Kas Facebook Messenger on ohtlik?

facebook-messenger-privacy-840x420

Hiljuti sattus minu Facebook-i uudisvoogu üks veebileht, millel väideti, et Facebook Messenger’i rakendus on ohuallikaks kasutajate privaatsusele, et see tehakse hiljem tasuliseks ja üleüldse on see igavene kurjajuur, millega tuleb võidelda. Minul tekkis küsimus, kas oht on reaalne ja kas meie, tavakasutajad, peaksime valvel olema või on jälle tehtud sääsest elevant ning olukord pole tegelikult sugugi  hull?

Selle aasta aprillis teatas Facebook, et ametlikust FB rakendusest kaob kiirsõnumite funktsioon, ning seepärast tuleb kasutajatel, kes kiirsõnumite funktsiooni kasutada, alla laadida eraldi FB Messenger. Kiirsõnumite rakendus on olnud kättesaadav iOS-i ning Androidi rakendustepoes juba aastaid, ning sellel on juba praeguse hetkega üle 200 miljoni aktiivse kasutaja.

Lisaks traditsioonilisele kiirsõnumite vahetusele, võimaldab antud rakendus teha ka videokõnesid, helistada, saata videosid, pilte ning audiofaile. Pealtnäha ju  lahe ja funktsionaalne rakendus, miks siis nii paljud kasutajad selle rakenduse vastu on? Asi on FB Messengeri rakenduse poolt nõutud õigustes, mida on mõningate kasutajate arvates üleliia palju.

Mida tähendavad õigused?

Enne kui asume lahkama Messengeri rakenduse õigusi, tuleb endale selgeks teha, mida õigused kõige üldisemas plaanis tähendavad ja mida nad teevad.

Iga rakendus tahab kasutaja seadmes toimimiseks teatud õigusi. Näiteks kaamerarakendus tahab ligipääsu seadme kaamerale, sõnumirakendus tahab saada andmeid telefoniraamatust, e-posti klient vajab toimimiseks internetiühendust jne.

Androidi platvormil tuleb kasutajal enne rakenduse alla laadimist anda rakendusele teatud hulgal õigusi. Kasutaja kas annab loa rakendusele kasutada kõiki nõutud seadme funktsioone või siis ei paigalda rakendust üldse. Vahepealset varianti pole antud.

Comparison-of-Android-App-Permissions-of-Text-Messaging-App-versus-Wallpaper-App

iOS-l on lubade ja õigustega lood natuke paremad. Rakenduse alla laadimisel ei küsita kasutajalt mingisuguseid õigusi. Seda tehakse vaid siis, kui rakendus tahab ligipääsu mõnele funktsioonile, näiteks kui kiirsõnumi rakendus tahab ligipääsu galeriile. Kui kasutaja ei taha anda äppile sellist vabadust, võib ta vabalt rakendusele “ei” öelda. Äpp jätkab oma tööd, nii et ta ei puutu enam üht või teist funktsiooni või faili.

Igatahes, rakenduse õigused pole iseenesest halvad. Õigupoolest on need tegelikult isegi kasulikud, kuna nad on loodud seadme ja kasutajate andmete kaitseks. Kuid rakenduse funktsioonid ja selle nõutavad õigused peaksid olema kooskõlas, kui kaardirakendus nõuab ligipääsu GPS-i moodulile, siis pole selles midagi kahtlast. Ilma GPS-ta ei saa rakendus seadme asukohta määrata. Kahtlust peaks äratama taskulambi rakendus, mis küsib ligipääsu kontaktidele või galeriile.

Milliseid õiguseid küsib Facebook Messenger?

Identity Kasutaja andmed

Rakendus saab ligipääsu kasutaja konto(de)le, millega on seade ühendatud. See võimaldab koguda ja muuta kasutaja andmeid (nimi, kontaktandmed), lisada ja eemaldada kasutaja kontosid.

Contacts/Calendar Kontaktid/Kalender

Äpp saab lugeda seadme telefoniraamatu ja kalendrirakenduse sisu. See tähendab, et rakendus võib ka muuta kontaktandmeid, koguda kalendrist konfedentsiaalset infot, lisada või muuta kalendris olevaid tähtaegu või saata e-kirju omaniku loata.

Location Asukoht

Rakendus saab määrata  seadme asukoha GPS-i või interneti võrgu kaudu.

SMS

Rakendus saab kasutada telefoni SMS ja/või MMS funktsioone. Äpp saab sõnumeid vastu võtta, saata, muuta ja analüüsida sõnumite sisu.

Phone Telefon

Äppil on õigus lugeda ja analüüsida kõnelogisid,  kõnesid ümber suunata ja isegi helistada omaniku sekkumiseta.

Photos/Media/Files Galerii, Meedia,Failid

Annab õiguse rakendusel sorida mustas pesus, sisemälu või mälukaardi sisus. Äpp saab lugeda, muuta või kustutada selle mälukaardi sisu ja isegi mälukaarti  ümber vormindada.

Camera/Microphone Kaamera ja Mikrofon

Rakendus saab teha pilti, filmida ja lindistada heli.

WiFi connectsion information Info WiFi ühendusest

Äpp kogub infot sellest, kas WiFi moodul on sisse lülitatud ning milliste seadmetega on aparaat ühenduses olnud.

