How to Speed Up, Clean Up, and Revive Your Android Phone

Advertisements

One thought on “Korralda oma Androidile Suurpuhastus

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s