Milleks on Venemaa loonud oma arvutimudeli?

vene-arvuti

Tehnoloogia vallas toimub iga päev läbimurdeid ning praktiliselt iga päev ilmub uusi tooteid, kuid paraku teated igaühest neist ei jõuagi laiema publikuni. Kuigi ma jälgin üsna tähelepanelikult olmetehnoloogia vallas toimuvat, ei jõudnud ka minuni õigeaegselt uudis sellest, et meie idanaaber on loonud omaenda arvuti. Asja lähemalt uurides tulid pinnale aga üsna huvitavad asjaolud ning minul on tekkinud oma teooria, miks on Venemaa loonud enda raalimudeli.

Alustuseks ütlen, et ma pole russofoob ega Venemaa-vihkaja. Ma olen üldjuhul igasuguse natsionalismi, rassismi ning põhjendamatu vihkamise vastane. Kuid see, millega on kõikvõimas Venemaa hakkama saanud, paneb mind üheaegselt nii naerma kui nutma.

Maikuu alguses hakkasid levima teated sellest, et Vene mikroprotsessorite tootja MCST laseb tänavu suvel müüki kaks toodet: serveri Elbrus 4.4 ning lauaarvuti ARM Elbrus 401. Kuna mina serveritest suurt midagi ei jaga, siis antud kirjatükis keskendun rohkem viimasele agregaadile.

070ba6e8d8c0e4be4b57ba01541e

Tehnilised parameetrid

Arvutit jooksutab MCST toodetud 4-tuumaline protsessor Elbrus 4C taktsagedusega 0.8 GHz (mis on väiksem kui madala hinnaklassi hiina nutifonil). Masin on varustatud AMD Radeon 6000 seeria videokaardiga, 24 GB muutmäluga (saab suurendada 96 GB-ni), 128 GB SSD ning 1 Terabaidine püsimälu + võimalus lisada vajadusel veel mõne andmekandja. Masin jooksutab vaikimisi Linuxi põhist opsüsteemi Elbrus OS (nimede valikul pole oldud eriti loovad), kuid agregaat on võimeline käsitsema ka  Intel x86/х86-64 baasil olevaid opsüsteeme, peamiselt Windows XP’d või Linuxi distributiive. Kõige huvitavam on siin kohal masina hind: antud monstrum läheb maksma (palun istu maha) ligi 3500 eurot!

1431167023_snimok

Elbrus 401 on mõeldud eelkõige automatiseeritud tööpinkide jaoks, toimimaks mikroserveritena, jooksutama kõikvõimalike terminale ning olema töömasinaks keskkondades, kus on oluline infoohutus. Samas võib aparaat toimida ka hariliku kontoriarvutina.Raal on saadaval müügiks ainult juriidilistele isikutele, seega niipea (kui üldse) Elbrusi poeletidel ei näe.

Miks loodi selline masin?

Paberite järgi ning väga austatud ametnike sõnul on antud agregaat loodud järgnevatel põhjustel:

 • Venemaa sisemajanduse ministeerium on loonud plaani, mille kohaselt peaks 2020. aastaks 75% riigisektori kasutuses olevast tarkvarast ning riistvarast olema kodumaine toodang. Elbrus 401 sobib ideaalselt  selle plaani  täitmiseks.
 • Kardetakse kriitilise info lekket. Pärast Snowdeni skandaali on alanud ülemaailmne paranoia ning veebis on levinud teated sellest, et lääneriikide toodetud olmeelektroonikasse on peidetud tagauksed ning jälgimisprogrammid, mis võimaldavad salateenistustel  teisest maailma otsast koguda riigisaladusi. Kuna Venemaal kui suurriigil on mida varjata, ei usalda nemad enam välismaiseid olmeseadmeid.
 • Venemaa tahab vähendada sõltuvust välismaistest toodetest. Seoses viimase kahe aasta sündmustega on meie idanaabri suhted lääneriikidega jahtunud ning seetõttu on Venemaa sunnitud importima vähem välismaiseid kaupu ning kuidagi omal jõul hakkama saama. Kui olukord peaks veelgi hapumaks minema, ning suurem osa maailmast korraldab Föderatsioonile blokaadi, saab plaani kohaselt nende riik oma kodumaiste toodetega toime tulla ning blokaad ei mõju riigile eriti laastavalt.

Minu teooria

Ülalmainitud põhjused võivad olla täiesti vett pidavad ning Venemaal võib olla  tõepoolest tahtmine  tekitada turvakihti nii pealtkuulamise kui ka võimalike rangemate sanktsioonide puhuks. Kuid teades väga hästi, kuidas meie idanaabril asjaajamised käivad (olen ise arvestatava aja selles riigis veetnud), on minul tekkinud teooria, milleks Elbrus 401 tegelikult loodi.