Device ID and call information Seadme ID ja muu info

Rakendus saab teada seadme ID-numbrit, telefoni seisundit (kas on sisse-või välja lülitatud) ja muud huvitavat infot.

Other Muu

Selle all FB Messengeril kõige huvitavamad nõuded:

 • õigus muuta audio seadeid
 • õigus ümber kirjutada teisi rakendusi
 • õigus kontrollida vibratsiooni
 • õigus muuta võrgu ühendust.

04-Messenger-Android-Permissions-1

Igatahes, minu arvates küsib FB tõesti väga palju õigusi, aga Facebook kiirustab rahustama, ning nende abilehel, on välja toodud selgitused, miks üks või teine luba on küsitud.

 • Kaamera ja mikrofon: võimaldab Messengeri kaudu saata pilte, videosid ning audiofaile; võimaldab teha tasuta kõnesid ning saata audiosõnumeid.
 • Telefon: Messengeri kaudu saab helistada rakenduse kontaktide nimekirjas olevale inimesele.
 • SMS: võimaldab kinnitada kasutaja identiteeti. Kasutajale saadetakse kood, millega inimene kinnitab, et konto kuulub talle.
 • Kontaktid: Võimaldab tuua üle kontaktandmed telefoniraamatust Messengeri kontaktidesse.

Kõige hirmsam antud olukorras on see, et igat funktsiooni, mida Messenger nõuab, võib äpp omavoliliselt kasutada iga hetk, ning Androidi kasutajal pole võimalust üht või teist funktsiooni välja lülitada. Pealegi, ei või kunagi kindlalt öelda, milleks rakendus kogutud infot kasutab. See võib lubada teha üht asja, samas aga teha midagi muud.

Kuna on põhjust arvata, et Facebook teeb koostööd NSA ja muude luureteenistustega või siis luurab mõnel muul põhjusel, siis on täiesti aru saadav, miks Messenger’i nõuded nii paljudele inimestele muret tekitab.

Kas on põhjust paanitsemiseks?

Minu arvates on see möll Messengeri ümber liiga suureks aetud. Messenger-i nõuded on küll natuke kahtlustäratavad ning ma olen Facebook-i suhtes natuke skeptiline, ma ei usalda sellele kõiki saladusi. Kuid näiteks alternatiivsete kiirsõnumi äppid Viber ja Snapchat küsivad umbes samapalju vabadust kui Messenger, ning FB rakendus nõuab vast kõige rohkem vabadust rakenduste seas Google Play-s. Küll aga keegi ei kurda nende rakenduste nõuete üle.

See, et Messenger’i kaudu saab inimeste järel luurata ja nende kohta infot koguda, ei tähenda veel seda, et see ilmtingimata ka toimub. Juhul, kui selline luuramine peaks toimuma, saab avalikus sellest varem või hiljem teada, ning Facebook tõenäoliselt kaotab suure osa oma kasutajatest. Ning see pole sotsiaalvõrgustikule kasulik.

Facebook-Monetization-425x325

Facebooki ja selle rakenduste kasutamine on tavainimeste jaoks täiesti tasuta, kuid seejuures on Facebook mitme miljardi dollari suuruse rahakäibega ettevõtte. Kust see raha siis tuleb? Sellest olen ma ka ise varem kirjutanud, aga lühidalt seletades, on sotsvõrgustiku peamiseks tuluallikaks kasutajate info müümine reklaamiagentuuridele. Kui ettevõtte müüb andmeid reklaamiagentuuridele, siis mis takistab sedasama infot andma luureteenistusele või mõnele muule organisatsioonile?

Mida ette võtta?

Kui Facebook Messenger ei tekita usaldust, siis mul on paar nõuannet, kuidas oma privaatsust kaitsta:

 • Ära kasuta Facebook-i mobiilirakendusi.
 • Kasuta FB mobiilset kodulehte. Seal saab kiirsõnumite funktsiooni ilma mingisuguse Messenger‘ta
 • Võid kasutada fooliummütsikese Facebooki ümbris-rakendust. See rakendus ei nõua praktiliselt ühtegi luba.
 • Lülita välja sünkroniseerimisfunktsioon, kui sa ei taha, et Facebook lisaks Messengeri kontakte sinu telefoniraamatust
 • Lülita välja asukoha määramise funktsioon.

13-Tinfoil-Permissions

Nagu te ehk aru saite, siis tegelikult pole Facebook Messenger sugugi õiguste suhtes üle liia nõudlik ja kahtlane rakendus, nagu mõningad paranoilisemad kasutajad on väitnud. Tegemist on samasuguse kiirsõnumite äppiga, nagu on WhatsApp ja SnapChat. Kui Messenger lekitab kasutajate kohta infot kuhugi mujale, siis kus on tõendid, et ka teised sõnumirakendused seda ei tee?

Kui teile meeldis see postitus, siis palun jagage seda postitust teile meelepärases sotsvõrgustikus!

Allikad:

MakeUseOf How Bad Are Those Facebook Messenger Permissions Anyway?

Huffington Post The Insidiousness of Facebook Messenger’s Android Mobile App Permissions

Facebook Why is the Messenger app requesting permission to access features on my Android phone or tablet?

Naked Security Why the Facebook Messenger app is not the privacy nightmare people think it is

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s