Mis on turdvara ja kuidas sellest lahti saada?

bloated-650x366

Möödunud nädalatel oli IT- uudisportaalide tähelepanu keskmes Hiina elektroonika seadmete tootja Lenovo ning selle toodang. Tuli välja, et Lenovo arvutitesse oli  eelpaigaldatud rakendus, mis seadis ohtu arvutikasutaja ohutuse ja privaatsuse. Kuid miks satub arvutisse selline tarkvara, mida tegelikult ei lähe tootjal ega kasutajal kunagi vaja ning võib olla kasutajale isegi ohtlik?

Mis on turdvara?

Turdvara (Bloatware, crapware) on seda sorti tarkvara, mis on paigaldatud seadmesse vastu seadme omaniku tahtmist. Turdvara hulka kuuluvad näiteks tootja poolt sülearvutisse paigaldatud viirusetõrje demod ja kõikvõimalikud veebisirvija pistikprogrammid, mis end mõne programmiga arvutisse smuugeldavad.

Tootja võib paigaldada üleliigseid rakendusi mitmel põhjusel, kuid üldjoontes oskan ma välja tuua 3 põhjust:

 • Tootja tahab oma rakendustele kasutajaid saada
 • Tootja arvab, et kaasapandud äppid annavad seadmele lisaväärtust juurde
 • Tarkvara looja maksab tootjale, et nende äpp sattuks seadmesse

Kolmest ülaltoodud põhjusest on vast kõige maa-lähedasem ning samas kõige kurvem loetelu viimane põhjus. Viimaste aastate jooksul on olmeelektroonika, eelkõige sülearvutite hinnad väga palju langenud ning seega on vähenenud ka nende kasumimarginaal. Seepärast otsivad tootjad nagu Lenovo ja Sony mooduseid lisatulu teenimiseks. Üheks kasumi teenimise viisidest on kolmanda osapoole rakenduste paigaldamine oma valmisproduktidesse.

Pahnvara võib arvutisse sattuda ka näiteks tasuta tarkvara seeliku all. Mina olen üsna tihti internetist alla laetud programme paigaldades näinud installeris valikut “paigalda arvutisse X tööriistariba”. See on  jäetud arvestusega, et keskmine kasutaja ei pane seda valikut tähele, ning järgmine kord kui ta veebisirvija avab, vaatab talle otsa ilus-magus tööriistariba.

Võib tekkida küsimus, et mis selles turdvaras halba saab olla? Üldjuhul on arvutile kaasapandud rakendused tasuta ning tasuta kraam on alati hea. Päris tasuta lõunaid pole olemas ning priil esemel on oma hind. Nimelt enamik nn. tasuta rakendustest, millega mina oma elu jooksul olen kokku puutunud, olnud demo-versioonid, mille eest tuleb kasutajal ühel päeval maksma hakkata, kui ta tahab ka edaspidi kasutada seda tarkvara või funktsiooni.

7e95ae5710a444aa7f226f610dba2fb2ed800c6df0409c6617233ccb7a8651e7

Veel üheks probleemiks bloatware’i puhul on asjaolu, et turdvara võtab enda alla seadmes palju ruumi ning sellest lahti saamine on raske, kui mitte võimatu (näiteks mobiilseadmetes). Selline tarkvara teeb seadme töö aeglaseks, see kulutab seadme ressurse ning reostab arvuti registreid.

Veidi vähem olulisemaks probleemiks, mille turdvara tekitab, on kasutaja valikuvabaduse piiramine. Näiteks kui arvutiga tuleb kaasa Nortoni viirusetõrje, siis keskmine kasutaja jääb üldjuhul rahule selle 1-aastase viirusetõrje tellimusega ning jätab oma arvuti ohutuse Nortoni kanda.  Kuid arvuti võib aasta jooksul pahalastega täituda ning kui Nortoni viirusetõrje litsents otsa saab, tuleb kasutajal otsida alternatiivi, kui ta ei taha maksta ning tolleks hetkeks võib olla olukord arvutiohutuse aspektist kriitiline.

Kuidas eelpaigaldatud turdvarast lahti saada?

Niisiis, nagu näed, ei anna turdvara sinule kui tavakasutajale midagi head juurde ning sa otsustad sellest lahti saada. Mina tutvustan sulle kolme kõige enim levinumat moodust turdvaraga võitlemiseks.