Minu arvates on tegu ühe kavala pettusega, mille eesmärgiks on ametnike rikastada. Skeem võib välja näha umbes nii: mõne oblasti kuberner nõuab Venemaa valitsuselt hiiglama suurt rahasummat, et  varustada oblasti linna-ja vallavalitsused uue tehnikaga. Ametnikult küsitakse, et miks on küsitud niivõrd suurt summat. Tema (või mõni tema käsilane) vastab sellele, et plaanitavad masinad on varustatud unikaalsete, ülivõimsate, kodumaiste CPU’dega ning hiiglama suure muutmälu mahuga. See kõik teeb masinat antud hinna vääriliseks. Seepeale eraldab valitsus kubernerile nõutud summa.

js0710money

Kui asi läheb ostmiseks, maksab ametnik arvuti müüjale hinnakirjast märgatavalt väiksema summa, kuna temaga on asi juba kokku lepitud. Nii jääb ametnike kätte arvestatav kulutamata jäänud raha, mis ei lähe tagasi riigikassasse, vaid “puruvaeste” kuberneride ning muude karvaste ametnike taskutesse. Sellele teooriale annab kinnitust ka asjaolu, et ametnike sõnul viskab aparaat mõne aja pärast üsna palju hinnast alla. Seega jõuavad kavalpead valitsusele esitada nõude, et soetada näiteks 100 arvutit hinnaga 3,5 tuhat eurot/tükk  ning kui raha on juba käes, osta seadmed märgatavalt väiksema hinna eest. See, kuidas ametnikud  kulutamata jäänud raha maha kannavad on juba omaette küsimus, aga küll nad leiavad mooduse.

Nagu ma juba eelpool mainisin, pole ma mingisugune natsionalist ega meie idanaabri vihkaja. Kuid mulle käib hirmsasti närvidele see, kuidas Venemaal tehakse praktiliselt kõike “для галочки” ehk lihtsalt linnukese lisamise nimel. Ülevalt poolt antakse käsk, et on vaja teha kodumaine automudel, lennukimudel või siinkohal arvuti. Vastutavad ametnikud teevad suletud uste taga mingisugust sahker-mahkerit, annavad ülesande kolmele külajoodikule midagi kokku klopsida ning mõne aja pärast valmibki mingisugune kodumaine plätserdis. Ametnikud esitavad Putinile või mõnele tema käsilasele aruande, paberi peal on kõik ilus ja elu on lill. Putin on rõõmus, ametnikud on rikkamad, tootjad on õnnelikud ning ainult produkti kasutaja on õnnetu, sest valmistoode on kohutavalt valmistatud. Kuid lihtinimese ega isegi spetsialisti arvamus ei kõiguta kedagi. Nii see Venemaa üldjoontes toimibki.

Mida aga sina arvad Elbrus 401-st ning meie idanaabri tegemistest elektroonikatööstuses? Kas nõustud minu teooriaga või arvad, et selle võib lihtsasti ümber lükkata? Jäta kommentaare! Kui sulle meeldis see artikkel, siis palun jaga seda endale meelepärases sotsiaalvõrgustikus!

Allikad:

Habrahabr В продажу поступили ПК и серверы на базе процессоров «Эльбрус-4С»

Hi-Tech.mail CТАЛА ИЗВЕСТНА ЦЕНА ПЕРВОГО КОМПЬЮТЕРА С РОССИЙСКИМ ПРОЦЕССОРОМ

3DNews Компьютер «АРМ Эльбрус-401» на базе отечественного чипа Эльбрус-4С обойдётся в $3930

Advertisements

5 thoughts on “Milleks on Venemaa loonud oma arvutimudeli?

 1. Mis puudutav turvalisust, siis Venemaa on muide ainus kuhu eksportides arvuteid, peavad arvutitootjad eemaldama eraldi turvakiibid /ma spetsiifikasse minna ei teha, kuna mul pole antud detaili täpne nimi meeles/ igatahes arvuti andmeid ja võtmeid kaitsev kiip… Sest eksportisin omal ajal, veel sel aastakümnel Venemaale arvuteid tendri korras, ja IT osakond Moskvas istus öö läbi, ning võttis arvuteid lahti, et eemaldada antud kivi/skeem mis hoidis arvuti andmeid turvalisena. Ja seda kõike vaid selleks, et kohalik julgeolek saaks rahus arvutisse end sisse logida.
  Eks siis need kodumaised ongi nii kallid, kuna selle oma „nähtamatu kangelase“ sisse ehitamine on kallis lõbu 😉

  • Ei ütleks, et Trusted Platform Module on midagi, mis teeks süsteemi superturvaliseks lihtsalt eksistentsiga, kuigi kui seda kasutada siis on kordades keerulisem teatud pahategusid korda saata.

 2. Hmm… tegelikult taktsagedus ei ole alati näitaja, mille järgi võiks oletada võimsust ja jõudlust. Elbruse kohta võib siit veidi rohkem lugeda: http://elbrus2k.wikidot.com
  Kokkuvõttes on tegelikult päris huvitav tehnoloogia.

 3. See on nii kurb, kui arvutusjõudlust eri riistvara arhitektuuride vahel megahertsides võrreldakse. Õppejõud nutavad ülikoolides, natukenegi asjast aru saavad insenerid ohkavad … Hea kratt – üht sama seeria radeoni kaarti ja teist sama seeria radeoni kaarti saad võrrelda. Piinlik.

 4. “Russian 720 MHz CPU Elbrus-4C can run Doom 3 BFG @1080p | future of Russia’s semiconductor Industry”

  Pole hullu midagi.

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s