OUYA-vaese mehe mängukonsool?

ouya2013 on märkimisväärne aasta mängurite ja mängutööstuse jaoks. Sellel aastal tulid või tulevad müüki väga palju häid arvuti-ja videomänge ning ilmusid sellised mängukonsoolid nagu Microsofti Xbox One ja Sony Playstation 4. Selliste mängutööstuse suursündmuste kõrval paistab välja veel üks märkimisväärne daatum: sellel aastal ilmus maailma esimene “open-source” (avatud lähtekoodiga) platvormiga mängukonsool OUYA, mis maksab kõigest 99 USA dollarit.

Mida siis kujutab endast see “revolutsiooniline” mängukonsool? Tegemist on Androidi OS-l põhineva, odava, open-source platvormiga, Rubiku kuubiku suuruse mängukonsooliga, mis oli ja on praeguseks  kõige populaarsem ja edukam projekt ühisrahastus portaalis Kickstarter. Antud projekt ilmus Kickstarteri veebilehel 10.juunil 2012.aastal ning nädalaga kogus see üle miljoni dollari, summa, mida oli vaja projekti käima lükkamiseks. Tänaseks päevaks on inimesed sellesse projekti investeeritud üle 8.5 miljoni dollari.

OUYA peamisteks trumpideks on selle hind (99 dollarit), selle operatsioonisüsteem, mis võimaldab ka indie-tegijatel oma toodet televiisori ekraanile tuua, mängukonsooli suurus ning see, et mängukonsooli on teoreetiliselt võimalik lõputult modifitseerida.

Tehnilised parameetrid

  • Süsteemikiip: nVidia Tegra 3 T33-P-A3
  • Protsessor: 4-tuumaline 1.7GHz ARM Cortex-A9 MPCore
  • Graafiline protsessor: nVidia GeForce ULP 520MHz
  • RAM: 1GB DDR3-1600
  • Mälu: 8GB
  • Suurus: 7.5×7.5×8.2cm
  • Kaal: 300g
  • Operatsioonisüsteem: Android 4.1 (Jellybean)

7547771292_afd4a9c61cMängukonsoolil on 1 USB-liides, 1 microUSB liides,  1 HDMI liides, 1 Interneti kaabli pesa ja 1 DC konnektor. Samuti on olemas ka WiFi tugi ja Bluetoothiga ühenduse võimalus. Korpus on tehtud alumiiniumist, alumine ja ülemine pool on tehtud plastikust. Mängukonsooliga käib kaasas ka juhtmevaba pult,  mis on suhteliselt standartne ja meenutab kujult ja ehituselt igat teist mängukonsooli mängupulti. Komplektis on kaasas vaid üks pult, kuid 50 dollari eest saab osta lisapuldi.

OUYA on võimsuselt võrdväärne mõne uuema põlvkonna tahvelarvuti või nutitelefoniga. Süsteemikiip on mängukonsoolil juba tänaseks päevaks vananenud, 520MHz-ne graafiline protsessor ei pruugi kõige uuema aja mänge välja vedada. RAM-i mahust jääb puudu ja sisemälu on sellel ka vähevõitu, eriti kui arvestada, et suuremad mängud nõuavad umbes 1GB ruumi kõvakettal+ võtab teatud hulk ruumi enda alla ka Androidi OS, nii et kasutajale jääb kasutusse umbes 7GB. Kuid õnneks saab mälu suurendada välise kõvaketta abil. Konsooli riistvara tugevamaks küljeks on protsessor.

OUYA konsooli riistvara ei paista võimsuse poolest eriti silma, mõni osa on sellel päris võimas, nagu näiteks protsessor, kuid sellele on vastukaaluks väiksemahuline RAM, püsimälu ja nõrgavõitu graafiline protsessor.

Mängud/rakendused

Ouya-Market - CopyTänasel päeval on OUYA rakenduste/mängude poes 229 erinevat mängu. Esindatud on kõikide žanrite mänge: seiklusmängud, RPG-d, action-mängud, rallimängud, nuputamismängud jne. Mängude hulgas on nii Google Play tuntumad mängud, nagu näiteks Shadowgun ja GTA Vice City, kui ka täiesti tundmatute tegijate tooted, mis tehti eksklusiivselt OUYA konsooli jaoks. OUYA populaarsemateks rakendusteks on vanade mängukonsoolide emulaatorid, nagu Atari 2600 ja NES-i emulaatorid. Kõiki mänge saab tasuta proovida, maksma peab ainult siis, kui te olete mõnesse mängu sisse elanud ning te tahate selle eest maksta.  2015.aastal peaks ilmuma eksklusiivselt OUYA mängukonsooli jaoks survival mäng pealkirjaga “Human Element”, mis peaks mängukonsoolile ostjaid ja mänguarendajaid juurde meelitama. OUYA pakub igale inimesele võimaluse hakkata mänguarendajaks, andes tasuta kasutamiseks kõik vajalikud töövahendid.

Lisaks mängudele ilmuvad OUYA konsoolile veel sellised rakendused nagu VEVO, Twitch.tv, XBMC ja PLEX, hiljem lisanduvad veel mõningad teenused. Nii et OUYA ei ole enam ainult mängukonsool, vaid täisväärtuslik meelelahutus süsteem.