Eemalda käsitsi

Turdvarast, nagu ka igast muust tarkvarast võib lahti saada traditsioonilisel viisil:

 1. Ava Windows’i Kontrollpaneel (Control Panel)
 2. Vajuta nuppu Uninstall Program  ning avanenud aknas asuda hävitustööd tegema

Kui sinu arvuti on noor isend,  võib üleliigsest lahti saamine olla üsna lihtne, kuna sa pole veel ise sinna suurt midagi paigaldanud ning pole ka erilist riski midagi olulist ära kustutada. Samas käsitsi eemaldades peab igakord, kui tekib vähegi kahtlus, et tegemist võib olla mõne vajaliku programmiga, pöörduda kõiketeadva Google’i poole.

39583i19EE4F2211A2454F

Kasuta automaatseid vahendeid

Internetis on saadaval mitmeid erinevaid rakendusi, mis lubavad eemaldada arvutist kõik viimse pahnvara nii, et arvuti lausa särab puhtusest. Ole ettevaatlik sobivat rakendust otsides. Veebis surfates võid sattuda selliste programmide otsa, mis ei tee praktiliselt midagi peale uue turdvara paigaldamise.

Üks turdvara eemaldamise meetoditest, mis on automaatse ja käsitsi kustutamise vahepealne, on Revo Uninstaller’i kasutamine. See rakendus ei tee küll midagi omapäi, kuid võimaldab kasutajal eemaldada ebavajaliku koos juurtega. Käsitsi eemaldades võib prahist alles jääda kribud, mis jäävad arvutiti edasi risustama. Revot kasutades seda probleemi ei teki.

Palju on kiidetud sellist tarkvara nagu PC Decrapifier, mis on loodud selleks, et lihtsasti nii kiirelt eemaldada arvutist kõigi teadaolevate turdvara liikide esindajad.

home

Kolmas üsna populaarne turdvara vaenlane on Should I Remove It?, mis toob välja kõik arvutis olevad programmid ning näitab sulle, mida üks või teine rakendus teeb ning annab sulle ka vastava soovituse, millisest programmist tasub lahti saada ja milline alles jätta.

Re-installi Windows

Kui eelnevad meetodid ei toiminud või need ei tekitanud sinus piisavalt meelerahu, siis tuleb käiku lasta kahurvägi. Operatsioonisüsteemi tasuks taaspaigaldada ainult juhul kui oled kindel, et saad sellega 100% hakkama. See meetod võib toimida ning saad kasutada puhast Windows‘t just sellisena, milliseks Microsoft oli selle loonud. Kuid on olemas risk, et taaspaigaldamisel ilmub kogu pahnvara uuesti arvutis.  Sellist olukorda aitab vältida puhas Windows’i paigaldusplaat või siis  Microsofti kodulehelt alla laetud opsüsteem. Samas tuleb arvestada, et re-installimine on ajakulukas ning tüütu protsess, arvutisse paigaldatud failid lähevad kaduma ning enamik paigaldatud draiveritest tuleb uuesti paigaldada.

ximage54.png.pagespeed.ic.kLdZ3P9yYR

Kuidas lahti saada kaasatulnud turdvarast?

Vahel tuleb turdvara mitte tootja poolt kaasa vaid koos nn. tasuta tarkvaraga. Üks moodus, mis laseb tasuta tarkvara loojatel elatist teenida on panna kasutaja soovitud rakendusele üllatusmunana kaasa mõni ilus-magus tööriistariba või midagi muud närvekõditavat.

bb-TooManyToolbars

Õnneks saab sellisest ebameeldivast üllatusest üsna kergesti lahti. Selleks on jällegi kaks moodust, üks on otsida pahalast  käsitsi  Control Panel‘s paigaldatud  rakenduste seas või kasutada automaatset vahendit nagu AdwCleaner‘t. See rakendus aitab paari hiireklikiga igast soovimatust pistikprogrammist või toolbar‘st lahti saada nii, et arvuti on puhas nagu äsja  konveieri ribalt tulnud.

Kuidas vältida turdvara?