Nii palju kui ma kuulsin arvustustest, siis enamik OUYA mängudest on suhteliselt kehvad. See on ka arusaadav, kuna enamik mängudest on tehtud asjaarmastajate poolt ja seepärast on ka nõudmised mängule rakenduste poodi jõudmiseks madalad. Korralikud ja nimekad mänguarendajad pole veel jõudnud vallutada OUYA turgu ning pole veel selge, kas nad on ka huvitatud OUYA konsooli jaoks mängude tootmisest.OUYA komponendid ei ole just kõige võimsamad ja seepärast kipuvad suuremad mängud kokku jooksma.

ouya-teardown-630x472 - CopyKonsooli modifitseerimine/häkkimine

Mängukonsooli tegijad  loodavad, nagu ka teiste open-source riistvara ja tarkvara loojad, et häkkerid aitavad selle konsooli oma modifitseerimiste kaudu selle paremaks muuta. Praegu levivad Internetis õpetused kuidas ühendada OUYA konsooliga PS3 mängupult, kuidas asendada Androidi OS mõne muu Linuxi distroga ning levivad ka konsooli mängude illegaalsed koopiad. Seoses sellega kaasneb tõsine probleem, nimelt piraatlus.

Mänguarendajad ei kiirusta OUYA jaoks mänge tegema, kuna nad kardavad, et neil jääb piraatluse tõttu mängude pealt kasum saamata ning parem on luua mänge turvalisema platvormi jaoks. Konsooli loojad väidavad, et kuigi tegemist on avatud lähtekoodiga platvormiga, piraadid siin erilist kahju teha ei saa. OUYA-l on oma turvameetmed, mis kaitsevad rakenduste poes olevaid mänge piraatluse eest. Kuid konsool ei tekita selles plaanis erilist usaldust. Igat turvasüsteemi võib lahti murda.

02-1-Mad-Catz-MOJOAlternatiivid

OUYA pole enam ainukene tegija Androidi põhiste mängukonsoolide turul. Selle aasta lõpuks ilmuvad veel mõningad taolised konsoolid, nagu näiteks GameStick, Gamepop, nVidia Shield ja Mad Catz M.O.J.O . OUYA-le võrdväärseks konkurendiks sellel turul on arvatavasti M.O.J.O mis on samuti suhteliselt kompaktne, ilusa disainiga, võimsate komponentidega ja tehtud tuntud ettevõte poolt.

M.O.J.O konsoolil on suur hulk eeliseid, näiteks on tal ligipääs Google Play rakendustepoele, uuema põlvkonna kiibistik, parem disain, arvatavasti võimsamad komponendid (pole hetkel teada).

Arvamus

OUYA on ja jääb Kickstarteri üheks kõige edukamaks projektiks ja arvatavasti läheb see mängukonsool videomängude ajalukku kirja kui üks esimesi avatud lähtekoodiga platvormiga mängukonsool. OUYA konsoolil on väga suur potentsiaal aga minu arvates ei ole ta  võimeline konkureerima Mad Catz-i konsooliga. OUYA küll suudab lähiajal turul vastu pidada, kuna ta on  hetkel ainuke omalaadne toode turul, kuid see ei kesta kaua, kuna varsti tulevad müüki juba teised samalaadsed konsoolid, mis võivad olla paremad kui OUYA.

See pisike, odav, kõmu tekitanud mängukonsool ei sobi kõigile, ning ta on ka veel suhteliselt toores.  Konsooli riistvara ei ole veel piisavalt võimas, selle konsooli mängud on  suhteliselt kehvad, avatud lähtekoodi hakkavad tõenäoliselt ära kasutama Interneti piraadid ja konsooli disain ei ole eriti ligimeelitav.

OUYA peaks lähiajal välja laskma sellise eksklusiivse mängu, mida saaks ja tahaks mängida ainult OUYA konsoolil. Sellisel juhul köidaks see rohkemate mängurite tähelepanu. Rohkem mängijaid tähendab ka suuremat sissetulekut mängutegijate jaoks ning see peaks ligi meelitama asjalikumaid mänguarendajaid, kes toodaks veelgi rohkem häid mänge OUYA jaoks.

OUYA mängukonsool ei ole alternatiiviks PlayStationile või Xboxile, ta on midagi muud. Ta on mängukanniks indie-ja retromängude armastajatele, häkkeritele ja üleüldse inimestele kes tahavad saada uusi mängukogemusi.

Küsimusele “Kas OUYA on vaese mehe mängukonsool?” vastan nii: OUYA ei ole lihtsalt odav, pisike mängukonsool. See on justkui lava, mis võimaldab indie-mängutegijatel näidata oma toodet ja annab võimaluse saada populaarseks ja rikkaks. OUYA avatud lähtekood võib aidata konsoolidel jõuda järgmisele tasemele, muutes konsoolid veelgi kasutajasõbralikumaks ja mängukogemused paremaks.

Mina ei soovita seda mängukonsooli lähiajal osta, isegi mitte sellel aastal. Tuleks ära oodata kuni ilmuvad teised Androidi-põhised konsoolid ning vaadata milline konsool just teile sobib. Tuleb ära oodata kuni ilmub OUYA 2 oma uuendatud riistaraga (konsooli uus versioon peaks ilmuma igal aastal) või siis kuni OUYA rakenduste poodi ilmuvad tõeliselt head mängud, mida oleks ka meeldiv mängida.

Advertisements

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s