Nüüd kui su arvuti on pahnvarast puhas, tuleb sul kuidagi seda puhtust hoida. Sest nagu ka tolm kipub puhtale kapiservale kiiresti kogunema, nii ka turdvara üritab äsja puhastatud arvutisse kiiresti sooja koha sisse saada. Sellisest pahalasest eemale hoidmiseks on mitmeid mooduseid:

 • Ole tähelepanelik veebist alla laetud programmide arvutisse paigaldamisel. See tarkvara ei pruugi olla lihtsalt arendaja heast tahtest ilma rahata kättesaadav.
 • Võimaluse korral lae tarkvara alla ametlikult kodulehelt. Veebisaidid nagu Download.com loovad programmidele oma installerid, mis panevad ühele tarkvarale kaasavaraks 10 plugin‘at. Ametlikult saidilt rakendust alla laadides sellist asja ei juhtu.
 • Ole linnukesi pannes ettevaatlik. Valik, mis annab loa sinu arvutisse igast pahna paigaldada võib olla mitte ainult installeris, vaid ka juba rakenduse kodulehel. Soovitan järgi proovida sellist äppi nagu Unchecky, mis eemaldab lahtritesse eelpaigutatud linnukesed.
  Bloatware
 • Ära liigu järgmisele lehele enne, kui oled eelnevaga tutvunud. Autopiloodil Next nupule vajutamine pole mõistlik tegu. Tutvu vähemalt pealiskaudselt aknas oleva teksti ja valikutega.
 • Võimaluse korral soeta kallim seade. Praktika näitab, et mida odavam sülearvuti mudel, seda rohkem on selles igatsugu viirusetõrjete, video-ja muusikapleierite jm. prooviprodukte. Näiteks sellised kõrge hinnaklassi arvutid nagu Alienware ja Falcon Northwest ei sisalda ühtegi baiti turdvara. (Kahjuks ei kehti see reegel Apple’i seadmete puhul)
 • Vali alati “Käsitsi” (Custom) paigaldus; sel juhul saad ennetada oma arvuti turdvara ja muude pahalastega nakkatumisest.
 • Ole ettevaatlik nõustudes kasutamistingimustega. Sa ei pea kogu teksti läbi lugema, piisab kui heidad sellele lihtsalt pilgu peale.  Turdvara võib installerisse paigutada oma “tingimused”. Kasutaja võib arvata, et tegemist on legitiivse programmi tingimustega ning annab pahnvarale õiguse end arvutisse paigaldada.
 • Ära nõustu programmi “eripakkumistega”. Tegemist pole millegi muuga kui ilusas pakendis pahnaga.

Kokkuvõte

Kuigi turdvara on tüütu ja see teeb üsna palju kahju nii seadmele kui ka arvutikasutaja närvisüsteemile, tuleb meeles pidada, et just see aitab hoida seadmete hindu taskukohastena. Loodan, et said sellest artiklist midagi kasulikku teada ning kui sulle meeldis see artikkel, siis jaga seda endale meelepärases sotsiaalvõrgustikus.

Allikad:

Lifehacker The Complete Guide to Avoiding (and Removing) Windows Crapware

PC World Beat it, bloatware: How to clean Superfish and other crap off your PC

Makeuseof How To Remove Bloatware & Avoid It On New Laptops

Advertisements

9 thoughts on “Mis on turdvara ja kuidas sellest lahti saada?

 1. Pingback: Mis on turdvara ja kuidas sellest lahti saada? | tehnikarott | nonliberum
 2. Mul õnneks seda probleemi pole. Pruugin juba aastaid Linuxi.
  Muidugi, mingit väga spetsiifilist softi sellele ehk ei leia, aga seni pole küll miskit tegemata jäänud. Näiteks kõik mu juutuubi videod on Linuxi vahenditega tehtud.

 3. Ei midagi erilist, niisama lühikesed sutsakad.
  Paar uuemat näidet:

  Sealtsamast leiab veel üht ja teist. Kvaliteet on nagu on, sain alles hiljuti piisavalt rikkaks, et veidi korralikum kaamera osta ja pole eriti jõudnud midagi teha.
  Mõni video võib pisut radikaalne tunduda, aga tegelikult on need irooniana mõeldud.

 4. Pingback: Miks sinu Android ei uuendu? | tehnikarott
 5. Ainukesed bloatware’ga seadmed/süsteemid on mul Samsung Poket Neo ja Windows 10 Insider Preview.

Kirjuta kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s